Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πώς μπορεί ένας πολιτικός μηχανικός να γίνει αρχιτέκτονας;


vagop

Recommended Posts

Τελικά...τα πήρα!

 

Προκαλώ άπαντες να ανεβάσουν φωτό κτηρίων από Πολιτικούς Μηχανικούς που μπορούν να θεωρηθούν άξια δείγματα Αρχιτεκτονικής. Της τελευταίας δεκαετίας, να το κάνω ευκολότερο.

 

Αφήστε τις αμπελοφιλοσοφίες και αποδείξτε μου ότι δεν καίγεστε για τις αμοιβές!

 

 

υ.γ. Ρίχτε και κάνα δικό σας δημιούργημα - για να λέτε ότι μπορείτε να ''αρχιτεκτονήσετε'' θα διαθέτετε και τρόπο να το αποδείξετε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τελικά μήπως το forum έπρεπε να λέγεται Forum Πολιτικών (σ.σ. των μοναδικών) Μηχανικών??

Δηλαδή βλέπω παντού πολ. μηχανικούς θέλουν να βγάλουν τη 5ετία των Τοπογράφων, τη 5ετία των Αρχιτεκτόνων κλπ κλπ μέσω του forum.

Γιατί έχω βρεί ελαχιστότατα topic αρχιτεκτόνων, τοπογράφων να ρωτάνε για 2όροφα και Α Π Ε Ι Ρ Α πολ. μηχανικών να ρωτάνε τ'αντίστροφα??(ρητορικό το ερώτημα, έτσι??)

Κ στην τελική οκ έχετε το δικαίωμα να υπογράφετε συμβόλαια, να πραγματοποιείτε εγχειρήσεις καρδιάς, να συντάσετε εξώδικα (παράλληλα με τα πεπερασμένα..έτσι για να γεμίσει το εισόδημα), αλλά γιατί να μήν υπάρχουν περισσότεροι σαν τον zavi (φαντάζομαι δεν είναι ο μόνος) που τουλάχιστον είναι εμφανές ο άνθρωπος ότι ξε%^$#λιάστηκε για να καταφέρει να υπογράφει όσα δικαιούται???

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το post θα οδηγησει με μαθηματική ακρίβεια σε τρελό ξεκατίνιασμα!!

Ελπίζω προσωπικά με τον τρόπο που τοποθετήθηκα στο προήγουμενο post να μην ενόχλησα τις ευαισθησίες κανενός, νομίζω ότι ισα ισα αναγνωρίζω την αξία και τη δυσκολία καποιων πραγματων όπως νομίζω ως ενα βαθμό και οι υπόλοιποι συμμετέχοντες...

Λόγω της νομοτελειακης καταληξης τετοιων θεμάτων επιλέγω να μην ξανατοποθετηθω επι του θεματος ή παρομοίων θεμάτων.

Link to comment
Share on other sites

palex δεν έχεις καθόλου άδικο..δεν θα λυθούν τέτοια θέματα μέσα από το forum, ή τουλάχιστον προσωπικά δεν το βλέπω εφικτό..τα παράπονα όλων μας στους συλλόγους και στο ΤΕΕ, για να μην γίνει το topic σαν το ΠΕ vs TE (v.3.5.6.79.4.2.9..)

Link to comment
Share on other sites

Προκαλώ άπαντες να ανεβάσουν φωτό κτηρίων από Πολιτικούς Μηχανικούς που μπορούν να θεωρηθούν άξια δείγματα Αρχιτεκτονικής. Της τελευταίας δεκαετίας, να το κάνω ευκολότερο.

 

Αφήστε τις αμπελοφιλοσοφίες και αποδείξτε μου ότι δεν καίγεστε για τις αμοιβές!

 

 

υ.γ. Ρίχτε και κάνα δικό σας δημιούργημα - για να λέτε ότι μπορείτε να ''αρχιτεκτονήσετε'' θα διαθέτετε και τρόπο να το αποδείξετε.

 

ss_sk έχεις απόλυτο δίκιο.Εγώ προσωπικά δεν έχω,καθώς δεν έχω πολυασχοληθεί με μελέτες.Αν ασχοληθώ,τότε μάλλον θα κάνω κ τα αρχιτεκτονικά,γιατί έχουν τη μεγαλύτερη αμοιβή.(ερώτηση:πώς έχει ξεφύγει αυτό από το ΣΠΜΕ?:))

 

Τελικά εδώ κολλάει αυτό που έχει αναρτηθεί ήδη σε άλλο θρεντ.

