Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Εγώ τα έκλεισα γιατί θεωρούσα πως θα με χρέωναν με βάση το 2015-2016 παρόλο που είμαι μισθωτός....

Είμαι σε παρεμφερή θέση.

Με το ίδιο σκεπτικό 31/12/2016 διακοπή, ανεργία και μισθωτός μηχανικός από 8/2/2017.

Αύριο θα πάω από Τ(Σ)ΜΕΔΕ να δω αν έχουν ενημερώσει το μητρώο τους για τη διακοπή εργασιών (από Εφορία--γελάμε εδώ) και αν έχουν πάρει την αναγγελία σύμβασης από τον εργοδότη μου.

Οι εισφορές είναι σοκ και δεν γίνεται να πληρωθούν, αν δε διορθωθούν.

Link to comment
Share on other sites

Αν googlαρεις το παρακάτω:

 

"Όσοι έκλεισαν τα μπλοκάκια τους και διέκοψαν τη δραστηριότητά τους έως 31/12/2016 δεν είναι ενεργοί ασφαλιστικά και δεν έχουν υποχρέωση καταβολής εισφορών"

 

θα βρεις πολλές αναφορές. Το θέμα είναι ότι δεν μπορεσα να το βρω κάπου επίσημα.

Αρχές Ιανουαρίου έστειλα email στο [email protected] όπου ρωτούσα αν θα κληθώ να πληρώσω ασφαλιστικές εισφορές (αν και έκλεισα τα βιβλία μου 31.12.2016) και αν υπάρχει η δυνατότητα προαιρετικής συνέχισης της ασφάλισης.

Η απάντηση είναι η παρακάτω:

 

Καλησπέρα σας,

δεδομένου ότι από 1/1/2017 δεν θα έχετε κάποια ασφαλιστέα ιδιότητα

(καταλαβαίνουμε ότι από την ημερομηνία αυτή δεν έχετε ανοιχτά βιβλία ούτε

απασχολήστε ως μισθωτός) δεν θα υποχρεούστε σε καταβολή ασφαλιστικών

εισφορών από το 2017 και στο εξής.

 

Σας επισυνάπτω τις διατάξεις του αρ.18 Ν.4387/2016 σύμφωνα με το οποίο

έχετε την δυνατότητα προαιρετικής συνέχισης της ασφάλισής σας, για όποιον

κλάδο επιθυμείτε.

 

 

Παρόλα αυτά, μου ήρθε ΕΦΚΑ κανονικά!! Επειδή είμαι εξωτερικό δεν γνωρίζω αν στο ενδιάμεσο προέκυψε κάποια τροπολογία που να ακυρώνει το παραπάνω ή απλά πρόκειται για κάποιο λάθος

Edited by ThanosB
Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο 18 κάνει παραπομπή στο άρθρο 4, παραγρ. 1 που ενημερωτικά αναφέρεται σε: (δες συνημμένο)

 

Επίσης, ενημερωτικά πάλι, σε όλα τα δημοσιεύματα αναφέρεται ότι πρέπει να συντρέχουν:

Κλειστό μπλοκάκι, διακοπή δραστηριότητας τους έως 31/12/2016,  δεν είναι ενεργοί ασφαλιστικά και δεν έχουν υποχρέωση καταβολής εισφορών.

Ενδεικτική πηγή: http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/asfalish/141861/efka-oi-asfalistikes-eisfores-me-kodikoys-taxisnet-sto-efka-gov-gr

post-2272-0-00049900-1487151302_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Σήμερα το πρωί είδα το ειδοποιητήριο μου στο site του ΕΦΚΑ και έχει υπολογίσει κανονικά τις εισφορές μου (χωρίς ΕΦΑΠΑΞ και ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ) με βάση το εισόδημα του 2015 παρόλο που έχω κάνει διακοπή εργασιών με ημερομηνία 31/12/2016.

Ξέρει κανένας τι πρέπει να κάνω???? 

Το τηλεφωνικό κέντρο του ΕΦΚΑ μάλλον έχει υπερφορτωθεί!!!!!

