Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

Γιατί να μην συζητώνται;

Οι απόψεις αλλάζουν , τροποποιούνται και αυτές όπως τροποποιούνται οι νόμοι.

Ειδικά αυτό το θέμα της διαμερισμάτωσης με τα κενά που έχει.

Εγώ βλέπω τώρα λάθη που είχα κάνει απο τον πρώτο νόμο.

Φαντάζομαι οι περισσότεροι!!

Νομίζω καλό είναι να τα συζητάμε.

Δεν θα χάσει ούτε αυτός που θα τα μάθει , ούτε αυτός που θα τα θυμηθεί ξανά.

edit: ΙΑΣΟΝΑΣ Εγώ θα παρακαλούσα να την γράψεις την γνώμη σου.

 

 

dimitris GM

.....η διαμερισματωση δεν ειναι ουτε ΥΔ ουτε ΥΚ

Ειναι η διαφορα των επίσημων κατοψεων της αδειας με τις "προχειρες" κατοψεις των συμβολαιων. Αυτες οι  προχειρες  δειχνουν την νεα μορφη και τα νεα εμβαδα, οπως αναφερονται ηδη στο συμβολαιο και αυτες..."νομιμοποιουμε" με την διαμερισματωση......

Μέχρι εδώ συμφωνώ.

Τώρα αν τυχαίνει η κάτοψη της ΟΑ και της ΣΟΙ να είναι ταυτόσημες , αλλά στην πραγματικότητα έχουμε μετακίνηση της μίας ΟΙ μέσα στην άλλη.

Υπαγωγή μπορούμε να κάνουμε σίγουρα (έτσι νομίζω), σαν διαμερισμάτωση με συναίνεση.

Συμβόλαιο γιατί βάζεις ερώτημα, αν μπορούμε να κάνουμε η όχι;

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

32 λεπτά πριν, karanus said:

Γιατί να μην συζητώνται;

Οι απόψεις αλλάζουν , τροποποιούνται και αυτές όπως τροποποιούνται οι νόμοι.

Ειδικά αυτό το θέμα της διαμερισμάτωσης με τα κενά που έχει.

Εγώ βλέπω τώρα λάθη που είχα κάνει απο τον πρώτο νόμο.

Φαντάζομαι οι περισσότεροι!!

Νομίζω καλό είναι να τα συζητάμε.

Δεν θα χάσει ούτε αυτός που θα τα μάθει , ούτε αυτός που θα τα θυμηθεί ξανά.

edit: ΙΑΣΟΝΑΣ Εγώ θα παρακαλούσα να την γράψεις την γνώμη σου.

 

 

dimitris GM

.....η διαμερισματωση δεν ειναι ουτε ΥΔ ουτε ΥΚ

Ειναι η διαφορα των επίσημων κατοψεων της αδειας με τις "προχειρες" κατοψεις των συμβολαιων. Αυτες οι  προχειρες  δειχνουν την νεα μορφη και τα νεα εμβαδα, οπως αναφερονται ηδη στο συμβολαιο και αυτες..."νομιμοποιουμε" με την διαμερισματωση......

Μέχρι εδώ συμφωνώ.

Τώρα αν τυχαίνει η κάτοψη της ΟΑ και της ΣΟΙ να είναι ταυτόσημες , αλλά στην πραγματικότητα έχουμε μετακίνηση της μίας ΟΙ μέσα στην άλλη.

Υπαγωγή μπορούμε να κάνουμε σίγουρα (έτσι νομίζω), σαν διαμερισμάτωση με συναίνεση.

Συμβόλαιο γιατί βάζεις ερώτημα, αν μπορούμε να κάνουμε η όχι;

Κατα τη γνώμη μου  βάζει το συμβόλαιο γιατί αφού αλλάζουν τα εμβαδα  κανονικά θα αλλάξουν τα ποσοστά και ίσως χρειαστεί και τροποποίηση της σύστασης.Στη δική μου περίπτωση  είναι περίπου 2,00τμ η διαφορα και γιάυτο  εβαλα το θεμα  προς συζητηση..Ας μας απαντήσει και dimitris.

Link to comment
Share on other sites

Λεβέντη μου και η δική μου ταπεινή άποψη είναι χιλιογραμμένη κι άλλων καταξιωμένων μελών επίσης….  Αρκεί ν' ανατρέξει κάποιος, που τώρα μαθαίνει,  στο παρελθόν,  δηλαδή,  στις χιλιάδες σελιδες αυτού του site….   Και ν' αφιερώσει χρόνο και κόπο….  Ελα μου όμως που είναι βαρετό να διαβάζει κανείς το παρελθόν…  Ελα μου όμως που είναι ευκολότερο το "… ψεκάστε,  σκουπίστε,  τελειώσατε"!!!! Η' με άλλα λόγια "… ..ρωτάω,  εισπράττω απάντηση,  στρίβω"… .

