Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μπέρδεμα με μόνωση ταράτσας


sv9fbs

Recommended Posts

Και δυστυχώς, το πως θα γίνει η μόνωση είναι το μικρότερο από τα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το μεγαλύτερο δηλαδή ? Εγώ σκέφτομαι να αφήσω την ταράτσα να στεγνώσει όλο το καλοκαίρι και προς Αύγουστο με Σεπτέμβριο να έχω ήδη  αποφασίσει την μόνωση που θα κάνω .Έτσι θα σταματήσω την υγρασία από πάνω και μετά θα επέμβω και μέσα στο σπίτι . 

Edited by sv9fbs
Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το μεγαλύτερο δηλαδή ? Εγώ σκέφτομαι να αφήσω την ταράτσα να στεγνώσει όλο το καλοκαίρι και προς Αύγουστο με Σεπτέμβριο να έχω ήδη  αποφασίσει την μόνωση που θα κάνω .Έτσι θα σταματήσω την υγρασία από πάνω και μετά θα επέμβω και μέσα στο σπίτι . 

Τι επεμβάσεις θα κάνεις εσωτερικά στο σπιτι;

Τι είδους μόνωση εχεις αποφασίσει να κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

και μετά θα επέμβω και μέσα στο σπίτι .

Από εδώ θα πρέπει να ξεκινήσετε και αν θέλετε να κάνετε κάτι σωστό θα χρειαστείτε μηχανικό ειδικευμένο σε επισκευές & ενισχύσεις. Υπάρχουν αρκετά θέματα στο forum για να πάρετε μια ιδέα.

Η μόνωση είναι το μόνο εύκολο. Ξεχνάτε κλίσεις κτλ. και ψάχνετε για λύση με αντοχή σε λιμνάζοντα νερά.

Link to comment
Share on other sites

Και μονωσάδες έχω φέρει και μηχανικό . Θέλω να δω τι είναι το πιο σωστό για την δικιά μου περίπτωση. Μάλλον σε ανεστραμμένη μόνωση καταλήγω με τσιμεντοκονία με περλομπετόν μετά μια μικρή στρώση με ακρυλική κόλλα πλακιδίων της Mapei σαν σπατουλαριστό μετά hyperdesmo 2 στρώσεις σταυρωτά μετά dow 3άρι ή 5άρι και μετά ελεύθερες πλάκες πεζοδρομίου όσο πιο ελαφριές υπάρχουν.   

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δω τι είναι το πιο σωστό για την δικιά μου περίπτωση.  

 

 

Ναι αλλά δεν ακούτε-διαβάζετε. Αφού έχετε καταλήξει στο τι θα κάνετε, προς τι η συζήτηση;

Φέρατε μηχανικό και σας είπε ο μηχανικός σε σπίτι του 1965 με λεία σίδερα και με διάβρωση στην πλάκα & σε κόμβο στύλου να φορτώσετε την πλάκα με 80-90kg/m2

Το ξαναγράφω, χρειάζεστε μηχανικό ειδικευμένο σε επισκευές & ενισχύσεις. Στο Ηράκλειο υπάρχουν 3-4 όχι παραπάνω (και πολλούς λέω...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.