Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ξεβάφουν τα χρωματιστά αλουμίνια;


ApostolisArt

Recommended Posts

Γεια σας και παλι, οπως και εχω ξαναγραψει χτιζουμε μεζονετα και ειμαστε στην φαση που παραγγελνουμε αλουμινια. Ειμαστε μεταξυ του ασπρου χρωματος και του γκρι (ραλ με 10% επιβαρυνση). Η μεζονετα ειναι εκτος σχεδιου και σε ασπρο χρωμα κανουν 15.600ευρω τα 23 πορτοπαραθυρα μας χωρις την κεντρικη πορτα. Μας αρεσει το γκρι αλλα μας λενε οτι ξεβαφουν τα χρωματα με τον καιρο. Ισχυει κατι τετοιο; Το σπιτι ειναι στην Αρτα οποτε θα εχει συνεχεια ηλιο!!!

Ακομα δεν ξερω αν το κανει να φαινεται λιγο "μουντο" το σπιτι το γκρι αλουμινιο οταν ειναι κλειστα τα ρολα... Γενικα το σπιτι το φανταζομαστε σε ελαφρως εντονα χρωματα.... πχ. σκουρο ποστοκαλο-καφε- το χρωμα περιπου του τουβλου και σεγουρα θα κανουμε γκρι σκεπη. Τι λετε; γκρι ή ασπρο;

Για κεντρικη πορτα λεμε να βαλουμε θωρακισμενη ξυλινη επενδυση. Θα εχει προβλημα που θα ειναι εκτεθιμενη στη φυση; Υπαρχει καλυψη απο ημιυπαιθριο 2,30χ1,80

 

βαλαμε και φωτογραφια αλλα ειναι επεξεργασμενη με πολυ προχειρο τροπο... π.χ. η σκεπη εχει ζωγραφιστει απο εμας και σιγοουρα δεν θα ειναι ετσι

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν βαφές και βαφές. Τα παλιότερα που χρησιμοποίησα στο γραφείο μου έχασαν λίγο τη γυαλάδα τους χωρίς όμως να μπορώ να πω ότι ξέβαψαν. Τα νεότερα είναι καλύτερα ποιοτικά.

Link to comment
Share on other sites

γενικα μας αρεσουν τα εντονα χρωματα. Οπως το πορτοκαλι που εχει το τουβλο π.χ. Εχω ενα αρχειο επισυναψει.

------------

το θεμα ειναι οτι η μαρκα που εχουμε επιλεξει (ετεμ) τα βαφει ο αλουμινας σε καποιο εργοστασιο που συνεργαζεται. Ενω η ευρωπα τα βαφει μονη της και δινει και εγγυηση αλλα υπαρχει μεγαλη διαφορα στην τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει αλουμίνια να έχουν ψιλοξεβάψει, αλλά είναι τουλάχιστον 10+ χρόνια (ίσως και πολύ παραπάνω) και εντελώς εκτεθειμένα στις καιρικές συνθήκες. Νομίζω για τα τελευταίας γενιάς ισχύει αυτό που λέει ο Χάρης. Χάνουν τη γυαλάδα τους, το οποίο σε κάποια χρώματα ίσως φαίνεται σαν ξέβαμμα.

Link to comment
Share on other sites

απο οτι εχω δει στο βαφειο ηλεκτροστατικης βαφης που υπαρχει εκει που δουλευω

τα νεα χρωματα που κυκλοφορουν στο εμποριο ειναι πολυ καλης ποιοτητας

αλλα υπαρχει προβλημα με την επεξεργασια που υφιστατε το αλουμινιο πριν την βαφη.

οι νεοι περιβαλοντικοι περιορισμοι εχουν αλαξει τον τροπο απολαδωσης των αλουμινιων

με αποτελεσμα να εκφραζονται φοβοι απο συναδελφους του βαφειου ως προς την

αντοχη του χρωματος σε βαθος χρονου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ποτε δεν εχω χρησιμοποιησει αλουμινια (τα θεωρω πολυ κρυα), αλλα εχω δει σε σπιτια πολλων ποιοτητων αλουμινια.

 

Εχω δει καποια που μετα απο παρα πολλα χρονια ειναι σαν καινουρια, εχω δει καποια σε μια πενταετια να μην βλεπονται, εχω δει καποια σε μια πενταετια να μπαζουν απο παντου αερα λες και τα εχεις μισανοιχτα, εχω δει αλλα να θελουν αλλαγη μηχανισμων.

 

κανονας δεν υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.