Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τουριστικά καταλύματα


Forma

Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ηθελα να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου. Μου αναθέσαν την έκδοση άδειας δόμηση για ενοικιαζόμενα επιπλωμένα διαμερίσματα. Ο ιδιοκτήτης θέλει να ενταχθεί στο ΕΣΠΑ οπότε η απόκτηση κλειδιών είναι υποχρεωτική.

Τώρα στο δια ταύτα. Θέλει να κάνει δυο διαμέρισμά των 65τμ με ένα ΥΔ και να φιλοξενεί 5 άτομα /(κλίνες), 3 στο δωμάτιο και 2 στη σαλοκουζίνα. Η ερώτηση είναι μπορούν να τοποθετηθούν δυο κλίνες στη κουζίνας. Σε παλιότερο νόμο είδα οτι είχε σημείωση στις παρατηρήσεις "οτι μπορούν να τοποθετηθούν μέγιστο 2 κλίνες" στη σημερινή ισχύουσα νομολογία δεν βρίσκω κάτι ανάλογο.

Άρα μπορώ να βάλω όσες κλίνες θέλω αρκεί να αυξάνω 3τμ κάθε φορά τη σαλοκουζίνας (ΦΕΚ2840Β/14 ΠΑΡΑΤΡΗΜΑ Α' - Α/Α ΑΡ.4

 

Τέλος στις αμοιβές ΤΕΕ:  οι επιλογές ενοικιαζόμενα διαμερίσματα τάξη (Α',Β', Γ') σε ποια κατηγορία κλειδιών αντιστοιχούν?

 

χίλια ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

@DE GI βρήκες τελικά την απάντηση στο ερώτημα που είχες;

 

επίσης θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο, πελάτης μου ενδιαφέρεται να ενταχθεί στο ΕΣΠΑ για ενοικιαζόμενα επιπλωμένα διαμερίσματα, διαθέτει δυο διαμερίσματα των 50 μ2. Στον Πίνακα του ΦΕΚ 2840Β/14, ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ A΄, Α/Α 1 και 2 μας ενδιαφέρουν ή όχι για τα επιπλωμένα διαμερίσματα (και όχι δωμάτια); Θα πρέπει τα υπνοδωμάτια των διαμερισμάτων πχ. αν στοχεύουμε στα 3 κλειδιά να είναι min 14 μ2 ή αναφέρονται στα ενοικιαζόμενα δωμάτια οι δυο αυτές γραμμές και όχι διαμερίσματα - που βέβαια ούτως ή άλλως διαθέτουν δωμάτια- ( κάτι που μου φαντάζει λογικό καθώς στα 50μ2 αδυνατώ να χωρέσω 2 ΥΔ των 14 μ2 - εκτός και αν ισχύει αναγκάζομαι να έχω 1 μόνον ΥΔ); Αν είναι έτσι, εμένα με ενδιαφέρει μόνον η Α/Α 7 "Ελάχιστη επιφάνεια  διαμερίσματος δύο (2) υπνοδωματίων" που για τα 3 κλειδιά είναι τα 31 μ2 (ανεξαρτήτως επομένως μεγέθους υπνοδωματίων; )καθώς και Α/Α 11 εφόσον έχω 50 μ2 το κάθε διαμμέρισμα >31 μ2;

 

Ευχαριστώ!

Edited by Forma
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 24/2/2018 at 7:05 ΜΜ, Forma said:

Θα πρέπει τα υπνοδωμάτια των διαμερισμάτων πχ. αν στοχεύουμε στα 3 κλειδιά να είναι min 14 μ2 ή αναφέρονται στα ενοικιαζόμενα δωμάτια οι δυο αυτές γραμμές και όχι διαμερίσματα - που βέβαια ούτως ή άλλως διαθέτουν δωμάτια-

@Forma βρήκες τελικά την απάντηση;
Έχω την ίδια απορία

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Παρακαλώ για την άποψη σας στο κάτωθι ερώτημα. Σε περιοχή που υφίστανται ΖΟΕ η αρτιότητα είναι στα 4στρ, πλην για τις τουριστικές εγκαταστάσεις που η αρτιότητα είναι στα 10στρ. Θεωρείται ότι σε οικόπεδο 4στρ. μπορεί να εκδοθεί άδεια για μη κύριο τουριστικό κατάλυμα ή όχι; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
On 17/5/2021 at 4:08 ΜΜ, bompolas said:

Παρακαλώ για την άποψη σας στο κάτωθι ερώτημα. Σε περιοχή που υφίστανται ΖΟΕ η αρτιότητα είναι στα 4στρ, πλην για τις τουριστικές εγκαταστάσεις που η αρτιότητα είναι στα 10στρ. Θεωρείται ότι σε οικόπεδο 4στρ. μπορεί να εκδοθεί άδεια για μη κύριο τουριστικό κατάλυμα ή όχι; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υπάρχουν τα ΕΕΔΔ και οι επιπλωμένες επαύλεις κατοικίες που πάνε με τους όρους δόμησης για κατοικία, συνεπώς ναι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα, πελάτης μου έχει 3 όροφο κτίριο γραφείων που έκανε αλλαγή χρήσης σε κατοικίες πριν 2 χρόνια.

Τώρα θέλει να το αξιοποιήσει ως ΕΕΔΔ.  Ο φορέας λέει ότι τα κτίρια για ΕΕΔΔ ανεγείρονται με όρους δόμησης κατοικίας

και πάμε στο ερώτημα, η Παθητική Πυροπροστασία για ΕΕΔΔ ( άρα Προσωρινή Διαμονή ) απαιτεί, για 20-50 κλίνες σε

κτίρια που η χρήση εκτείνεται σε 3 ορόφους και άνω δεύτερη έξοδο κινδύνου ( δεύτερο κλιμακοστάσιο !! ) ενώ για κατοικίες

απαιτείται 1 κλιμακοστάσιο. 

Μπορώ να το πάω  ώς κατοικία ή πρέπει να γίνει αλλαγή χρήσης σε ΕΕΔΔ , προσωρινή διαμονή, για να κάνω γνωστοποίηση στον φορέα.

 

Ευχαριστώ

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, nikolhs said:

....ως ΕΕΔΔ.  Ο φορέας λέει   ...

Τι είναι ΕΕΔΔ?

Και ποιος ο "φορέας"

 

Σε κάθε περίπτωση όμως η παθητική πυροπροστασία πάει με βάση την χρήση που έχει ή θα αποκτήσει το ακίνητο.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

On 19/5/2023 at 2:30 ΜΜ, nikolhs said:

Μπορώ να το πάω  ώς κατοικία ή πρέπει να γίνει αλλαγή χρήσης σε ΕΕΔΔ , προσωρινή διαμονή,

Το δεύτερο.

On 19/5/2023 at 9:06 ΜΜ, Didonis said:

Τι είναι ΕΕΔΔ?

Ενοικιαζόμενα Επιπλωμένα Δωμάτια–Διαμερίσματα.

Παράθεση

Και ποιος ο "φορέας"

Το Υπουργείο Τουρισμού.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.