Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

8 λεπτά πριν, dimitris GM said:

αρθρο 99 παρ. "α"  και "αα"

 

 

αρθρο 99 παρ. "α" 
Σε κάθε οικόπεδο ή γήπεδο η διαδικασία υπαγωγής
αυθαίρετων κατασκευών ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης
στις διατάξεις του παρόντος μπορεί, κατ’ επιλογή των
ιδιοκτητών, να γίνεται είτε με μία αίτηση υπαγωγής για το
σύνολο των αυθαίρετων κατασκευών
ή χρήσεων είτε με
περισσότερες αιτήσεις για κάθε μεμονωμένο αυτοτελή
χώρο οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας, που αποτελεί
αντικείμενο μεταβίβασης

 

Το συγκεκριμένο εδάφιο το γνωρίζω αλλά αναφέρει είτε το ένα είτε το άλλο και η συμβολαιογράφος δέχεται μόνο την μια περίπτωση και όχι για το σύνολο.

Εγώ ρωτάω που αναφέρεται στον νόμο ότι για κάθε Ο.Ι χρειάζεται και μια βεβαίωση και όχι μια συνολική για το άθροισμα αυτών .

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μετά από 3 νόμους αυθαιρέτων δεν ανακαλύπτουμε ξανά τον τροχό. Κάθε οριζόντια ιδιοκτησία που μεταβιβάζεται απαιτεί δική της βεβαίωση. Μόνο αν δεν υπήρχε σύσταση θα μπορούσες αρχικά να δώσεις βεβαίωση για όλο το συγκρότημα.

Πήρες μια ωραιότατη δουλειά, 40 βεβαιώσεων. Κοστολόγησέ τη ανάλογα και ολοκλήρωσε την εργασία που έχεις. Γιατί χάνεις το χρόνο σου αναζητώντας ¨"παράθυρο" στη διαδικασία;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pavlos 33 

από την οπτική γωνιά που το είδες δεν έχεις άδικο.

αλλά ο τροχός μόνο στρογγυλός δεν είναι

της καλημέρες μου και ευχαριστώ πολύ  για τις απαντήσεις σας...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αδερφε στο ξαναείπα, ξεκίνα γιατί θες πολλές ώρες... Απο κει και πέρα πρόκειται για δουλειά που μπορεί

να πάρεις και μια χήνα για το πακέτο εύκολα..μη σ πώ και 2...Αν βαριέσαι να τις περάσεις δε πειράζει πέρασε την σε μας....:mrgreen:

Η τουλάχιστον τις πάμε απο 10....8)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το αρθρο 99 που προανεφερα, οριζει την διαδικασια...δλδ. ενας ιδιοκτητης μπορει με  μια αιτηση.

αλλά,

βεβαιωση θα δοθει για καθε ΟΙ ξεχωριστα, απλα διοτι

για καθε ανεξαρτητη  ΟΙ,  θα εχει το δικο της συμβολαιο και για αυτην και μονο θα απαιτειται βεβαιωση.

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, dimitris GM said:

(...) βεβαιωση θα δοθει για καθε ΟΙ ξεχωριστα, απλα διοτι, για καθε ανεξαρτητη  ΟΙ,  θα εχει το δικο της συμβολαιο και για αυτην και μονο θα απαιτειται βεβαιωση.

Πιο απλά δεν γίνεται (και +1). Το θέμα μας έληξε. Πάμε για άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου λέει για μοναδικό αριθμό σε κάθε μεταβίβαση αλλά δεν το έχω εύκαιρο.....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι δεν μου αρεσουν οι αντιπαραθεσεις και μαλιστα σε θεματα αμοιβων που ο καθε ενας κανει τα κουμαντα του....

αλλα ελεος επειδη ειμαστε σε μια αγορα ολοι και γκρινιαζουμε για την ατιμη κοινωνια ως επαγγελματιες και ως επιστημονες....

δεν μπορω να διαβαζω για χηνες και για παπιες για 40 βεβαιωσεις....

και αναλογιζομαι... οταν καποιος δινει βεβαιωση που ειναι ενα φυλλο Α4 σημαινει οτι ειναι απλο.?

