Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 094 - Ν. 4495/17] Κυρώσεις αυθαιρέτων κατασκευών μετά την 28.07.2011


Recommended Posts

Καλησπέρα... Εχω μια περιπτωση οπου σε αδεια του 2005 2 οροφης κατοικιας μετα την ολοκληρωση της οικοδομης  έχουν γίνει αυθαιρεσίες πριν 2011 οι οποιες μεταβαλουν το διαγραμμα δομησης (μετατροπή η/χ σε κύριο, αντλιοστασιο, αποθηκη εμβαδου 16,56). Επίσης έχει γινει και αυθαίρετη κατασκευή κλειστού μεμονωμένου γκαραζ στο οικοπεδο μετα το 2011.. Ο ιδιοκτητης θελει να τα νομιμοποίησει  με εκδοση αδειας δομησης 

1. Στο άρθρο 81 δύνονται  ορισμοί για διάφορες αυθαιρεσίες. Ετσι όπως το καταλαβαίνω στην περίπτωση δ της παραγράφου 3 δίνεται ο ορισμος ως πολεοδομικη παραβαση για κάθε παράβαση που πληρεί το 10%  και max 50τ.μ ανεξάρτητα αν στο αθροιζόμενες στο σύνολό τους ξεπερνούν τα προηγούμενα όρια.. Ετσι μπορω μετα απο ελεγχο να καταταξω το κλειστο γκαραζ σε πολεοδομική παράβαση Σωστά????

2. Στο αρθρο 94 παραγραφο 4  στο τελος  γράφει 

'''Αν ο υπόχρεος συμμορφωθεί με τις πολεοδομικές διατάξεις και αποκαταστήσει την πολεοδομική παράβαση με την απομάκρυνση της χρήσης ή την κατεδάφιση της αυθαίρετης κατασκευής ή εκδώσει την προβλεπόμενη οικοδομική άδεια όπου επιτρέπεται, μέσα σε προθεσμία τεσσάρων (4) μηνών από τη διαπίστωσή της δεν επιβάλ- λεται πρόστιμο διατήρησης και το πρόστιμο ανέγερσης περιορίζεται στο ελάχιστο ποσό των διακοσίων (200) ευρώ.''' 

αυτο ισχύει για α) , β) γ) και δ) Σωστα????????

3. Ο ιδιοκτητης θελει να τα νομιμοποίησει  (υπαρχει υπολοιπο δομησης καλυψης για ολα) όλα με εκδοση αδειας δομησης,   Ξερει κανεις ποια ειναι η διαδικασία?

     Απο ότι καταλαβαίνω θα δηλωσω στον 4495/17 ολα τα πριν του 2011 (και αναφεροντας το γκαραζ) και δηλώνοντας εκδοση  αδειας θα πληρωσει το παραβολο... 

    Στη συνεχεια θα κανει αιτηση-δηλωση για εκθεση αυτοψιας? ή απλα θα αναφερει το γκαραζ σε μια δηλωση προς ΥΠ.ΔΟΜ. και θα συνεχίσουμε προς Αδεια δόμησης?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 296
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, 

διάβασα το topic αλλά δεν έχω καταλάβει το εξής:

σε περίπτωση αυθαιρέτου μετά τον 7/2011 που δεν υπάγεται στο αρθρ. 81 (πολεοδομικές παραβάσεις), σε περίπτωση ανίχνευσης του αυθαιρέτου και μετά αυτόβουλης κατεδάφισης απο τον ιδιοκτήτη (αυτόβουλη κατεδάφιση --> παρ. 3 αρθρ. 94), συνεχίζουν να υπάρχουν ποινικές κυρώσεις; 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Προτού πάω σε ΥΔΟΜ κλπ ας είμαι λίγο προετοιμασμένος.

Έχω περίπτωση διώροφης κατοικίας με ο.α στην οποία έχει γίνει προσθήκη στέγης το 2014.

Η κατοικία εχει χτιστεί με ο.α του 1983 (προ ΓΟΚ 85) και οι αυθαιρεσίες τις προ του 2011 έχουν ρυθμιστεί

με βάση τον 4178 πλην στέγης.

Τωρα ερχομαι να τακτοποιήσω και την στέγη με βάση την διαδικασία του 4495 πλέον.

