Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

2 ώρες πριν, avgoust said:

 Σε ποιά διάταξη η νομοθεσία εμφανιζει τη λέξη "νόμιμα" ως προς το ιδιοκτησιακό του υψούν ?

Για δες στο michanikos.gr ....εδώ....

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

έχω μια περίπτωση μετατροπής τμήματος πυλωτής σε κατοικία 44τμ.

Η πυλωτή αποτελεί Ο.Ι. με Α' και Β' ορόφους να είναι επίσης ανεξάρτητες Ο.Ι.

Η κατοικία πλέον καταλαμβάνει το 37% περίπου του συνολικού εμβαδού της πυλωτής για να έχετε μια τάξη μεγέθους.

Δεν καλύπτω την περίπτωση στ) στις εξαιρέσεις.

Μήπως όμως θα μπορούσα να ενταχθώ στην εξαίρεση ια)?  Αν ναι, πρέπει να κάνω μελέτη για να αποδείξω ότι δεν υπερβαίνω το 20%?

Link to comment
Share on other sites

Με βάση το (ια) μπορούν να εξεταστούν όλες οι περιπτώσεις, έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ.

Για την υπέρβαση ή μη του 20%, αναγκαστικά θα κάνεις κάτι, όχι ακριβώς μελέτη αλλά έστω έναν προσδιορισμό φορτίων βάσει πραγματικής κατάστασης, και σύγκριση με αυτών τις μελέτης.

Βασική όμως προϋπόθεση, κατά την άποψή μου, για αυτήν την περίπτωση είναι η εφαρμογή της μελέτης ως προς διαστάσεις φέροντα, αλλιώς τι να συγκρίνεις?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που διαβάσω και εγώ το 1643/18 καλύτερα, παρατηρώ ότι δεν εξαιρεί όπως ο 4495/17 την αλλαγή χρήσης υπό κάποιες προϋποθέσεις (άρθρο 99 --> στ --> ββ --> ζζζ), ούτε πχ την διαμερισμάτωση… μάλλον δεν καταλαβαίνω εγώ κάτι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Προς mantzaras,

αυτό που ρωτώ είναι εάν αυτόν τον υπολογισμό φορτίων θα πρέπει να τον ανεβάσω στο σύστημα ή τον κάνω μόνο για 

μένα ώστε να εξασφαλιστώ ότι δεν υπερβαίνω το 20%.

Έτσι όπως είναι γραμμένο το ια) δεν το ξεκαθαρίζει....

Link to comment
Share on other sites

#Η εγκύκλιος ορίζει επιπλέον εξαιρέσεις από ΜΣΕ. Οι εξαιρέσεις που αναφέρονται στο νόμο δεν έχουν καταργηθεί και εννοείται ότι ισχύουν

#Κατά τη γνώμη μου όταν επικαλούμαστε κάποια από τις εξαιρέσεις (πχ φορτία<20%) θα πρέπει να συμπεριλαμβάνουμε την αιτιολόγηση αυτού στην τεχνική έκθεση που ανεβάζουμε αντί για ΜΣΕ

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την αναγκαιότητα αιτιολόγησης και τεκμηρίωσης της περίπτωσης απαλλαγής στην ΤΕ που ανεβάζουμε, με τους αναγκαίους υπολογισμούς (ενδεχομένως).

Διαπίστωσή μου είναι ότι η απόφαση υπερκαλύπτει όλες τις περιπτώσεις απαλλαγής του νόμου και ειδικά με την τελευταία περίπτωση του 20% που τα "σκουπίζει" όλα.

Εκείνο που δεν είμαι σίγουρος είναι αν η εξουσιοδότηση που παίρνει ο υπουργός από το νόμο είναι κατάλληλη για τέτοια "διεύρυνση" των απαλλαγών :

Με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος και Ενέργειας δύνανται να καθορίζεται κάθε σχετικό θέμα για την εφαρμογή της παρούσας, όπως το περιεχόμενο για την μελέτη στατικής επάρκειας, τις προϋποθέσεις εκπόνησης αυτής και ...

Υπάρχει ένα θέμα στη χρήση της γλώσσας, έτσι και αλλιώς ...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Apostolos131 said:

Προς mantzaras,

αυτό που ρωτώ είναι εάν αυτόν τον υπολογισμό φορτίων θα πρέπει να τον ανεβάσω στο σύστημα ή τον κάνω μόνο για 

μένα ώστε να εξασφαλιστώ ότι δεν υπερβαίνω το 20%.

Έτσι όπως είναι γραμμένο το ια) δεν το ξεκαθαρίζει....

εγώ θα το ανέβαζα, ολα υπολογισμένα κ αναλυτικά.

επισημαίνω ότι για μενα εφαρμογή το ια έχει μονο εάν εχει εφαρμοστεί στο νόμιμο τμήμα η εγκεκριμένη μελέτη ως προς διαστάσεις φορέα

Edited by mantzaras
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Σε Ισόγεια κατοικία (χωρίς υπόγειο) με άδεια, έγινε εκ των υστέρων προσθήκη Στατικά ανεξάρτητης κατασκευής αλλά Λειτουργικά ενιαίας (η πρόσθετη κατασκευή αποτελείται από ισόγειο και υπόγειο). Η επιφάνεια της πρόσθετης αυτής κατασκευής στη στάθμη του Ισογείου είναι 18τ.μ., με αντίστοιχο υπόγειο 18τ.μ.

 

Στην περίπτωση αυτή θεωρώ ότι η επέκτασή μου είναι βάσει των:
ε) υπόγειοι χώροι μέγιστης επιφάνειας έως αυτής του ισογείου, κατασκευασμένοι με περιμετρικούς τοίχους από μπατική τοιχοποιία ή οπλισμένο σκυρόδεμα, τα οποία καλύπτουν τουλάχιστον το εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) της περιμέτρου,
 για το Υπόγειο και
ι) το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά διηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο είναι μικρότερο σε επιφάνεια από 25 τ.μ.,
 για το Ισόγειο, οποτε ΔΕΝ προβαίνω σε ΜΣΕ 
Ή θεωρώ ότι έχω 18τ.μ.+18τ.μ. = 36τ.μ. > 25τ.μ. οποτε επιβάλλεται ΜΣΕ?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

1372812480_.JPG.b1746560b4800ad5ca9745cf576ba248.JPG

 

 

 

Edited by kostaras4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.