δηλαδη δεν εχει κανει 40 ατοψιες ?  δηλαδη δεν θα κατσει στο γραφειο να εκδωσει 40 χαρτακια  με ολα τα γραφειοκρατικα τους δεδομενα εστω και copy paste

δηλαδη στη τελικη δεν θα εχει  40 ιδιοκτησιες στην  ευθηνη  του για οτι συμβει μελοντικα  (ταυτοτητες,ελεγχος κλπ.... )

τελος....θα θυμισω στους παλιοτερους για να μαθουν και οι νεοτεροι οτι τα χρονια που οι μηχανικοι ειχαν καποια αξιοπρεπεια.... μια χηνα και μιση εδινε καποιος για να εκδοσει μια τυποποιημένη αδεια περιφραξης....   

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Pavlos33 said:

(...) Πήρες μια ωραιότατη δουλειά, 40 βεβαιώσεων. Κοστολόγησέ τη ανάλογα και ολοκλήρωσε την εργασία που έχεις.

Παραθέτω μέρος δικής μου απάντησης μερικά ποστ παραπάνω. Δεν προκύπτει ότι κανείς μας απαξιώνει το πολύ σοβαρό και υπεύθυνο έργο του ελέγχου πολεοδομικής νομιμότητας ενός ακινήτου. Το αντίθετο μάλιστα. Τώρα, αν ο συνάδελφος (ίσως από βιασύνη) ανέφερε μια αμοιβή, αυτή δεν σημαίνει ότι υιοθετείται και αν έχεις διαβάσει σε πολλές δημοσιεύσεις συστήνουμε στα μέλη μας (για προφανείς λόγους) να μην δημοσιοποιούν προτεινόμενες ή εισπραχθείσες αμοιβές.

Υ.Γ Μη συνεχίσουμε το θέμα και βγαίνουμε εκτός. Νομίζω ότι το αρχικό ερώτημα για το αν πρέπει να χορηγήσει 40 βεβαιώσεις έχει απαντηθεί και καλυφθεί επαρκώς.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επι του προσωπικού. 

Μακάρι να πάρει 10 χηνες για τις βεβαιώσεις ο συναδερφος. Τις ηθικολογίες περί αμοιβών κλπ πλεον τς ακούω βερεσέ. Και ξες γιατί (?). Γιατί όλοι στα ίδια σκ@τα κινούνται. Και εχω χασει πολλες δουλειές λογω αμοιβής απο κατι τύπους που σε μενα πουλουσαν παπά περί αμοιβων κλπ οπως εχω διαπιστωσει με τα χρόνια. Και για να παρεις μια ή 2 χήνες τσεπη βαλτα κάτω να δείς τι συνολική αμοιβή πρεπει να ζητήσεις. Και κατι ακομα πιο πρακτικό. Ο έχων 40 ο.ι ειναι συνήθως τρελός τσιγκουνης. Λογαριαζει και το 2 ευρω τ καφέ. Κατι τετοια παραδείγματα ανάλογα εχω στο μυαλό. Άρα το ζυγιζεις στο ποσο ευκολο θα προγκιξει ανάλογα και το τι αναγκες έχει. Μια ιδιοκτησία ειναι όλα μια αποτύπωση και έλεγχο θα κανει σε επιπεδο ιδιοκτησίας-σύστασης.

Στα γενικά συμφωνώ. Καποτε για ενα πασαλο εβγαινε αμοιβή 1500. Αλλα καποτε επίσης πανηγυριζαν οι φιλελε συνάδερφοι π ανοιξε το επάγγελμα με την κατάργηση των ελάχιστων. Αλλα στα ξαναπα και παραπάνω. Πλεον τείνω οτι η ολη κουβέντα ειναι ανούσια. Και στα λεει ενας άνθρωπος που κινειται στη λογική καλύτερα 1 δουλεια για 5 παρα 5 δουλειες για 5.

 

Υγ. Παυλο με συγχωρείς αν κανω ρδελομπου το τοπικ. Το πολυ πολυ διεγραψε το το παρον. Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.