Συνοπτικά απ ότι εχω καταλαβει: 1 Αυτοκαταγγέλομαι, 2 Γίνεται αυτοψία ΥΔΟΜ (?) 3)Βγαίνει πρόστιμο ανέγερσης

και διατήρησης στέγη με αναλυτικό, 4) Βγάζω άδεια νομιμοποίησης ή κατεδάφισης. 5) τρέχουν ποινικές ευθύνες για τους Ιδιοκτήτες, οπου χοντρικά θα πανε σε δικαστήριο με αδεια νομιμοποίησης η κατεδάφισης και θα αθωωθούν 

Το θέμα μου είναι το εξής κυρίως πριν γίνει οτιδήποτε: Στην άδεια είχε μια εγκεκριμένη πλάγια απόσταση 2,94μ υπολογισμένη και με βάση

αυτή εκανα την ρύθμιση. Εντός αυτής υπάρχουν αυθαίρετοι εξώστες (σκίαστρα) στα οποία καταλήγει η στέγη. Νομίζω βάσει γοκ 85 επιτρέπονταν εντός Δ σκίαστρα, Θωρείται οτι μπορεί 

να κολλήσει εκει η νομιμοποίηση της στέγης ή μπορώ να το περάσω ώς "επισκευή" με βάση το 109.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς επί της διαδικάσίας, ναι πάνω κάτω έτσι είναι. Εσύ θα καταθέσεις κανονικά για άδεια νομιμοποίησης κατασκευής μετά το 2011 με αυτό τον τρόπο ουσιαστικά αυτοκαταγγέλεσαι. Σε δική μου περίπτωση πριν τον 4495 αλλά με την αντίστοιχη διαδικασία προστίμων ανέγερσης/διατήρησης αφού ήταν κατασκευή μετά το 2011 δεν έγινε αυτοψία. Υπολόγισα τα πρόστιμα με αναλυτικό με βάση τα μεγέθη που εγώ παρουσίασα, εγκρίθηκαν τα πρόστιμα από την ΥΔΟΜ και απο κει μου είπαν ότι τα στέλνουν στην εφορία και βεβαιώνονται απευθείας στον ιδιοκτήτη. Η άδεια βγήκε (ήταν Μικρή κλίμακα γιατί οι αυθαιρεσίες ενέπιπταν εκεί). Τωρα διαδικαστικά δεν ξέρω αν αλλάζει από υπηρεσία σε υπηρεσία οπότε απευθύνσου στη ΥΔΟΜ της περιοχής σου.

* κατασκευή στέγης εμπίπτει θεωρώ στις νέες πολεοδομικές παραβάσεις του 4495 οπότε α)δεν έχεις ποινικές κυρώσεις και β)τη γλιτώνουν με πρόστιμο ανέγερσης 200 ευρώ.

**προϋπόθεση για τη νομιμοποίηση είναι η κατασκευή να είναι σύννομη. Δεν γνωρίζω με σιγουριά αν επιτρέπεται η προέκταση της στέγης πάνω από εξώστες εντός Δ. Ας απαντήσει κάποιος συνάδελφος που το γνωρίζει.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα ότι απάντησες και ευχαριστώ πολύ!

Από που λαμβάνεις ότι η στέγη μπορεί να μπει ως πολεοδομική παράβαση και να την γλιτώσει "φθηνά"?

Θεωρείς ότι κολλάει κάπου η διαδικασία από το γεγονός ότι το από κάτω είναι κατηγορία 5?

Αν κάποιος το έχει με το θέμα των σκιάστρων στο Δ βάσει γοκ 73 η΄85 ας μας πει. Τουλάχιστον πριν πάω να τους βάλω να ξηλώσουν τη στέγη σε αυτά τα σημεία. 

ΥΓ: Πρόκειται για περίπτωση όπου υπαρχει βεβαιωμένη απώλεια ο.α. Τη ρύθμιση την έκανα με κάποια στοιχεία (σχέδια) που είχε ο ιδιοκτήτης. Δεν εχω προβεί σε ανασύσταση φακέλου. Τα σχέδια που εκανα χρήση (οσα υπήρχαν) ήταν κανονικά με σφραγίδες κλπ, όπως και το έντυπο της ο.α. Κάνω πρώτα ανασύσταση ή αφου ετσι και αλλιώς θα βάλω στο φάκελο της νομιμοποίησης το στέλεχος της ο.α και τη ρύθμιση δε χρειάζεται?

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής:

κτίσμα αποθήκης 25τ.μ. αυθαίρετα κτισμένο σε εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο 5,5 στρεμμάτων το 1973.Το κτίσμα βρίσκεται σε απόσταση 2 μέτρων από το όριο. Το 2016 έπειτα από ανεμοθύελλα η οποία πήρε τη στέγη που ήταν από ελενίτ, ο ιδιοκτήτης  έφτιαξε αυτοβούλως νέα στέγη με πάνελ.

Τώρα θέλει να κάνει υπαγωγή στο 4495, είναι επιτρεπτό καταρχήν?αν ναι, θα κάνω υπαγωγή και  θα αναφερθώ στη στέγη ότι είναι εκτός της υπαγωγής μη δίνοντάς του βεβαίωση για μεταβίβαση?έπειτα από την υπαγωγή αν αυτή επιτρέπεται, μπορεί πληρώνοντας τα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης για τη στέγη, να βγάλει άδεια νομιμοποίησης γι αυτή, παρότι δεν έχει την απαιτούμενη απόσταση από τα όρια ή όχι?

