Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΙΚΑ - Άδειες Μικρής Κλίμακας


Recommended Posts

Καλημέρα Συνάδελφοι,

 

και εάν ο τεχνίτης είναι ο ίδιος ο ενοικιαστής (=μάστορας) που θα εκτελέσει εσωτερική διαρρύθμιση μόνος του έχοντας τη συναίνεση του ιδιοκτήτη του πώς πρέπει να γίνει σε αυτήν την περίπτωση ;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κύριοι καλησπέρα.

 

Χρειάζομαι την βοήθεια σας... Έβγαλα μία άδεια μικρής κλίμακας για κάποιες εργασίες σε ιδιωτικό έργο αλλά δεν γνώριζα πως και οι μικρής κλίμακας είχαν ΙΚΑ.

 

Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει ποια είναι η διαδικασία τώρα? Είμαι νέα μηχανικός και δεν έχω ξαναβγάλει άδεια.

 

Από ότι διάβασα στην εγκύκλιο χρειάζεται να παω στο ΙΚΑ που ανήκει το ακίνητο μέσα σε διάστημα 6 μηνών (όσο δηλαδή έχει ισχύ η άδεια)

 

και να αναφέρω ποιες εργασίες έχω που εντάσσονται σε οικοδομικές και χρειάζονται ΙΚΑ, σωστά? Αυτό χρειάζεται να γίνει πριν υλοποιηθούν στο ακίνητο αυτές οι εργασίες ή αφού ολοκληρωθούν? Και αυτό γίνεται ηλεκτρονικά ή με συμπλήρωση εντύπου στο ΙΚΑ?

 

Οποιαδήποτε πληροφορία είναι πολύ χρήσιμη,

 

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο ΙΚΑ της περιοχής σου και ρώτα τι χρειάζεται.

 

Μην αγχώνεσαι!!!

 

Ενημέρωσέ τους πως είσαι νέος μηχανικός. Κατά πάσα πιθανότητα θέλεις συμπληρωμένο Πίνακα 3, αντίγραφο συμβολαίου και ένα έντυπο του ΙΚΑ το οποίο μπορεί (και καλό είναι) να στο συμπληρώσει είτε κάποιος έμπειρος συνάδελφος είτε κάποιος λογιστής.

 

Για πίνακα 3 ψάξε στο internet για "ΙΚΑ οικοδομοτεχνικά έργα πίνακας 3"

Edited by Αλέξανδρος
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά έχει 1 χρόνο διορία να πάει στο ΙΚΑ να κάνει αναγγελία (όχι 6 μήνες).

 

Βέβαια στο ΦΕΚ λέει ΑΝ οι εργασίες απαιτούν ΙΚΑ...τώρα το πως θα τους αποδείξεις οτι δεν απατείται άλλο θέμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

πήγα σήμερα στο ΙΚΑ που ανήκει το ακίνητο και μου είπαν το δικαιολογητικά να παώ, όπως μου τα αναφέρετε παραπάνω.

 

Η προθεσμία για την αναγγελία είναι όντως ένας χρόνος αλλα το ΙΚΑ δεν συμφωνούσε με αυτό! Θα παώ αύριο να ολοκληρώασω την διαδιακασία της απογραφής για να είμαι σίγουρη.

 

Να σας ρωτήσω κάτι ακόμη, όσον αφορά τα μεροκάματα, πως μπορώ να βάλω το συμφωνηθες μεροκάματο και όχι αυτό που ορίζεται από τους πίνακες που μου έδωσαν στο ΙΚΑ? Υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί που θα έπρεπε εκ των προτέρων να γνωρίζω?

 

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 7 months later...

Καλημέρα!

Θα ήταν πολύτιμη η βοήθειά σας, αν μπορούσε κάποιος συνάδελφος να με "διαφωτίσει" :

για άδεια εργασιών μικρής κλίμακας, όπου το ΙΚΑ ζητάει το συμπληρωμένο πίνακα 3, όταν οι εργασίες που πρόκειται να υλοποιηθούν δεν περιλαμβάνονται στον πίνακα, τι κάνουμε; (π.χ. εργασίες ύδρευσης-αποχέτευσης, κατασκευή νέας μεταλλικής κλίμακας κτλ). Συγκεκριμένα, πρόκειται να διαμορφωθεί ένα κατάστημα σε γυμναστήριο και θα γίνουν ντους, αποδυτήρια κτλ. (Στη λίστα των εργασιών του πίνακα 3 δεν υπάρχουν καν οι διαμορφώσεις γυψοσανίδας που πρόκειται να υλοποιηθούν)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Θα ήταν πολύτιμη η βοήθειά σας, αν μπορούσε κάποιος συνάδελφος να με "διαφωτίσει" :

για άδεια εργασιών μικρής κλίμακας, όπου το ΙΚΑ ζητάει το συμπληρωμένο πίνακα 3, όταν οι εργασίες που πρόκειται να υλοποιηθούν δεν περιλαμβάνονται στον πίνακα, τι κάνουμε; (π.χ. εργασίες ύδρευσης-αποχέτευσης, κατασκευή νέας μεταλλικής κλίμακας κτλ). Συγκεκριμένα, πρόκειται να διαμορφωθεί ένα κατάστημα σε γυμναστήριο και θα γίνουν ντους, αποδυτήρια κτλ. (Στη λίστα των εργασιών του πίνακα 3 δεν υπάρχουν καν οι διαμορφώσεις γυψοσανίδας που πρόκειται να υλοποιηθούν)

όλες αυτές οι εργασίες

1. ή δεν απαιτούν ένσημα (υδρ αποχ κουφωμ κλπ)

2. ή γίνονται κατ' αποκοπή και από επαγγελματίες

που τα ένσημα τους καταβάλλονται μηνιαίως από την επιχείρηση που τους απασχολεί στον Ο.Α.Ε.Ε.

στο ΙΚΑ ή σε άλλον φορέα Κύριας ασφάλισης

( στο ΙΚΑ "κυκλοφορούν" ως στεγασμένα επαγγέλματα ή ως στεγασμένοι επιχειρηματίες").

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.