Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παραιτηση απο την Επιβλεψη


lampos

Recommended Posts

Αν μας πεις σε ποιά φάση βρίσκονται οι εργασίες, ναι

 

Εχει περατωθει ο φερον οργανισμος - οι τοιχοποιιες - η εγκατασταση σωληνωσεων υδρευσης - τοποθετηση σωληνωσεων αποχετευσης. Δεν εχει κατασκευαστει η δεξαμενη λυματων. Μενουν να γινουν σοβαντισματα - θερμοπροσοψη  - πλακακια - μονωση δωματος - δεξαμενη λυματων - ελαιοχρωματισμοι - πλακακια στις σκαλες κ μετα ξαφνικα θελει να κανει επενδυσεις τοιχων με πετρα χωρις να εχουν προβλεφθει - αφαιρεση τοιχων εσωτερικης αποθηκης (δεν εχει γινει αναθεωρηση) - αλλαγη διαστασεων κουφωματων (δεν εχει γινει αναθεωρηση).

Ο ιδιοκτητης με εβγαλε απο την επιβλεψη γιατι θα δωσει σε αλλον εξ'ολοκληρου επιβλεψη και διακοσμηση εσωτερικων χωρον και περιβαλλοντος χωρου. Θεωρω δεν ειναι δικαιο απο την στιγμη που ολοκληρωθηκαν τα βασικα (φερον οργανισμος - τοιχοποιιες - υδραυλικα) να παραιτηθω με τα χερια ψηλα και αφου μου εχει κανει τη ζωη πατινι με τις απαιτησεις του 

Edited by lampos
Link to comment
Share on other sites

Καλά, αν δεν κάνει αναθεώρηση και κάνει το λάθος να καλέσει ΕΔ πριν από το ΠΕΑ, θα δει τι εστί κορόμηλο.....

Link to comment
Share on other sites

Καλά, αν δεν κάνει αναθεώρηση και κάνει το λάθος να καλέσει ΕΔ πριν από το ΠΕΑ, θα δει τι εστί κορόμηλο.....

Μου ειπαν απο την πολεοδομια οτι σε περιπτωση διαφωνιας με τον ιδιοκτητη στο οικονομικο και το σταδιο των εργασιων να καλεσω ΕΔ να μας δωσει την λυση ισχυει?? Επισης μου ειπαν οτι η επιβλεψη των αρχιτεκτονικων τελειωνει με την τοποθετηση των κουφωματων. Τελικα ξερει καποιος να μου πει στην επιβλεψη αρχιτεκτωνικων και οχι μονο... ΑΚΡΙΒΩΣ... τα σταδια της επιβλεψης? Διοτι ψαχνω μερες και δεν μπορω να βρω αναλυτικα τα σταδια τις επιβλεψεως..  

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν διακριτά στάδια

Σε συνεννόηση με την ΥΔΟΜ καθορίζονται τα ποσοστά

Κατά την άποψή μου έχεις

Αρχιτεκτονικά : 70%

Στατικά :100%

Πυροπροστασία : 100%

Ύδρευση-Αποχέτευση : 50%

Διαμόρφωση π.χ. : ?

ΚΕΝΑΚ : 0%

Ηλεκτρικά : 20%

 

Ο Ε.Δ. θα πιστοποιήσει το στάδιο των εργασιών. Δεν είναι στην αρμοδιότητά του να καθορίσει ποσοστά επί της αμοιβής επίβλεψης.

Η πιο σωστή αλλά χρονοβόρα διαδικασία, είναι να κάνεις αναλυτικό υπολογισμό του κόστους (με βάση τις τιμές του υπουργείου), και να υπολογίσεις ποσοστά

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.