 

Ευχαριστώ

Μετά από επίσκεψη στο ΤΣΜΕΔΕ και τηλεφωνική επικοινωνία στον ΕΦΚΑ μου είπαν το εξής μιας και είμαι στην ίδια κατηγορία με εσένα. Δηλαδή καμία επαγγελματική δραστηριότητα (είτε ως μισθωτός είτε ως ελέυθερος επαγγελματιάς και εγγεγραμμένος στον ΟΑΕΔ) αλλά είμαστε υπόχρεοι ασφάλισης λόγω ιδιότητας πως. Μου είπαν λοιπόν πως θα πληρώσω βάση του εισοδήματος του 2015 και μετά συμψηφιστικά με το 2016. Δεν ισχύει το κατώτατο όριο αλλα αυτόθα ισχύσει όταν θα κλειθούμε να πληρώσουμε εισφορές το 2018 με βάση τα εισοδήματα του 2017. Πιστεύω πως η μόνη λύση είναι η διαγραφή ώστε να γλιτώσουμε τις εισφορες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα το πρωί από το ΕΤΑΑ ΤΣΜΕΔΕ να ρωτήσω για τις εισφορές που οφείλει μηχανικός με κλειστά βιβλία.

Έπαθα ένα μικρό εγκεφαλικό.....

Οφείλουμε τις εισφορές με βάση το εισόδημα του τελευταίου εκκαθαρισμένου έτους (2015-2016) ανεξάρτητα του αν έχουμε ή δεν έχουμε μπλοκάκι αυτήν την στιγμή.....

Η μόνη περίπτωση να μην πληρώσει κάποιος εισφορές με βάση το εισόδημα του 2015-2016 είναι να είναι μισθωτός το 2017 και να έχει κλείσει τα βιβλία του.

Και αυτό βέβαια προϋποθέτει:

  1. Να ενημερωθεί κατ αρχήν το ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ από την εταιρία για την πρόσληψή του (email με πρόσληψη ΟΑΕΔ)  και
  2. Να ενημερωθεί ο ΕΦΚΑ από το ΤΣΜΕΔΕ.
  3. Να ενημερωθεί ο ΕΦΚΑ από την ΓΓΔΕ

Το δεύτερο σκέλος από ότι με ενημέρωσαν δεν γίνεται αυτόματα ούτε υπάρχει κάποια συγκεκριμένη διαδικασία αυτήν την στιγμή.

Για το τρίτο δεν γνωρίζουν κάτι.

 

Επειδή όλα τα παραπάνω μου φάνηκαν τουλάχιστον παράλογα ζήτησα να μου υποδείξουν κάποιον αρμόδιο για να μου απαντήσει.

Με παρέπεμψαν στο υπουργείο εργασίας όπου και πήγα και η απάντηση που έλαβα είναι ότι η φιλοσοφία του νόμου Κατρούγκαλου είναι πως οι εισφορές οφείλονται όχι για το τρέχον διάστημα αλλά για το προηγούμενο έτος.

Δηλαδή δεν παίζει ρόλο η τρέχουσα κατάσταση σου εφόσον είσαι υπόχρεος ασφάλισης αλλά τα 2 προηγούμενα έτη.... 

Edited by pmark
Link to comment
Share on other sites

Επομένως καλά το είπα πριν από μερικα posts ότι τελικά θα πρέπει να φτάσουμε μέχρι το ΣτΕ για να βρουμε το δίκιο μας.

 

Διότι η φιλοσοφία του νόμου Κατρούγκαλου πως "οι εισφορές οφείλονται όχι για το τρέχον διάστημα αλλά για το προηγούμενο έτος" δεν έχει καμμία νομική βάση. Όσοι έχουν κλείσει τα βιβλία τους έχουν ήδη εκπληρώσει τις ασφαλιστικές τους υποχρεώσεις για το 2015 και το 2016 εφόσον πλήρωσαν τις εισφορές τους στο ΤΣΜΕΔΕ. Για το 2017 ασφαλίζονται μόνο βασει ιδιότητας και όχι επαγγελματικής δραστηριότητας και θα έπρεπε να χρεώνονται τα ελάχιστα, όπως άλλωστε αναφέρει και το σχετικό ΦΕΚ.

