Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

ΟΧΙ και ΟΧΙ.

Οι ΗΧ ουσιαστικά είναι "στατικά νόμιμοι". Συνήθως απέχουν από τη νομιμότητα όσο το βάρος ενός κουφώματος αλουμινίου ...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, nikosantonakas said:

 

 Μελέτη στατικής επάρκειας απαιτείται για κάθε κατα-
σκευή που ανήκει σε μία από τις κατωτέρω περιπτώσεις,
  αα) κάθε στατικά ανεξάρτητη κατασκευή που είναι εξ’
ολοκλήρου αυθαίρετη

Δεν απαιτείται υποβολή μελέτης στατικής επάρκει-
ας

ι) οταν (λειπει το οταν??? )το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά διηρη-
μένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο είναι μικρότερο σε
επιφάνεια από 25 τ.μ., ( στατκα η ΟΧΙ εξαρτημενο) δεν το διαχωριζει,οποτε τι νοημα εχει η περιπτωση  η)  και ποιοι ειναι οι Β.Χ. κατηγοριας Σ2 ?

Συνάδερφε, έχεις μπερδευτεί λιγάκι με τις περιπτώσεις, 

να σου πω λοιπόν πως τα καταλαβαίνω εγώ:

1) Κάθε στατικά ανεξάρτητη κατασκευή που είναι εξ' ολοκλήρου αυθαίρετη  

θέλει ΜΣΕ (άρθρο 1, παρ. αα/). 

2) Κάθε στατικά ανεξάρτητη κατασκευή που είναι η χρήση του βοηθητικοί χώροι

(π.χ. γκαράζ, αποθήκη, κ.α.) με εμβαδόν μικρότερο από 25 Μ2 ΔΕΝ θέλει ΜΣΕ (άρθρο 2, παρ. η/).

3) Αν το άθροισμα όλων των αυθαιρεσιών ανά οριζόντια ιδιοκτησία 

είναι μικρότερο από 25 Μ2 τότε επίσης ΔΕΝ θέλει ΜΣΕ (άρθρο 2, παρ. ι/).

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, gamvro said:

 2) Κάθε στατικά ανεξάρτητη κατασκευή που είναι η χρήση του βοηθητικοί χώροι

(π.χ. γκαράζ, αποθήκη, κ.α.) με εμβαδόν μικρότερο από 25 Μ2 ΔΕΝ θέλει ΜΣΕ (άρθρο 2, παρ. η/).

3) Αν το άθροισμα όλων των αυθαιρεσιών ανά οριζόντια ιδιοκτησία 

είναι μικρότερο από 25 Μ2 τότε επίσης ΔΕΝ θέλει ΜΣΕ (άρθρο 2, παρ. ι/).

 

συναδελφε καλημερα,ευχαριστω για την απαντηση,αλλα το  γκαραζ κ η αποθηκη νομιζω οτι ειναι Σ1 αρα δεν απαιτουν ΜΣΕ η κανω λαθος?

Επισης το 3) δεν αφορα μονο οριζοντιες αλλα και ανεξαρτητο κτιριο <<ανά διηρη-
μένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο>>

Οπως ειναι διατυπωμενο αν εχω πχ κτιριο 10τμ και εγινε  αυθαιρετα  34τμ , δεν απαιτει ΜΣΕ

αν ομως στα 10τμ  εγινε   επεκταση   στατικα ανεξαρτητη επιπλεον 24τμ τοτε απαιτειται?

Edited by nikosantonakas
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ισόγεια κατοικία κτισμένη το 1976 εντός σχεδίου ύστερα από αυτοψία παρατήρησα διαφοροποιήσεις του Φ.Ο. βάση του σχεδίου Ξυλοτύπου της τότε Ο.Α.
Βάση 4495 επειδή είναι κατ2 δεν χρειάζεται Μ.Σ.Ε.
Αλλά τι γίνετε με της διαφοροποιήσεις με το ξυλότυπο??

Επίσης αργότερα κτίστηκε και δεύτερος όροφος από πάνω χωρίς Ο.Α.

Link to comment
Share on other sites

Αν η προσθήκη ειναι μετα του 83 λογικά σε πάει για ΜΣΕ.