Καλε μου φίλε,  ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ μπορείς κι αντιμετωπίζεις ορθά το παρόν και το μέλλον…. Αλλιώς "… από το ένα αυτί μπαίνουν κι από το άλλο βγαίνουν"… ..

Συστήνω: 

Στους παλιούς συναδέλφους να μην δίδουν μασημένη τροφή,  δεν οφελεί κανέναν,  ούτε αυτόν που την εισπράττει,  ούτε αυτόν που την προσφέρει,  ούτε όσους παρακολουθούν... .. 

Στους νέους συναδέλφους να μελετήσουν,  αφιερώνοντας ουσιαστικό χρόνο και κόπο,  τις χιλιάδες συζητήσεις του site, δημιουργώντας τις δικές τους σημειώσεις και κατακτώντας τα θέματα…. 

Αν στεναχωρώ κάποιους,  ας με συγχωρήσουν.  Πιστεύω όμως ότι,  η ΓΝΩΣΗ δεν γίνεται κτήμα κανενός με τον τρόπο αυτό…

 

Υ.Γ. Ας επιτραπεί παρακαλώ το εκτός θέματος…. 

 

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες ΙΑΣΟΝΑ αλλά θα ξέρεις και εσύ καλά ότι η κάθε περίπτωση έχει τις ιδιομορφίες της και επειδή οι νόμοι δεν ξεκαθαρίζουν τα θέματα γιάυτο συζητάμε ώστε να καταλήξουμε  σε όσο γίνεται σωστή λύση.Δεν μας είπες όμως την γνωμη σου αν μπορούμε να δώσουμε βεβαίωση χωρίς διαμερισματωση και νατο αναφερουμε μονο στη τεχνικη εκθεση.Βεβαια έχω καταλαβει την απάντηση σου που είναι όχι  .Το πέτυχα τι λες.

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα δεν είναι κακό να ρωτάς βεβαία έχεις δίκιο στο ότι θα πρεπει να ρίχνεις και μια ματια πισω.Για εμένα η διαμερισμάτωση είναι μια καθαρά εισπρακτική παράβαση μόνο που αυτοί που την έβαλαν για να μετριάσουν την  'λαλακία΄' που τους δέρνει πήγαν και έβαλαν μέσα   ''αν επέρχονται αλλαγές στις Η/Μ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ οχι ΜΕΛΕΤΕΣ'' και εκεί τα έκανα χειρότερα.Η ''παράβαση'' αυτή θα έπρεπε να απασχολεί τους συμβολαιογράφους και μόνο .Ειδικα οταν καλύπτεσαι με μια παράβαση ανά όροφο είναι τραγικό γιατί εδώ δεν συνεννοούνται που θα βάλουν τις γλάστρες που λέει ο λόγος ,ποιος θα κάτσει να μιλήσει με άλλους 10  (ειδικα στις μεγάλες πολυκατοικίες) για να δηλώσουν την σωστή υλοποίηση του ορόφου (σε ενα οροφο με 10 διαμερισμάτα μπορει να έχεις δηλωμένες 10 παραβάσεις διαμερισμάτωσης ενώ θα καλύπτονταν με την μια,η και καμμία γιατί σου λέει μπορεί να την έχει δηλώσει άλλος και πάει λε΄γοντας ).Επίσης σύμφωνα  με τον κτιριοδομικό στο άρθρο 25 για τις Η/Μ περιπλέκονται τα  πράγματα ακόμα .Εδώ για έναν διαχωρισμό θες άδεια ενώ για μια συννενωση άδεια μικρης κλιμακας   .ΗΜ και στην μια και στην άλλη δεν αλλάζουν?

Χιλιοσυζητημενα αλλά  ΞΕΚΑΘΑΡΗ απάντηση δεν υπάρχει ποτε .Απλά κλείνεις προς την ασφάλεια  στο τέλος της ημέρας .Αλλά και πάλι έχεις μέσα σου ένα σαράκι που λέει εντάξει ξέρεις κάτι  μήπως σε κάποια θέματα το κάνεις και συνέχεια τον λαλακα είναι πάντα λύση?Δηλαδη εδώ ο άλλος τακτοποίησε στο ΜΑΤΙ και δεν έφταιγε αυτός για την φωτιά που έκαψε ανθρώπους και ο ακριβως δίπλα Γείτονας που δεν τακτοποίησε (γιατί δεν μπορούσε γιατί δεν το είχε κάνει ακόμα) φταίει  και μιλάμε για διαμερισμάτωση εμείς τι να λες τώρα. Δηλαδή μια διαμερισμάτωση πληρώνεται όσο μια οικοδομή 10000000 τετραγωνικων πριν το 1975 η μια μονοκατοικία -γκαρσονιέρα μικρή πριν το 1983  .......................................................

