Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

2 ώρες πριν, KOSTAS56 said:

καλημερα 

ηθελα να ρωτησω εαν ειμαι στην περιπτωση που εξαιρουμε απο την μελετη στατικης επαρκειας κανω υποχρεωτικα τεχνικη εκθεση;;;;;;;;;

Ναι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!
Έχω περίπτωση όπου στο διαμέρισμα έχει κλείσει ένας ημιυπαίθριος χώρος και υπάρχουν μεταβολές στις διαστάσεις των εξωστών.
Το πρόβλημα είναι ο ένας εξώστης, ο οποίος σύμφωνα με την άδεια είχε διαστάσεις 2,60μ. * 1,40μ (όπου 1,40μ. η προεξοχή του από την όψη) και στην πραγματικότητα κατασκευάστηκε με διαστάσεις 3.00μ. * 2.00μ.
Συνεπώς η επαύξηση της προεξοχής είναι μεγαλύτερη του 25% και χρειάζεται στατική επάρκεια;
Θα ήθελα μια επιβεβαίωση σε αυτό, γιατί αν ήταν εξ'ολοκλήρου αυθαίρετος ο εξώστης η ανοχή για την αποφυγή μελέτης στατικής επάρκειας θα ήταν τα 2 μέτρα και μου φαίνεται παράδοξο αυτό που συμβαίνει στην περίπτωσή μου.
Επίσης, η δήλωση αυτή τη στιγμή είναι σε αρχική υποβολή και (μάλλον) κακώς έχω δηλώσει ΔΕΔΟΤΑ αντί για στατική επάρκεια. Σε ποιό στάδιο πρέπει να δηλώσω στατική επάρκεια  για να πάρει την έκπτωση;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, mavria said:

Καλησπέρα σας!
Έχω περίπτωση όπου στο διαμέρισμα έχει κλείσει ένας ημιυπαίθριος χώρος και υπάρχουν μεταβολές στις διαστάσεις των εξωστών.
Το πρόβλημα είναι ο ένας εξώστης, ο οποίος σύμφωνα με την άδεια είχε διαστάσεις 2,60μ. * 1,40μ (όπου 1,40μ. η προεξοχή του από την όψη) και στην πραγματικότητα κατασκευάστηκε με διαστάσεις 3.00μ. * 2.00μ.
Συνεπώς η επαύξηση της προεξοχής είναι μεγαλύτερη του 25% και χρειάζεται στατική επάρκεια;
Θα ήθελα μια επιβεβαίωση σε αυτό, γιατί αν ήταν εξ'ολοκλήρου αυθαίρετος ο εξώστης η ανοχή για την αποφυγή μελέτης στατικής επάρκειας θα ήταν τα 2 μέτρα και μου φαίνεται παράδοξο αυτό που συμβαίνει στην περίπτωσή μου.
Επίσης, η δήλωση αυτή τη στιγμή είναι σε αρχική υποβολή και (μάλλον) κακώς έχω δηλώσει ΔΕΔΟΤΑ αντί για στατική επάρκεια. Σε ποιό στάδιο πρέπει να δηλώσω στατική επάρκεια  για να πάρει την έκπτωση;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Νομίζω ότι αφού θα υπάρχει διαζευτικό (ή) στην εγκύκλιο μπορείς να πάς στο 2.00 μ. και όχι στο 25%, άρα να μην απαιτείται ΜΣΕ. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nikolaras said:

Νομίζω ότι αφού θα υπάρχει διαζευτικό (ή) στην εγκύκλιο μπορείς να πάς στο 2.00 μ. και όχι στο 25%, άρα να μην απαιτείται ΜΣΕ. 

Ευχαριστώ πολύ! Αυτό λέω να κάνω κι εγώ, μου φαίνεται απλώς πως είναι κακή η διατύπωση. Θα το παω με ΔΕΔΟΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς περιλαμβάνει μια "Τεχνική έκθεση στατικού ελέγχου";

Υπάρχει κάποιο υπόδειγμα προς κατατόπιση;

Link to comment
Share on other sites

Περιγράφεις τις αλλαγές στο φορέα, τυχόν ζημιές και φθορές που εντοπίζεις μακροσκοπικά (ότι βλέπεις με το μάτι) στην αυτοψία και αναφέρεις και το εδάφιο του νόμου, γιατί κάνεις τεχνική έκθεση αντί για ΜΣΕ. Την συνοδεύεις από φωτογραφίες φυσικά.

Η λογική είναι ίδια με την τεχνική έκθεση που συνόδευε το ΔΕΔΟΤΑ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, jedi.Yannis said:

Περιγράφεις τις αλλαγές στο φορέα, τυχόν ζημιές και φθορές που εντοπίζεις μακροσκοπικά (ότι βλέπεις με το μάτι) στην αυτοψία και αναφέρεις και το εδάφιο του νόμου, γιατί κάνεις τεχνική έκθεση αντί για ΜΣΕ. Την συνοδεύεις από φωτογραφίες φυσικά.

Η λογική είναι ίδια με την τεχνική έκθεση που συνόδευε το ΔΕΔΟΤΑ.

Και εάν οι φθορές και ζημιές (λόγο κακοτεχνιών κυρίως) είναι τέτοιας έκτασης 

που επηρεάζονται οι παραδοχές της στατικής μελέτης (πτώση συνάφειας, μείωση διατομής οπλισμού κλπ)

επαρκεί μια τεχνική έκθεση?

Το ερωτώ γιατί σε περίπτωση που αλλάξει χέρια το ακίνητο βάση της υπαγωγής στον 4495

μην αναζητηθούν ευθύνες...  

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού μιλας για επηρεσμό παραδοχών της στατικής μελέτης , προφανώς αναφέρεσαι σε κακοτεχνίες και φθορές σε νόμιμο τμήμα του φ.ο.


Το ίδιο θα μποορύσε να συμβαίνει ακόμα και αν δεν υπήρχαν αυθαίρετες κατασκευές.

Τότε τι θα γινόταν  ?  => Τίποτα.

Ισως λοιπόν θα μπορούσε να γραφτεί στην τ.ε. ότι "σύμφωνα με το άρθρο τάδε του 4495 ΔΕΝ απαιτείται κανονιστικά και δεν γίνεται ΜΣΕ ,  όμως σύμφωνα με τους κανόνες της επιστήμης το κτίριο ασχέτως της ύπαρξης αυθαιρέτων κατασκευών έχει αυτά και αυτά τα προβλήματα και χρήζει ΜΣΕ και πιθανόν ενίσχυσης τα οποία όμως δεν επιβάλλονται από τον 4495".

Το ίδιο να μπει και στα πεδίο "σχόλια" της δήλωσης.





 

Edited by avgoust
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.