Τωρα αυτό που λες για τον ξυλότυπο οταν μιλάμε για αυθαίρετα, και όχι μόνο, δεν υπάρχει περίπτωση

που να μην υπάρχουν διαφοροποιήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει Υ.Δ. Υ.Κ. στο ισόγειο που έγινε όμως προ 83’. Ο όροφος έγινε μετά το 83΄, αλλά το σκεπτικό μου είναι ότι επειδή εξετάζομαι κάθε Ο.Ι. ξεχωριστά για το ισόγειο δεν απαιτείτε.
Όταν ενταχτεί ο όροφος στον 4495 θα γίνει για όλο το κτίσμα Μ.Σ.Ε.

Όσο για την διαφορά στον ξυλότυπο διάβασα σε μία τεχνική έκθεση συναδέρφου το παρακάτω κείμενο και με προβλημάτισε.

«Για τον έλεγχο του κτιρίου, χρησιμοποιήθηκε ο εγκεκριμένος ξυλότυπος του κτίσματος. Από μακροσκοπικό οπτικό έλεγχο στον όροφο, φαίνεται ότι δεν υπάρχουν διαφοροποιήσεις σε σχέση με τη διάταξη και τις διαστάσεις των φερόντων στοιχείων»

Link to comment
Share on other sites

@Saleptsis

Έχω τις εξής 2 προτάσεις:

α) όλα αυτά που λες (διαφοροποιήσεις ΦΟ) θα πρέπει να περιληφθούν στην τεχνική σου έκθεση ...

β) Ναι μεν το ισόγειο είναι ανεξάρτητη ΟΙ αν υπάρχει σύσταση αλλά ο αυθαίρετος όροφος είναι μάλλον κοινόχρηστος (εξ' αδιαιρέτου), οπότε πρόσεξε την εμπλοκή σου με τα κοινόχρηστα... 

 

Link to comment
Share on other sites

@ppanag

Έχει γίνει σύσταση οριζόντιας οροφοκτησίας βάση συμβολαίου, (ξέχασα να το αναφέρω), οπότε δεν υπάρχει θέμα κοινόχρηστου στον όροφο.

Παρόλα αυτά μου φαίνεται λίγο παράλογο όταν έχεις ένα κτίσμα παλαιό στο οποίο έχει προστεθεί ένας όροφος από πάνω, πώς να μην χρειάζεται Μ.Σ.Ε., εκτός αν δεν ερμηνεύω σωστά το νόμο.

Link to comment
Share on other sites

@Saleptsis

δες προσεχτικά την σύσταση, γιατί αν έχω π.χ. το δικαίωμα υψούν και χτίσω αυθαίρετο όροφο στην ταράτσα, δεν σημαίνει ότι είναι αυτομάτως δικό μου ... αυτό το ξεκαθαρίζει η νομοθεσία και λέει ότι θα είναι δικό μου αν χτιστεί ο αέρας νόμιμα !!!

Τι γράφει η ΣΟΙ για τον όροφο ??? δικαίωμα υψούν/αποκλειστική χρήση ή διαμέρισμα συγκεκριμένο με περιγραφή που ταιριάζει στο αυθαίρετο ???

Κατά τ' άλλα αν μπορέσεις να περιορίσεις τη δήλωσή σου μόνο στο ισόγειο δυστυχώς η νομοθεσία σε απαλάσσει από ΜΣΕ, όσο παράλογο κι αν σου φάινεται, όπως επίσης δεν γράφει τίποτα για την περίπτωση που δεις παρατυπίες στον ΦΟ ή σημαντικές βλάβες που χρήζουν επισκευή !!!! Προσωπικά θεωρώ ότι μπορεί μεν να εξαιρούμε από ΜΣΕ, αλλά έχω την υποχρέωση ηθικά να αναφέρω στα σχόλια ή στην Τεχνική έκθεση οτιδήποτε τέτοιο πέφτει στην αντίληψή μου...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, ppanag said:

@Saleptsis

δες προσεχτικά την σύσταση, γιατί αν έχω π.χ. το δικαίωμα υψούν και χτίσω αυθαίρετο όροφο στην ταράτσα, δεν σημαίνει ότι είναι αυτομάτως δικό μου ... αυτό το ξεκαθαρίζει η νομοθεσία και λέει ότι θα είναι δικό μου αν χτιστεί ο αέρας νόμιμα !!!

 Σε ποιά διάταξη η νομοθεσία εμφανιζει τη λέξη "νόμιμα" ως προς το ιδιοκτησιακό του υψούν ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.