Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

(από μεταφορά)

Καλησπέρα

 

Με το Ν.4495/2017 οι οικίσκοι που καλύπτουν αντλητικές εγκαταστάσεις ανήκουν στην κατηγορία 3

 

''γ) ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3:

 

Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις: Υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος και εξαιρούνται οριστικά από την κατεδάφιση, με την καταβολή παραβόλου ποσού διακοσίων πενήντα (250) ευρώ και χωρίς την καταβολή ειδικού προστίμου, οι εξής παραβάσεις, ανεξαρτήτως του αριθμού αυτών και υπό την προϋπόθεση ότι αυτές δεν περιλαμβάνονται στις διατάξεις του άρθρου 30 του παρόντος νόμου:

ηη) οικίσκοι που καλύπτουν αντλητικές εγκαταστάσεις, εφόσον έχουν τις συγκεκριμένες διαστάσεις που ορίζει το π.δ. της 24ης.5.1985 (Δ΄270). Για την εν λόγω περίπτωση δεν απαιτείται καταβολή παραβόλου''

 

Στην αρχή αναφέρεται ότι οι αυθαίρετες μικρές παραβάσεις υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος και εξαιρούνται οριστικά από την κατεδάφιση, με την καταβολή παραβόλου ποσού διακοσίων πενήντα (250) ευρώ και χωρίς την καταβολή ειδικού προστίμου και μετά αναφέρεται ότι εφόσον έχουν τις συγκεκριμένες διαστάσεις που ορίζει το π.δ. της 24ης.5.1985 (Δ΄270) δεν απαιτείται καταβολή παραβόλου

Ο οικίσκος που βρίσκεται μέσα σε αγροτεμάχιο πελάτη μου έχει τις συγκεκριμένες διαστάσεις (εμβαδόν 5 τ.μ. και 2 μ. ύψος)

Για να μεταβιβαστεί το ακίνητο πρέπει να γίνει τακτοποίηση του οικίσκου;

Τι βεβαίωση νομιμότητας θα πρέπει να εκδοθεί για να τη δεχτεί ο συμβολαιογράφος;

Επίσης το σύστημα διαχείρισης δηλώσεων στην κατηγορία 3 βγάζει πρόστιμο 200 ευρώ και όχι παράβολο 250 ευρώ

 

 

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Pavlos33

Το Άρθρο 30 λέει:

"Εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται Οικοδομική

Άδεια ή Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας", επομένως όσες εργασίες περιλαμβάνονται στο άρθρο 30 και για τις οποίες δεν απαιτείται Άδεια, θεωρούμε ότι δεν είναι και αυθαίρετες, άρα δεν δηλώνονται ως αυθαίρετες, παρόλο που έγιναν πριν από την ισχύ του Ν4495/2017;  

Link to comment
Share on other sites

Ευαγγελία οι οικίσκοι είναι στο άρθρο 29 παρ. 2.γ. του Ν.4495/2017, αν αναφέρεσαι στην παράθεση του κειμένου που έκανες.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Liumer, αναφέρομαι γενικά στις αυθαίρετες μικρές παραβάσεις και ρωτώ-διερωτώμαι κατά πόσον όσες εργασίες δεν απαιτούν πλέον Οικοδ. Άδεια ή Άδεια Μικρής Κλίμακας με βάσει το άρθρο 30 του 4495, μπορούμε να μην τις εντάξουμε στα αυθαίρετα, παρόλο που έγιναν πριν την ισχύ του 4495

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ακριβώς έγιναν πριν την ισχύ του 4495 θεωρούνται αυθαίρετα, γιατί κατα το χρόνο κατασκευής τους έπρεπε να είχαν βγαλει άδεια.

Επομενως, πρέπει να τακτοποιήσεις

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ας κρατήσουμε τις επιφυλάξεις μας σχετικά και θα φανεί στο μέλλον.