 

Συγνώμη για το offtopic

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το θέμα δεν είναι η διαμερισμάτωση ή το πόσο κοστίζει το πρόστιμο…  Αυτό θεωρώ το έχουμε αντιμετωπίσει και λύσει πριν 8 χρόνια!!!!  Οφείλει να το κατέχει κάθε "ενεργός" συνάδελφος…

Το θέμα είναι (για να το επεκτείνω λίγο) η "παιδικότητα - ανωριμότητα - βιασύνη - αφέλεια" των ερωτήσεων των ερωτωντων συναδέλφων… … 

Πως είναι δυνατόν ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ν' αναλαμβανει ευθύνη για την περιουσία πελάτη του,  δηλαδή ν' ασχολείται με το "… .ΣΥΝΟΛΟ ΤΗΣ ΑΛΒΑΒΗΤΑΣ" όταν ακόμα δεν έχει κατανοήσει το "γράμμα δελτα";;;

Ζητώ ταπεινά συγγνώμη για τη συνέχεια του off topic…. 

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό με βρισκεις 1000% μαζί σου αλλά κατάλαβε ότι  δεν είναι όλοι το ίδιο, εκεί το χανεις. 

Καλημέρα, και αν οι mod θεωρούν ότι πρέπει να διαγράφουν μεταφερθούν τα τελευταία ποστ πολύ ευχαρίστως από εμένα 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/8/2018 at 3:33 ΜΜ, janna said:

Κατα τη γνώμη μου  βάζει το συμβόλαιο γιατί αφού αλλάζουν τα εμβαδα  κανονικά θα αλλάξουν τα ποσοστά και ίσως χρειαστεί και τροποποίηση της σύστασης.

Τα εμβαδά των διαμερισμάτων έχε υπόψη σου ότι δεν έχουν υποχρεωτική σχέση με τα χιλιοστά του πίνακα κατανομής. Απλώς τα χρησιμοποιούμε ως ενδεικτικά της αξίας κάθε ιδιοκτησίας. Προσωπικά χρησιμοποιώ τους ολικούς όγκους (ιδιοκτησίας συν αναλογούντων κοιν/των) με επιπλέον συντελεστή ορόφου της εφορίας.

 

On 4/8/2018 at 2:50 ΜΜ, karanus said:

Συμβόλαιο γιατί βάζεις ερώτημα, αν μπορούμε να κάνουμε η όχι;

Το σκεπτικό είναι ότι δηλώνοντας την διαμερισμάτωση κατοχυρώνεσαι μεν πολεοδομικά, αλλά εφόσον τμήμα της επιφάνειας του όμορου έχει αλλάξει χέρια και δεν υπάρχει σύσταση για αυτό, δεν θα μπορεί να γίνει μεταβίβαση χωρίς να προηγηθεί τροποποίηση της υπάρχουσας σύστασης που να αποτυπώνει αυτή την μεταβολή.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Alex99 said:

 

Το σκεπτικό είναι ότι δηλώνοντας την διαμερισμάτωση κατοχυρώνεσαι μεν πολεοδομικά, αλλά εφόσον τμήμα της επιφάνειας του όμορου έχει αλλάξει χέρια και δεν υπάρχει σύσταση για αυτό, δεν θα μπορεί να γίνει μεταβίβαση χωρίς να προηγηθεί τροποποίηση της υπάρχουσας σύστασης που να αποτυπώνει αυτή την μεταβολή.

Σωστό. Και τώρα φτάνουμε στο ζητούμενο, ότι απο εδώ και πέρα είναι κυρίως δουλειά των συμβολαιογράφων.

Κάποιοι δεν το δέχονται χωρίς πρώτα να τροποποιηθει η σύσταση.

Βεβαίως η δουλεια θα σταματήσει, γιατί όπως όλοι γνωρίζουμε τροποποίηση  σύστασης είναι τρομερά δύσκολο να γίνει , ειδικά όταν μιλάμε για πολλές ΟΙ.

Και κάποιοι όμως έχοντας και την συναίνεση της άλλης ΟΙ, προχωρούν κανονικά σε τίτλο , μεταθέτοντας την τροποποίηση σε μέλλοντα χρόνο.

Όπως σε μέλλοντα χρόνο έχουν μετατεθεί και όλες οι τροποποιήσεις, η οι περισσότερες  απο την στιγμή που άρχισαν οι νόμοι των αυθαιρέτων.

Κατανοητό βεβαίως ότι εδώ μιλάμε για κατάληψη χώρου εκτός των ορίων της ιδιοκτησίας σου , αλλά εδώ έρχεται η συναίνεση , που για κάποιους συμβολαιογράφους αρκεί για να προχωρήσουν. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.