Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή


Recommended Posts

10 ώρες πριν, laxanos said:

Kαι για ποιόν λόγο να μπει ως άλλη κατοικία εφόσον δεν είναι κατοικία αλλά ούτε υπάρχει κύριο κτίσμα ώστε να πάρει από αυτό

τη χρήση ως βοηθητική χρήση της κύριας? Τι ήταν αυτοί που τα έλεγαν? Δημόσιοι υπάλληλοι καποιας ΥΔΟΜ ή του Υπουργείου? 

Οντως είναι θέμα τα Η/Μ αλλα δε βλέπω πώς να μπεί ώς κατοικία η χρήση.

Ήταν υπάλληλοι υπουργείου,και κάποιος από ΤΕΕ και μαλιστα ειπε οτι δεν υπολογίζεται το πρόστιμο με μειωτικο αλλά στο φύλο καταγραφής εκεί που αναφέρεται στην περιγραφή βάζουμε βοηθητική χρηση. 

Link to comment
Share on other sites

Στο έδωσαν γραπτώς? Το λέω διότι δεν προκύπτει κάπου από το νόμο!

Το παράρτημα πιστεύω είναι ξεκάθαρο για αυτο μου κάνει εντύπωση η συγκεκριμένη ερμηνεία. 

Πραγματικά εάν έχει κάποιος κάτι γραπτό, είτε νόμο, είτε εγκύκλιο, είτε οδηγία, που μου διαφεύγει

ας το ανεβάσει. 

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

laxanos δεν μου το εδωσαν γραπτως  ομως αν θες κοιτα στην Ημεριδα ΤΕΕ Θρακης Αλεξανδρουπολη  ηταν απαντηση σε ερωτηση συναδελφου.

Link to comment
Share on other sites

Δε το διαψεύδω. Αλλά δεν μου προκύπτει κάπου απο τον νόμο. Για τον μειωτικό να  το δεχθώ ότι δεν παίρνει αν 

και εχω επιφύλαξη αν και μια αποθήκη εξ ορισμού έχει βοηθητική χρήση αλλά παει στο.. Για την χρήση όμως έχω 

επιφύλαξη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε να έχεις αυτή την "επιφύλαξη".... Σαχλαμάρες λένε στο ΤΕΕ Θράκης.....

 

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σε μια πυλωτή εμβαδού 80τ.μ. που μετατράπηκε σε γκαράζ και αποθήκες, μπορώ να δηλώσω χώρους μέχρι 50τ.μ. με μειωτικό συντελεστή και τα υπόλοιπα 30τ.μ. σαν ΥΔΚΧ;

Link to comment
Share on other sites

Σε ημεριδα που παρακουλουθησα ανεφεραν οτι δεν μπορεις να κανεις διασπαση  ,πρεπει να ειναι ως 50τμ ενιαι κτισμα  εκτος στη δικη σου περιπτωση χωρισεις την αποθηκη απο το γκαραζ και φαινονται δυο  διαφορετικοι  χωροι.

Link to comment
Share on other sites

On 25/7/2018 at 3:08 ΠΜ, Anton_civeng said:

Γενικώς η αντιμετώπιση ενός "χώρου" υποστυλωμάτων έχει καθοριστεί και από παλαιότερα διαζευκτικά ως:

α) είτε ως πλήρης χώρος με Υ.Δ όπου μετά την τακτοποίηση έχεις δικαίωμα έκδοσης αδείας αποπεράτωσης του αυθαιρέτου ισογείου (bonus το νέο σπίτι.... !)

β) είτε ως κατασκευή υπερύψωσης του α΄ορόφου η οποία θα χρεωθεί με αναλυτικό αλλά  ΧΩΡΙΣ μελλοντικό δικαίωμα έκδοσης αδείας αποπεράτωσης (no bonus !)

Τα "ημιτελή" πάντως από κανένα νόμο ΔΕΝ χρεώνονται με μειωτικό 0,5 ...... !

Εν προκειμένω για το ισόγειο  ΕΦ΄ΟΣΟΝ το περίγραμμα και οι στύλοι είναι σύμφωνα με την άδεια, τότε ΔΕΝ έχεις αυθαίρετο στο ισόγειο, αφού οι ημιτελείς κατασκευές που είναι σύμφωνες με την άδεια μέχρι του σταδίου υλοποίησης της, ΔΕΝ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΣ.

Σε αυτήν την ειδική περίπτωση λοιπόν αυθαίρετο θα έχεις  ΜΟΝΟΝ στον α΄όροφο.

Συνάδελφε σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Δεν το γνώριζα αυτό. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

(από μεταφορά, danaikaterina)

Καλημέρα σας.

Σε ισόγεια κατοικία και κάτω από αυτήν εχω χώρο 24 τ.μ. (που στην ουσία είναι το κενό μεσα στην  αναδομή και έχει δημιουργηθεί λόγω της κλίσης του εδάφους και χρησιμοποιείται σαν αποθήκη)  ο οποίος είναι μπαζωμένος από τις τρεις του πλευρές και  ελεύθερος απο την τέταρτη με καθαρό ύψος μικρότερο των 2.00 μ για την ακρίβεια 1.80μ και θέλω να  τακτοποιήσω την κατοικία με τον 4178. Τι πρέπει να κάνω κατα την γνώμη σας με τον παραπάνω χώρο. Τον βάζω σαν βοηθητικό χώρο? Τον βάζω στην δόμηση? Δεν τον δείχνω καθόλου?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικα

 

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Yπέρβαση δόμησης μειωτικού (0,50) εφόσον είναι ισόγειουπόγεια αποθήκη. Στους Νόμους των αυθαιρέτων, 4495 πλέον, δεν παίζει ρόλο το ύψος, ο φωτισμός, ο αερισμός, κλπ

αλλά η χρήση για να βγεί το πρόστιμο. Αν ηταν κατοικία και 1.80 να ήταν δεν θα έπαιρνε μειωτικό με την επιφύλαξη της υπόγειας στάθμης.

Υ.Γ Είναι θέμα που εχει συζητηθεί αρκετές φορές. Χρησιμοποίησε την αναζήτηση πάνω δεξιά για να βρεις σχετικό θέμα πριν ανοίξεις καινούριο.

Θα στα πουν και οι mods οταν διαγράψουν το παρον και μεταφέρουν τα μηνύματα σε σχετικό θέμα. (μεταφέρθηκε, danaikaterina)

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.