 

Ως δικαιολογητικά για κατηγορία 3 έχουμε:

α) την αίτηση στο σύστημα

2) την ΥΔ του ιδιοκτήτη

3) τεχνική έκθεση μηχανικού

4) φωτογραφίες

 

και μόνο;

 

Αν ήθελα να βάλω και κάτοψη για να φαίνονται τα ανοίγματα (εφόσον είμαι στην περίπτωση δδ) και τυχόν διαφορετική διαρρύθμιση δε θα μπορούσα να βάλω;

 

Επίσης η μη κατασκευή μπαλκονόπορτας πως πάει;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτησω το εξης συναδελφοι. προσπαθω να κανω δηλωση αποθηκης 14 μ2 σε κατηγορια 3 και ενω εχω συμπληρωσει ολα τα απαιτουμενα στοιχεια (που μου ζηταει το μην) οταν παταω για υποβολη παιρνω το παρακατω μηνυμα. εχω καπου λαθος εγω η περιμενουμε κατι στο συστημα ?

t.gif Η δήλωση δεν πληροί τα παρακάτω κριτήρια και δεν μπορεί να υποβληθεί:
- Στα φύλλα καταγραφής πρέπει να υπαρχει τιμή στα πεδία "Κατηγορία, Είδος χρήσης, Αλλαγή χρήσης, Υπέρβαση δόμησης, Υπέρβαση ύψους, Υπέρβαση κάλυψης, Παραβίαση πλαγίων αποστάσεων, Παραβίαση Ο.Γ. σε προκήπιο, Παλαιότητα".
- ΦΚ: Σε ΦΚ με "ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3" δεν επιτρέπεται η δήλωση καμίας άλλης παράβασης.
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να βάλεις τα τμ στην καρτέλα απλά να τα περιγράψεις στην τεχ έκθεση

 

Επιπλέον πάω να προχωρήσω δήλωση αλλά για να ανεβάσω αρχεία μου ζητάει να ορίσω στατικό έλεγχο. Αν επιλέξω τεχ εκθεση στατικού ελέγχου θα μου τη ζητήσει και ως προαπαιτούμενο για αλλαγή διαστάσεων κουφωμάτων;

Μα αφού στο άρθρο 96 παρ7 κατηγορία 3 δλδ δεν το έχει ως δικαιολογητικό.

 

Λεει φωτογραφίες, τεχ εκθεση μηχανικού, υδ ιδιοκτητη και αίτηση

 

Και κάτι άλλο για κατ 3. Λέει ότι αφορά παραβάσεις που περιγράφονται στο 96 αλλά δεν περιλαμβάνονται στο άρθρο 30, που αφορά εργγασίες που δεν απαιτείται οικοδομιή ή εγκριση

Δλδ εκείνες τις περιπτώσεις δεν τις ελέγχουμε για αυθαίρετες;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Η παράγραφος (ιειε) γράφει «αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας» .

 

Αν σε ένα κτίριο (3οροφο, ισογειο γραφεια, 2οροφοι οικιες) που έχει άδεια και έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, σε ένα από τα ισόγεια γραφεία έγινε μια προσθήκη, εις βάρος του ακάλυπτου χώρου (αυλή), αυτή η παράβαση μπορεί να υπολογισθεί βάση του περιγράμματος του κτιρίου που στεγάζει το γραφείο ή βάση του περιγράμματος και του εμβαδού του γραφείου;

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως εννοεί την αυτοτελή ιδιοκτησία. Μπορεί να είναι 2 οικίες με 10 μέτρα απόσταση η μία από την άλλη, εντός οικοπέδου όπου έχει γίνει σύσταση κάθετης; Μπορεί να είναι και αυτό που περιγράφω παραπάνω;

Edited by aquar
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω για το παράδειγμα που αναφέρεις,  "βάση του περιγράμματος και του εμβαδού του γραφείου" δηλ. της αυτοτελούς οριζόντιας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.