Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Zein

Recommended Posts

Το οικόπεδο ( και η θέσεις στάθμευσης) ανήκει στην μητέρα μου. Είναι τελείως ανεξάρτητο με την οικία μου.

Με μπέρδεψες τώρα.

 

Ξανά το ερώτημα, η θέση στάθμευσης έχει ανεξάρτητα χιλιοστά στη σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας ή είναι παρακολούθημα κάποιας από τις διηρημένες συνιδιοκτησίες (αδιάφορο αν είναι στης μητέρας σου συνιδιοκτησία ή σε δική σου συνιδιοκτησία)

 

και λογικά και το δικό σου διαμέρισμα θα έχει χιλιοστά στο κοινόχρηστο οικόπεδο δεν μπορεί να ανήκει το 100% του ακαλύπτου σε μία ιδιοκτησία αν υπάρχουν και άλλες....

 

Διάβασε με προσοχή την Σύσταση που έχετε.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κατάλαβα πως είναι σε οικοπεδο/ξεχωριστή οριζόντια ιδιοκτησία, που δεν έχει σχέση με το διαμέρισμα του άρα και την παροχή της ΔΕΗ

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον.

 

 

2 οικόπεδα είναι. Το πρώτο με το σπίτι και το δεύτερο αδομητο.

 

 

Κι εγώ κατάλαβα πως είναι σε οικοπεδο/ξεχωριστή οριζόντια ιδιοκτησία, που δεν έχει σχέση με το διαμέρισμα του άρα και την παροχή της ΔΕΗ

 

@Didonis : Νομίζω ότι στο πρώτο ποστ, ο άνθρωπος έγραψε ότι το οικόπεδο απέχει 15μ. από το σπίτι του.

 

Πολύ σωστά διευκρινίσατε . 

 

Και μια ενημέρωση:

 

Τυχαία πριν που βγήκα από το σπίτι συνάντησα τον γείτονα και τον ρώτησα: "Σε περίπτωση που κόψω το καλώδιο που σε ενοχλεί, θα με αφήσεις να μπω να πάρω το καλώδιο; "

 

Η απάντηση ήταν θετική, αρκεί να του πω τι ώρα για να μου ξεκλειδώσει για να μπω μιας και το έχει κάνει φρούριο πλέον....

 

Αύριο μετά από τον δικηγόρο θα ενημερώσω πάλι, που ξέρεις, μπορεί κάποιος κάπου εκεί έξω να περνάει τα ίδια.. 

 

Καλό βράδυ σε όλους.

Edited by Zein
Link to comment
Share on other sites

2 οικόπεδα είναι. ...

 

Οκ… αλλα αφού είναι δυο διαφορετικά οικόπεδο τότε ούτε καν δεν τίθεται το ερώτημα αν θα έχει πρόβλημα με την ΔΕΗ ώστε από το ένα να ηλεκτροδοτεί το άλλο.

 

Τεσπα….. καλά ξεμπερδέματα, απ ότι είδα και σε άλλο θέμα έχουν ανακατώσει και αποχετευτικά κλπ… 

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία πάντως, υπάρχει δυνατότητα ηλεκτροδότησης κενού οικοπέδου, ώστε να είναι 100% νόμιμος.

Link to comment
Share on other sites

@Zein & διαχειριστές του φόρουμ

...

Και μια ενημέρωση:
 

Τυχαία πριν που βγήκα από το σπίτι συνάντησα τον γείτονα και τον ρώτησα: "Σε περίπτωση που κόψω το καλώδιο που σε ενοχλεί, θα με αφήσεις να μπω να πάρω το καλώδιο; "

 

Η απάντηση ήταν θετική, αρκεί να του πω τι ώρα για να μου ξεκλειδώσει για να μπω μιας και το έχει κάνει φρούριο πλέον....

 

Αύριο μετά από τον δικηγόρο θα ενημερώσω πάλι, που ξέρεις, μπορεί κάποιος κάπου εκεί έξω να περνάει τα ίδια.. 

 

Καλό βράδυ σε όλους.

<<Κάποιος εκεί έξω να περνάει τα ίδια>>;;;; Και τι πρόστιμο να περιμένεις εσύ συνάδελφε ή αυτοί που το έκαναν; Και ρωτάς τρόπο για να ξεμπερδέψεις ή για να ξεμπερδέψουν αυτοί;

Με μπερδεύει βλέπεις λίγο και το "Διπλ. Ηλ/γος-Μηχ/γος Μηχ/κος" της ειδικότητας.

Συγγνώμη κιόλας, αλλά και μη μηχανικός και μη ασχολούμενος ιδιαίτερα με την νομοθεσία να είναι κάποιος, ρωτά και κατ' αρχήν κρίνει από μόνος και καταλαβαίνει από μόνος και εντέλει επιλέγει μόνος του αν θα ακολουθήσει την νόμιμη οδό ή όχι. Δεν μιλάμε για παιδάκια που δεν γνωρίζουν τον κόσμο ακόμα.

Π.χ., ακόμη κι αν δεν ξέρει τίποτα, λέμε τώρα, ως πελάτης-φυσικό πρόσωπο/ιδιώτης μπορεί να δει εδώ:<<Που θα πρέπει να απευθυνθείτε για τεχνικά θέματα σχετικά με την ηλεκτροδότηση του ακινήτου σας >>, πριν γίνει ό,τι έγινε. Και παππούς να είναι που δεν ξέρει από ιντερνέτια, ρωτά σε μια ΔΕΗ, στο τέλος-τέλος.

 

Να το θέσω αλλιώς. Χρειάζεται να γνωρίζω από νομοθεσία, ώστε να αποφασίσω αν θα χρησιμοποιώ την κοινόχρηστη παροχή ηλ. ρεύματος για να κόβω ξύλα για το τζάκι μου στην ιδιόκτητη αποθήκη μου στο κοινόχρηστο κατά τα άλλα υπόγειο; Και μετά να ζητώ και οδηγίες/γνώμες/συμβουλές αντιμετώπισης της παράβασης ώστε να πέσω στα μαλακά;

Κάνω την πάπια και πληρώνω όσα επιδικάσει ο κριτής. Και δεν το λέω και παραπέρα.

 

Το παραπάνω το έφερα ως παράδειγμα (προς αποφυγή) γιατί το έκανε αρχιτέκτονας, πρώην ιδικτήτας του οικοπέδου, σε μια πολυκατοικία που έμενα.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.