Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Να μην τσεκάρεις τίποτα!  Να εκδώσεις βεβαίωση 4495! Να γίνει όποια μεταβίβαση θέλεις.  Κι όταν έλθει,  αν έλθει η ώρα  της ταυτότητας τότε  βλέπουμε….. 

 

  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

On Fri May 25 2018 at 3:34 ΜΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Εγώ φίλε μου απλώς έγραψα το τι κατά την προσωπική μου άποψη λέει ο νόμος!  Κατά τα υπόλοιπα, ...."μεγάλα παιδιά" είμαστε κι ο καθένας μας ενεργεί… ..ως βούλεται,  αναλαμβάνοντας τις ευθύνες των ενεργειών του! 

 

Να παίξουμε λίγο με τις λέξεις...; Μας το επιτρέπει, άλλωστε, ο νομοθέτης με τις διατυπώσεις του...

Αυθαίρετες κατασκευες προβόλων : κατασκευή εξ ολοκλήρου αυθαίρετου, επιμήκυνση, διαπλάτυνση νομίμως υφιστάμενου.

Κατασκευές αυθαίρετων προβόλων : εξ ολοκλήρου αυθαίρετοι πρόβολοι, αποκλειστικά.

Και ερωτώ εγώ... Αν οι αυθαίρετες κατασκευες προβολών περιλαμβάνουν μόνο τους εξ ολοκλήρου αυθαίρετους, ένας νομίμως υφιστάμενος που διατήρησε την προεξοχη του ως είχε μα αυξήθηκε κατά 1μ μήκους (εκτός ορίου κατηγορίας 3), σε ποια κατηγορία εξαιρέσεων εντάσσεται προκειμένου να εξαιρεθεί;

Η μήπως δεν εξαιρείται καν; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω ενα προκατασκευασμένο 30 μ2 πάνω σε τριώροφο (επικρατούσα κατοικία) στο οποίο εχω κάνει υπαγωγή στον 4178.

Το ΔΕΔΟΤΑ βγαίνει Υ .Χωρίς υπολογισμό , νομίζω τα κατακόρυφα θα βγουν λιγότερο του 20% . Τι λέτε  μπορώ να χρησιμοποιήσω το ια) ασχέτως του ΔΕΔΟΤΑ (Εννοείται δεν το έχω ανεβάσει στο σύστημα) και να πάω σε Τ.Ε.

Link to comment
Share on other sites

 

Γιατί έχει γίνει ξεκάθαρο αν μια δήλωση ολοκληρωθεί πλήρως στα πλαίσια του ν. 4178/13 απαιτείται ΜΣΕ; 

Κατά τη γνώμη μου αν μια δήλωση οριστικοποιήθηκε (ή οριστικοποιηθεί) εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας (12 μηνο από την ημερομηνία ισχύος ν. 4495) στα πλαίσια του ν. 4178 με ανάρτηση όλων των απαιτούμενων, βάσει του ν. 4178/13, δικαιολογητικών δεν θα απαιτηθεί καμία ΜΣΕ. ακόμη και αν το ΔΕΔΟΤΑ βγαίνει Υ.  Αν μεταβεί στο ν. 4495 τότε θα πρέπει να συνταχθεί ΜΣΕ.

 

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω μαζι σας, θεωρω αδιευκρινηστη τη απαιτηση η οχι της ΜΣΕ στη δηλωση 4495 ενος κτηριου με αυθαιρεσιες που δεν απαιτουν ΜΣΕ και ολοκληρωμενες ρυθμισεις 4178 η και 3843 που δεν εξαιρουνται απο ΜΣΕ . Συνεκτιμονται ? η οπως αναφερεται στο 99 " Για τα κτίρια που έχουν ήδη υπαχθεί στο ν. 4178/2013, η υποχρέωση υποβολής μελέτης στατικής επάρκειας ή τεχνικής έκθεσης, εφόσον αυτή απαιτείται με τις προϋ- ποθέσεις του παρόντος άρθρου υποβάλλεται κατά την ολοκλήρωση της ηλεκτρονικής ταυτότητας του κτιρίου ως αυτή ορίζεται στα άρθρα 53επ.," 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Έχω περίπτωση πλήρους αυθαίρετης κατασκευής για την οποία υπάρχουν ξυλότυποι, με περίοδο κατασκευής τη δεκαετία του 1970.

Έχω μια απορία σχετικά με τα περιεχόμενα της μελέτης στατικής επάρκειας (άρθρο 3 ΦΕΚ 1643/11-5-2018)

Η έκθεση αποτίμησης φέρουσας ικανότητας σύμφωνα με το ΦΕΚ  μπορεί να γίνει με τους κανονισμούς της εποχής,

όμως τα τεύχη υπολογισμών θα γίνουν σύμφωνα με τον ΚΑΝΕΠΕ;

Δηλαδή θα γίνουν 2 επιλύσεις;; Μία με τους παλιούς κανονισμούς και μία με ΚΑΝΕΠΕ;

Ή εννοεί κάτι άλλο ο συντάκτης του ΦΕΚ;

 

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Aν το αυθαίρετο κτίριο είναι προ 83 απαλλάσσεται από την υποχρέωση ΜΣΕ (κατηγορία 1 ή 2).

Δυστυχώς Παύλο είναι το κτίριο είναι Σ3.

Link to comment
Share on other sites

και πάλι απαλλάσσεται. Σύμφωνα με τη σχετική απόφαση υπάρχει απαλλαγή για κατηγορίες αυθαιρέτων 1,2 και 3 και για κτίρια σπουδαιότητας Σ1 (προφανώς ανεξαρτήτως κατηγορίας).

Το εξεταζόμενο κτίριο δεν είναι κατηγορίας 2;

 

Άρθρο 1
Απαίτηση μελέτης στατικής επάρκειας
Μελέτη στατικής επάρκειας απαιτείται για κάθε κατα-
σκευή που ανήκει σε μία από τις κατωτέρω περιπτώσεις, 
εκτός των περιπτώσεων των κατηγοριών 1, 2 και 3 του 
άρθρου 96
και κτιρίων σπουδαιότητας Σ1 σύμφωνα με 
τον Ελληνικό Αντισεισμικό Κανονισμό (ΕΑΚ):

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.