Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παραιτηση απο την Επιβλεψη


lampos

Recommended Posts

Θα ηθελα παρακαλώ την βοήθεια σας μιας και πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό. Έχω βγάλει άδεια για μία νέα ισόγεια οικία αλλά ο ιδιοκτήτης αποδείχτηκε τρελός και Θέλω να παραιτηθώ από επιβλέπων και μου ζητάει ο ιδιοκτήτης τα σχέδια σε dwg. που πιστεύω ότι ο άλλος μηχανικός τα ζητησε καθοτι ο ιδιοκτήτης δεν ξέρει από τέτοια. Πρεπει να τα δωσω; Εκτος αυτου συνεχίζει τις εργασίες χωρις να με ενημερωνει και θα βρω κανα μπελα.

Link to comment
Share on other sites

Αν πληρώθηκες τις μελέτες και μέρος της επίβλεψης μέχρι το στάδιο εργασιών που έχουν γίνει,δε βλέπω πρόβλημα να δώσεις στον νέο μηχανικό τα dwg.

 

Αν συνεχίζει εργασίες και κυρίως αν βλέπεις αυθαιρεσίες πρέπει άμεσα να ενημερώσεις υδομ.

 

Αν δεν έχεις πληρωθεί τα παραπάνω,θα ζητήσεις σήμα διακοπής εργασιών και θα ζητήσεις την αμοιβή.

 

Μέχρι να παραιτηθείς επίσημα από την επίβλεψη φέρεις ακέραια την ευθύνη ....

 

Στάλθηκε από το Le X829 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Δεν έχεις καμία υποχρέωση να δώσεις σχέδια σε διανυσματική μορφή. (Autocad, Revit, Max κλπ)
  • Μπορείς να δώσεις τα σχέδια σε μορφή png, jpg, tiff pdf
  • Μπορεί να πάρει και μόνος του σε χαρτί γνήσια αντίγραφα από την ΥΔΟΜ στο αρχείο της Άδειας του.

 

Αφού έχει διαρραγεί η εμπιστοσύνη μεταξύ σας καταθέτεις παραίτηση στην ΥΔΟΜ από επιβλέποντας και θα λάβει άμεσα εντολή διακοπής εργασιών έως ότου οριστεί νέος.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Και γω θεωρώ ότι δεν πρέπει να δώσω τα αρχεία σε μορφή dwg. Την επίβλεψη την έχω πληρωθεί αλλά έχουμε ακομα ένα αξιολογο υπόλοιπο και δεν ξερω τι θα κανω. Να παραιτηθω να ησυχασω η να ζητησω κ τα υπολοιπα χρηματα.

Edited by lampos
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις πληρωθεί όλη την επίβλεψη, θα πρέπει να επιστρέψεις το ποσό που αναλογεί στις υπολειπόμενες εργασίες

Κάνε παραίτηση το συντομότερο δυνατό (χτες), ώστε να μη φέρεις ευθύνη για εργασίες που έγιναν εν αγνοία σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Την επίβλεψη την έχω πληρωθεί αλλά έχουμε ακομα ένα αξιολογο υπόλοιπο και δεν ξερω τι θα κανω.

Πως ταιριάζουν τα τονισμένα???

Link to comment
Share on other sites

 

  • Μπορεί να πάρει και μόνος του σε χαρτί γνήσια αντίγραφα από την ΥΔΟΜ στο αρχείο της Άδειας του.

Εννοείται όχι ανοικτά αρχεία.

Το καλύτερο όλων είναι από το αρχείο της ΥΔΟΜ, εγκεκριμένα και όμορφα πλοταρισμένα σε χαρτάκι του θεού.

Με σφραγγίδες, επικυρώσεις και τα πάντα. Συν κάνα 20ευρω κόστος να τα φωτοτυπήσει 8-)

 

Όσο για τις εργασίες που γίνονται εν αγνοία σου, παραίτηση χθες από την επίβλεψη για ήσυχο ύπνο.

Όλα τα άλλα θα πάρουν τον δρόμο τους υπηρεσιακά.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Faethon11 έχεις δίκιο το έγραψα λάθος ειναι υπόλοιπο από την επίβλεψη. Με ποιο τρόπο μπορώ να μάθω το ποσό η ποσοστό των εργασιών που έχουν ήδη εκτελεστεί έτσι ώστε να δούμε τι υπολοιπα μένει για πληρωμή η επιστροφή.. ξέρει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

...Με ποιο τρόπο μπορώ να μάθω το ποσό η ποσοστό των εργασιών που έχουν ήδη εκτελεστεί...

Πρώτα απ όλα με την δική σου γνώση επί του αντικειμένου.

 

Βάζεις κάτω μια μία της απαιτούμενες μελέτες που κατατέθηκαν και στην πράξη είχες αναλάβει την επίβλεψη.

Καταγράφεις ανα μελέτη ποσοστό προόδου εργασιών και προσδιορίζεις έτσι το ποσοστό της επίβλεψης ανα μελέτη που έχει γίνει.

 

Λογικά αν τα υπολογίσεις σωστά οι όποιες αποκλίσεις σου με τις τελικές που θα αποδεκτή η ΥΔΟΜ στην αλλαγή της επίβλεψης θα είναι αμελητέες στον υπολογισμό του συνολικού ποσού της νόμιμης αμοιβής επίβλεψης που θα πρέπει να έχει εξοφληθεί προ αποδοχής αλλαγής επιβλέποντα.

 

Αν δεν έχεις την εμπειρία για αυτό κάνε μια συνεργασία με έμπειρο συνεργάτη συνάδελφο σου στην περιοχή σου για να γίνουν σωστά όλα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.