Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 082 - Ν. 4495/17] Απαγόρευση δικαιοπραξιών


Recommended Posts

On 18/6/2018 at 10:11 ΠΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Όχι, αφού δεν είναι ΟΑ. Απλώς έχουν "εξαιρεθεί της κατεδάφισης" και δεν απαιτείται η υπαγωγή τους σε νόμο ρύθμισης αυθαιρεσιών.

 

Καλησπέρα

Και στο συγκεκριμένο ακίνητο που έχει μία αυθαίρετη αποθήκη(ΚΑΤ 3) και ένα προστέγασμα (Αναλυτικός Π/Υ) στα στοιχεία υπολογισμού για την οικ. άδεια καταχωρώ "ΟΧΙ"?

Επίσης για την συγκεκριμένη περίπτωση(εντός σχεδίου Πόλεως) και την υπαγωγή του στον νόμο 4495/2017 απαιτείται τοπογραφικό ΕΓΣΑ?Η συμβολαιογράφος που ρώτησα αν αυτή θα το ζητήσει μου είπε ότι δεν έχουν σαφή οδηγία και αν το υποβάλλω εγώ θα το αναφέρει στο συμβόλαιο.

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 268
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

13 ώρες πριν, itzanis said:

Καλησπέρα

Και στο συγκεκριμένο ακίνητο που έχει μία αυθαίρετη αποθήκη (ΚΑΤ 3) και ένα προστέγασμα (Αναλυτικός Π/Υ) στα στοιχεία υπολογισμού για την οικ. άδεια καταχωρώ "ΟΧΙ"? Προφανώς, αφού στο ακίνητο δεν υφίσταται ΟΑ....

Επίσης για την συγκεκριμένη περίπτωση (εντός σχεδίου Πόλεως) και την υπαγωγή του στον νόμο 4495/2017 απαιτείται τοπογραφικό ΕΓΣΑ? Προφανώς η συμβολαιογράφος που ρώτησα αν αυτή θα το ζητήσει μου είπε ότι δεν έχουν σαφή οδηγία και αν το υποβάλλω εγώ θα το αναφέρει στο συμβόλαιο. Η αυθαιρεσία του προστεγάσματος, το οποίο κατά πάσα πιθανότητα θα μπει ως Κατηγορία 5, θα σε οδηγήσει σε απαίτηση υποβολής εξαρτημένου τοπογραφικού διαγράμματος..... Δεν γνωρίζω τις ιδιαιτερότητες, τόσο του συγκεκριμένου ακινήτου, όσο και των "μελλοντικών" επιθυμιών του ιδιοκτήτη, για να σου προτείνω κάτι άλλο συγκεκριμένο.....

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Ιάσονα νομίζω για μια φορά θα διαφωνήσω.

Ο 1337 δεν είναι άδεια όντως. Ωστόσο σύμφωνα με το παράρτημα για τον υπολογισμό του προστίμου επιλέγεις ναι! Προσοχή, για να επιλέξεις ναι πρέπει να έχει ολοκληρωθεί και η Γ φάση. Αν έχεις μεχρι Β τότε εξαιρείται μεν αλλά επιλέγεις όχι δε. Αυτο το είχαμε ξανασυζητήσει, μήπως μπερδεύτηκες με αυτό.

 

Untitled.png

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά! Τώρα ξαναδιάβασα κι εγώ ότι, έχει ολοκληρωθεί και η γ' φάση του 1337. Βεβαίως τώρα γεννώνται και άλλου είδους θέματα..... 

Για να έχει ολοκληρωθεί και η γ' φάση, σημαίνει ότι, το συγκεκριμένο "οικόπεδο" εντάχθηκε στο σχέδιο πόλης, οπότε απέκτησε "επιτρεπόμενο ΣΔ", άρα "παίζει" εντόνως και η Κατηγορία 4 γι' αυτό. Οπότε ιδιαίτερη προσοχή από το συνάδελφο, που το χειρίζεται.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Επιτρέπεται η υπαγωγή στο Νόμο αυθαιρεσιών που έχουν γίνει σε βιομηχανία με οικοδομική άδεια εκτός σχεδίου? Η περιοχή στην οποία κτίστηκε η βιομηχανία είχα χρήση γης βιομηχανία τότε που βγήκε η οικοδομική άδεια, ενώ σήμερα η χρήση γης είναι αγροτική. Επιτρέπεται η ένταξη στον Ν. 4495/2017?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by aretiemp
Με συγχωρείτε λάθος νήμα, έπρεπε να το γράψω στο άρθρο 89-απαγόρευση υπαγωγής
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, aretiemp said:

Επιτρέπεται η υπαγωγή στο Νόμο αυθαιρεσιών που έχουν γίνει σε βιομηχανία με οικοδομική άδεια εκτός σχεδίου? Η περιοχή στην οποία κτίστηκε η βιομηχανία είχα χρήση γης βιομηχανία τότε που βγήκε η οικοδομική άδεια, ενώ σήμερα η χρήση γης είναι αγροτική. Επιτρέπεται η ένταξη στον Ν. 4495/2017?

Αν κατά την αποδεδειγμένη χρονολογία τέλεσης των αυθαιρεσιών επιτρέπονταν η χρήση βιομηχανίας στην περιοχή, μπορούν να υπαχθούν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εχω δήλωση του 4178 σε κατάσταση υπαγωγής χωρίς ανεβασμένα σχέδια , που αφορά αγροτεμάχιο μη άρτιο.

Διαπιστώνω σήμερα ότι σε ένα από τα ρυθμισμένα  κτίσματα , το έτος 2015 , ο ιδιοκτήτης αντικατέστησε, άνευ αδείας ή έγκρισης ,την στέγη από ελλενίτ με πάνελ πολυουρεθάνης τύπου κεραμοσκεπής.

Αυτό με βάζει  πλέον στην περίπτωση των απαγορεύσεων υπαγωγής και δικαιοπραξίας ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

[με την επιφυλαξη αν το κοστολογιο ξεπερνα ή οχι τις 25.000]

ανηκεις στο αρθρο  29 παρ. 2/κστ του ν 4495.

Θα το πας με το αρθρο 94 παρ.3β

εδω ΕΕΜΚ για στεγες

https://diavgeia.gov.gr/search?query=q:"ΕΕΜΚ ανακατασκευη στεγης"&page=0

 

επι του πρακτικου μερους [χωρις να ειμαι βεβαιος]:

ή θα κανεις πρωτα την ΕΕΜΚ και στη συνεχεια δινεις βεβαιωση

ή θα υπαχθεις στο αρθρο 106

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.