 

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς η στέγη δεν είναι αυθαιρεσία που μπορεί να υπαχθεί έτσι όπως το περιγράφεις. Το ερώτημα είναι αν δεν στο έλεγε ότι άλλαξε τη στέγη το 2014, θα ήξερες ότι το έκανε τότε; 

Έχεις αεροφωτογραφία από google που δείχνει τη διαφορετική στέγη σε δυο διαφορετικές ημερομηνίες; Πχ 2010 και μετά το 2011; Έχει περάσει από το δρόμο το street view και το δείχνει;

Αν η απάντηση είναι όχι, τότε μια λύση θα ήταν μετά τη δική σου αποτύπωση να δηλωθεί το κτίσμα με τα σωστά τμ και  με μια παλαιότητα όχι του 1973 αλλά κοντά στο 2011 οπότε να είναι κατά κάποιο τρόπο η πιο δυσμενής αντιμετώπιση.  Νομιμοποίηση με Δ<15 μετρων δεν γίνεται

Ακίνητο μερικώς τακτοποιημένο να το κάνει τι ο ιδιοκτήτης;

Για καλό και για κακό ρίξε μα ματιά και στο τμήμα αυθαιρέτων της Πολεδομίας μήπως τρέχει ήδη πρόστιμο για το αυθαίρετο από καταγγελία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση Παύλο,

καταγγελία στην πολεοδομία, όχι δεν υπάρχει,

το ότι υπήρξε αλλαγή στη στέγη το διαπίστωσα μόνος και μου το επιβεβαίωσε κι αυτός μετά,

τα ελενίτ γκρι απόχρωσης φαίνονται τόσο στην πλατφόρμα του κτηματολογίου όσο και σε μια δύο λήψεις της google το 2013,  ενώ σε λήψεις το 2016  και 2017 στη google φαίνεται η αντίθεση με τα πάνελ κόκκινου χρώματος

υπέθετα ότι κάνοντας μερική τακτοποίηση, ίσως μετά μπορούσε να νομιμοποιήσει τη στέγη

αν δηλαδή δεν υπήρχε το πρόβλημα με τη στέγη, γινόταν η υπαγωγή κανονικά και γκρεμιζόταν εκ των υστέρων απο φυσικά αίτια η στέγη, δεν υπάρχει νόμιμος τρόπος που να προβεί ο εκάστοτε ιδιοκτήτης στην αποκατάστασἠ της?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διατάξεις για ανακατασκευή κτιρίων μετά από σεισμό, φωτιά κλπ. 

Μια άλλη επιλογή είναι να ξηλώσει πλήρως τη στέγη, να κάνεις υπαγωγή και λόγω παλαιότητας αυτό θα βγει κατηγορία 2. Οπότε σύμφωνα με ΝΟΚ Α 23 θεωρείται νομίμως υφιστάμενο. Μετά ίσως να μπορείς να βγάλεις άδεια κατασκευής στέγης  παρά το ότι το κτίριο παραβιάζει την Δ κάτι για το οποίο πρέπει να ρωτήσεις την ΥΔΟΜ αν τελικά γίνεται.

Στα πλαίσια της υπαγωγής θα μπορούσες να αιτηθείς άδεια αποπεράτωσης (κατασκευή στέγης) μόνο αν αυτή επιβάλλεται από ειδικές διατάξεις στην περιοχή (υποθέτω πως δεν εμπίπτει σε αυτή την περίπτωση).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

(από μεταφορά. Pavlos33)

Καλησπέρα.. Έχω την εξής περίπτωση : αυθαίρετη παλιά αποθήκη σε οικόπεδο εντός οικισμού (το μόνο κτίσμα στο οικόπεδο) χτισμένη από το 1973 με στέγη από λαμαρίνα, που δεν έχει Ο.Α.           Ο ιδιοκτήτης το 2015, πήγε και έφτιαξε στέγη και έβαλε και μπαλκόνια/βεράντες.. Τώρα θέλει να τα τακτοποιήσει/νομιμοποήσει όλα..

Σκέφτηκα : του κάνω υπαγωγή στο σύστημα με παλαιότητα έως 31/12/1982 προς έκδοση Ο.Α. και πληρώνει το παράβολο.. Πάμε για νομιμοποίηση με έκδοση Ο.Α. Αφού βγει η Ο.Α.  κάνει αυτοψία η Πολεοδομία του βάζει πρόστιμο ίσο με το 20% του προστίμου ανέγερσης για στέγη και μπαλκόνια και πάμε για νομιμοποίηση (παρ. 3β αρθρ. 94) με νέα έκδοση Ο.Α.

ή μήπως μπορεί να βγει μια φορά Ο.Α. ?

Ευχαριστώ πολύ..

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.