 

Το γεγονός ότι το κράτος είναι ανίκανο να συνδέσει τις εισφορές με τις δραστηριότητες του τρέχοντος έτους, όπως πχ συμβαίνει με τους μισθωτούς, δεν μπορεί να είναι δικαιολογία. Σε τελευταία ανάλυση ας κάνει και έναν ακομα συμψηφισμό το 2018 με την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων του 2017 σε σχέση με τις εισφορές που πληρώνονται εφέτος . 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επομένως καλά το είπα πριν από μερικα posts ότι τελικά θα πρέπει να φτάσουμε μέχρι το ΣτΕ για να βρουμε το δίκιο μας.

 

Διότι η φιλοσοφία του νόμου Κατρούγκαλου πως "οι εισφορές οφείλονται όχι για το τρέχον διάστημα αλλά για το προηγούμενο έτος" δεν έχει καμμία νομική βάση. Όσοι έχουν κλείσει τα βιβλία τους έχουν ήδη εκπληρώσει τις ασφαλιστικές τους υποχρεώσεις για το 2015 και το 2016 εφόσον πλήρωσαν τις εισφορές τους στο ΤΣΜΕΔΕ. Για το 2017 ασφαλίζονται μόνο βασει ιδιότητας και όχι επαγγελματικής δραστηριότητας και θα έπρεπε να χρεώνονται τα ελάχιστα, όπως άλλωστε αναφέρει και το σχετικό ΦΕΚ.

 

Το γεγονός ότι το κράτος είναι ανίκανο να συνδέσει τις εισφορές με τις δραστηριότητες του τρέχοντος έτους, όπως πχ συμβαίνει με τους μισθωτούς, δεν μπορεί να είναι δικαιολογία. Σε τελευταία ανάλυση ας κάνει και έναν ακομα συμψηφισμό το 2018 με την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων του 2017 σε σχέση με τις εισφορές που πληρώνονται εφέτος . 

 

Έχει κάποιος ενημέρωση από το ΤΕΕ για το παραπάνω ζήτημα????

Όποιος συνάδελφος βρεθεί χωρίς δουλειά ξαφνικά θα βρει μπροστά του ένα πολύ μεγάλο ποσό ασφαλιστικών εισφορών που προφανώς δεν μπορεί να καλύψει....

Από όσο γνωρίζω οι Γιατροί και οι Δικηγόροι κάνουν συντεταγμένες κινήσεις.

Εμείς????

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, εφόσον δεν έχεις διαγραφεί από ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ δεν υπάρχει δυνατότητα επιλογής μεταξύ μισθωτού υπαλλήλου και μισθωτού μηχανικού. Δεδομένης της υποχρεωτικής υπαγωγής στο ΤΣΜΕΔΕ (ακόμα και τώρα μέσω ΕΦΚΑ) ασφαλίζεσαι ως μηχανικός. Είτε έχεις κλείσει βιβλία είτε όχι. 

Το ΤΣΜΕΔΕ ενημερώνεται από τον εργοδότη, οπότε αν έγινε τώρα στην αρχή του χρόνου και έλαβες κάποιο ειδοποιητήριο απλά αγνόησέ το εφόσον για το διάστημα αυτό είσαι ήδη ασφαλισμένος/η ως μισθωτός. Αν έχεις ήδη πληρώσει κάτι, θα πρέπει να κάνεις μετά κάποια αίτηση για επιστροφή των χρημάτων.

 

Η διατήρηση των βιβλίων συνεπάγεται το τέλος επιτηδεύματος και επιπλέον φορολόγηση αν κόψεις κάποια ΑΠΥ. Υποτίθεται ότι με την εγκύκλιο Πετρόπουλου αν έχεις μηδενικό εισόδημα δεν θα χρεώνεσαι τα ελάχιστα όπως ισχύει και για τους άλλους. Με δεδομένη πάντως την διπλή φορολόγηση δεν αξίζει να κρατάς ανοιχτά βιβλία για κανένα λόγο, εκτός κι αν κόψεις καμιά δουλειά 50 χιλιάρικα, οπότε μείνει και κάτι. 

Ενδεικτικά, αν θεωρήσουμε ότι θα έκοβες μια ΑΠΥ 1000€ για όλο το έτος, θα πληρώσεις 220 φόρο, 650 τέλος επιτηδεύματος και 380 εισφορές (αφού δεν θα αποτελεί εξαρτημένη εργασιακή σχέση. αλλά ακόμα κι αν αποτελούσε θα έδινες 250€ περίπου), άρα θα βάλεις κι απ'την τσέπη σου.  

Edited by shin0bi
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.