Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Αν θυμάμαι καλά στον Ν4178 μπορούσαμε να βάλουμε άνω της μία αρκεί το άθροισμα να είναι < 15μ².

Κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Faethon11

Όχι συνάδελφε δικό μου λάθος.

Με συγχωρείς . Μπορούμε αν και οι τρείς είναι<15τμ ---> 1Κ3

 

Οπότε   

ANTONIS130

Για μέτρησε πάλι τις αποθήκες μήπως τις βγάλεις 14,99τμ......

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

 

ANTONIS130

Για μέτρησε πάλι τις αποθήκες μήπως τις βγάλεις 14,99τμ......

Μονόδρομος....για περισσότερους λόγους πλέον απ ότι στον 4178....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σχετικά με το ιστ ιστ) παραβάσεις του κτηριοδομικού του 1989.

Άν έχω παράβαση τέτοιου τύπου αλλά προγενέστερη?

Παράδειγμα: Σε άδεια του 1982 κλείστηκε ένας φωταγωγός, οποίος είχε μετρήσει στη δόμηση... Υ.Δ. και Υ.Κ. δεν έχω, παραβίαση κτηριοδομικού 1989 δεν έχω...

Τι έχω? Μπορώ να το βάλω σαν κατηγορία 3 παρ. ιστ ιστ)?

Ευχαριστώ!!!

Υ.Γ. πρόκειται για οικογενειακή οικοδομή, οπότε έχω συναίνεση, έγινε δε η επέκταση σε κ.χ. εξ' αρχής από την κατασκευή της οικοδομής.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την ερώτηση για τους οικίσκους έστειλα mail στο ΤΕΕ και μου απάντησαν το εξής:

"Προς το παρόν, προκειμένου να ενταχθούν αυθαίρετες κατασκευές στην περίπτωση ηη της Κατηγορίας 3, του άρθρου 96.γ του Ν. 4495/17 (χωρίς καταβολή παραβόλου 250€), οι οποίες  είναι η μόνη αυθαιρεσία στη δήλωση, ουσιαστικά χρησιμοποιείτε τη δυνατότητα του συστήματος για έκδοση βεβαίωσης μεταβίβασης. Συμπληρώνετε τα στοιχεία της δήλωσης αλλά ΔΕΝ επιλέγετε κατηγορία 3 στο φύλλο καταγραφής. Αναγράφετε στην «περιγραφή παράβασης» του φύλλου καταγραφής «Κατασκευές για ένταξη στην περίπτωση ηη κατηγορίας 3 άρθρου 96 του Ν. 4495/17» και εξηγείτε στην Τεχνική Έκθεση."

 

Και ποια περίπτωση διαλέγουμε στο σύστημα συνάδελφε; Την πρώτη που στην ουσία λέει ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες? Δεν πιστεύω την τρίτη που λέει ότι δεν έχει κτίσμα ούτε τη δεύτερη που αναφέρεται στις εξαιρέσεις....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Charlie

Μήπως έχει μετρήσει μόνο στην κάλυψη και όχι στην δόμηση , οπότε βγαίνεις απο την δύσκολη θέση.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Charlie ΥΔ, αντίστοιχα με όταν το διαμέρισμα καταλαμβάνει χώρο από το κλιμακοστάσιο/διάδρομο...

Δεν βλέπω κάτι άλλο....

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με το ιειε και τις αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις και το εμβαδόν εως 5%

όπου ως εμβαδόν παίρνω αυτό της ΟΙ πριν το κλείσιμο του ημιυπαίθριου ή μπορώ να συμπεριλάβω και το εμβαδόν αυτού ?

Θεωρώ πως ναι αφού πλέον είναι ενσωματωμένος στην ΟΙ και οι διαστάσεις του περιγράμματος τον περιλαμβάνουν έτσι κ αλλιώς.

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, για την περίπτωση: 

 

Κατηγοριά 3

ηη) οικίσκοι που καλύπτουν αντλητικές εγκαταστάσεις, εφόσον έχουν τις συγκεκριμένες διαστάσεις που ορίζει το π.δ. της 24ης.5.1985 (Δ΄270). Για την εν λόγω περίπτωση δεν απαιτείται καταβολή παραβόλου,

 

υπάρχει κάποιος μαγικός   :wink: τρόπος να αφαιρεθεί το παράβολο ? μήπως κάποιος συνάδελφος έχει κάποια σχετική διευκρίνηση ?

 

Υ.Γ. Μέχρι το στάδιο της υποβολής δήλωσης δεν ανακάλυψα κάτι, μου υπολογίζει 250 παράβολο + 15 ΤΕΕ + 200 Πρόστιμο... 

Link to comment
Share on other sites

Μερικά ποστ πιο πάνω κάποιος συνάδελφος αναφέρει τι ειπώθηκε σε τηλεφωνική επικοινωνία με το ΤΕΕ για το θέμα αυτό. Κάνε τον κόπο να διαβάσεις τι γράφει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.