 

Το ξανανεβάζω....

 

ps:Όσοι είστε Τοπογράφοι,ρίξτε κ μια ματιά εδώ,αξίζει,βρήκα κειμήλιο...

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=5779

Link to comment
Share on other sites

Όσο και να θέλει ένας ΠΜ να φτάσει τον Αρχιτέκτονα ή τον τοπογράφου στις γνώσεις τους ( ειδικότητας ) δεν μπορεί. Όμως κάποια κενά μπορεί να κάλυψη εάν θέλει βεβαία. Στο πανεπιστήμιο δεν τα μαθαίνεις όλα γι αυτό και θέλει προσπάθεια μετά όταν τελειώσεις.

Παίδες στην Ελλάδα ζούμε ο ένας μπαίνει στα χωράφια του άλλου. Έχω δει Αρχιτέκτονες να υπογραφούν στατικά και τοπογράφους αρχιτεκτονικά και στατικά. Το πρώτο έχει συζητηθεί αρκετά όμως το δεύτερο με τους τοπογράφους στα στατικά-μπετά, αρχιτεκτονικά (ξενοδοχείων) και πυρασφάλειες αυτό πως γίνεται ?!!!

Ο κάθε ένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει ότι θέλει, όταν σε καλυβει και ο νομός όλα ΟΚ αλλά τι γίνεται με τους άλλους που βάζουν την σφραγίδα τους παντού χωρίς να έχουν το δικαίωμα ….

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει αεροναυπηγος που υπογραφει..... τοπογραφικα €$, αρχιτεχτονικα € $, στατικα € $.

εν ενεργεια, μελος του ΤΕΕ ( σχετικα παλιος )

Απο την εμπειρια μου

Το μονο που δεν εχω δει ειναι.... αγροφυλακας να υπογραφει

ΑΕΡΟΝΑΥΠΗΓΙΚΑ ΣΧΕΔΕΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι δείτε τον τίτλο και διαπιστώστε μόνοι σας ότι είστε εκτός θέματος !

Αν θέλετε ανοίξτε άλλη ΘΕ για τα δικαιώματα υπογραφής κατά ειδικότητα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, μετα απο το χαμο και τη συγκριση κλπ....ας τοποθετηθω και γω σας ταπεινη αρχιτεκτονισσα....και ο ΠΜ και ο ΑΜ χρειαζονται και πρεπει να συνεργαζονται για να βγει μια ολοκληρωμενη δουλεια!!αλλα το θεμα ειναι ο ενας να σεβεται και να υπολογιζει τον αλλο.σε γενικες γραμμες ο ΠΜ εαν θελει να αρχιτεκτονισει πρεπει επισης να ανοιξει βιβλιαρακια και να ταξιδεψει με ανοιχτα ματακια ωστε να παρει ιδεες και να δημιουργησει κατι αξιολογο...αυτο φυσικα δε σημαινει οτι ο ΑΜ πρεπει να καθεται....αντιστροφα..ο ΑΜ δε μπορει να μη νοιαζεται για "κολωνες" κ.α. στο βωμο της τεχνης "και καλα"!

στο θεμα μας τωρα...ο ΠΜ μπορει εαν το θελει να γινει ΑΜ και στα χαρτια.στο εξωτερικο σε 3 ακατεβατα χρονια παιρνεις bachelor (μαζι με τη διπλωματικη αλλιως σε καποια σε διωχνουν) και μετα ενα master.Επιστρεφοντας μετα τα 4 χρονια στην ελλαδα, κανεις αναγνωριση, δινοντας 2-3 μαθηματακια στο πολυτεχνειο.

αυτα.

πρεπει να σταματησουμε πλεον να βαζουμε ταμπελιτσες και να κραζουμε τους "αλλους" και απλα να γινομαστε ολοι καλυτεροι.Οτι μηχανικος κι αν λεει το διπλωμα...;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

να σας πω πάντως ότι έχω ακούσει από άσχετο (ιδιώτη μη-μηχανικό) να λέει:

"πήγα στον πολιτικό για να μην μου πέσει το σπίτι και στον αρχιτέκτονα για να μην το ρίξω ο ίδιος..."!:D Νομίζω τα λέει όλα!

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ με camelot και palex (ρε palex τόσο πολύ σου άρεσε η black isle? rpg και ξερό ψωμί με "ρόγκο" avatar!!!)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.