Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

Σε περιπτώσεις όπου έχουμε ένα παλαιό κτίσμα, κατ1 ή κατ2, αλλά με μερικές μεταγενέστερες παραβάσεις (αναλυτικός, διαμερισμάτωση, α/χ) κατ4-5, όπου σε αυτές τις κατηγορίες απαιτητέ τοπογραφικό και διάγραμμα κάλυψης,

Για τοπογραφικό, στο σύστημα, βάζουμε αυτό της Ο.Α. ακόμα και αν είναι παλιό (65’,70’,75’), και ακόμα και εάν λόγο κάποιον, Υπερβάσεων σε δόμηση-κάλυψη, έχει στην ουσία αλλάξει το εξωτερικό περίγραμμα μίας ισόγειας κατοικίας?

Στις παλιές άδειες (προ75’), δεν υπήρχαν Διαγράμματα κάλυψης, από όσο έχω δει, εκεί πρέπει να φτιάξουμε εμείς νέο? Με τους όρους δόμησης του έτους κατασκευής του κτιρίου?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμιά νέα αντίληψη για το θέμα που ρυθμίζει το 99 α: 

Σε κάθε οικόπεδο ή γήπεδο η διαδικασία υπαγωγής αυθαίρετων κατασκευών ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στις διατάξεις του παρόντος μπορεί, κατ επιλογή των ιδιοκτητών, να γίνεται είτε με μία αίτηση υπαγωγής για το σύνολο των αυθαίρετων κατασκευών ή χρήσεων είτε με περισσότερες αιτήσεις για κάθε μεμονωμένο αυτοτελή χώρο οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας, που αποτελεί αντικείμενο μεταβίβασης.

Διώροφη οικοδομή: Πάνω κόρη, κάτω μητέρα, με σύσταση... Δύο ή έχουν δικαίωμα για μια δήλωση. 

Στην πρώτη περίπτωση είναι 380 ευρώ το πρόστιμο στη δεύτερη 500 (και τα δύο μαζί). 

Link to comment
Share on other sites

[εγω θεωρω οτι εννοει "ιδιοκτητες/συνιδιοκτητες στις ίδιες ΟΙ"

και οχι διαφορετικούς ιδιοκτήτες σε ξεχωριστες ΟΙ.]

[ασε που εχει εκείνο το ανεξήγητο  " που αποτελεί αντικείμενο μεταβίβασης"

ενω έπρεπε να γραφει " που αποτελεί αντικείμενο μεταβίβασης.   τακτοποίησης"]

Πάντως, έχει επικρατησει η άποψη οτι μπορει να γινει σε οικογενειακη οικοδομη.

Γνώμη μου ειναι οτι, για οικοδομες με πολλους ιδιοκτητες  δεν πρέπει να γινει.

Αφενος επειδη θα πρέπει να συμφωνουν όλοι οι ιδιοκτήτες και οχι οι 5 απο τους 7...[το αρθρο γραφει  για το συνολο]

και  αφ' ετερου  γιατι ετσι μαθαίνει ο  κάθε ενας τι εχει κανει ο άλλος [που του το εκρυβε  τόοοσα χρονια]

Τις προαλλες ειχαν κανει κοινη αιτηση 5-6 δεν θυμαμαι

αλλα ο ενας σταμάτησε να πληρώνει τις δοσεις του.

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Δημήτρη (καιρό έχουμε να μιλήσουμε). 

Αγαπητέ, λίγο πολύ κατανοητά όλα αυτά ως και γνωστά. Το αμίληκτο ερώτημα εδώ είναι γιατί να πληρώσει κανείς περισσότερα αν έχει το δικαίωμα (από τον νόμο) να το αποφύγει... Τεσ πα. 

καλή συνέχεια. 

Link to comment
Share on other sites

Χριστόφορε, τις καλησπέρες μου...

μαλλον δεν το πρόσεξες

"Πάντως, έχει επικρατησει η άποψη οτι μπορει να γινει σε οικογενειακη οικοδομη."

 

"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θα θελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος άμα σε οικόπεδο με ορισμένα αυθαίρετα ( αλλαγή χρήση ημιυπογείου και 1 αποθήκη <15 τμ ) , στο οποίο οικόπεδο έχει γίνει μεταγενέστερα κατάτμηση ,  θα βάλω ως τοπογραφικό αυτό της άδειας ή αυτό της κατάτμησης (δεν υπήρχε Δ.Κ. στην άδεια) ή είναι καλύτερο να βάλω και τα 2 και στην τεχνική έκθεση να το περιγράψω ?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος επιβάλλει την υποβολή του Τοπογραφικού Διαγράμματος της ΟΑ, εφόσον υφίσταται τέτοια στο ακίνητο. Αυτό βεβαίως δεν σου απαγορεύει και την υποβολή οποιουδήποτε άλλου σχεδίου ή εγγράφου τεκμηριώνει ορθότερα τη θέση σου......

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω παρόμοια περίπτωση να κάνω και εγώ μία ερωτήση,

Οικόπεδο που στην Ο.Α. και στο τοπογραφικό αυτής, είναι μεγαλύτερο σε σχέση με το συμβόλαο (στο συμβόλαιο της σύστασης χωρίζει το οικόπεδο σε δύο και κάνει σύσταση Ο.Ι. αλλά και Κ.Ι. στα κτίσματα του ενός μισό του οικοπέδου μόνο) θα πρέπει να δηλωθεί όπως ορθά μας δείχνει η danaikaterina ως ΟΧΙ στην Οικοδομική άδεια.

Άρα βάζουμε όπως είπαμε το τοπογραφικό της Ο.Α.,

Επίσης στην περίπτωσή μου έχω ΥΔ και ΥΚ σε σχέση με την Ο.Α. λόγο μίας επέκτασης που έχει γίνει σε σχέση με την Ο.Α., αλλά εάν επιλέξω ΟΧΙ στην Ο.Α. δεν με αφήνει να βάλω τετραγωνικά στην ΥΚ, γιατί συμβαίνει αυτό?

Edited by Saleptsis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.