Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Να σπουδάσω μηχανικός περιβάλλοντος;


savvoukos_gado

Recommended Posts

Μετά από προσωπική έρευνα κατέληξα κι εγώ στο συμπέρασμα του zaxous.

 

Τα μεγαλύτερα πανεπιστήμια (imperial, cambridge,berkley, MIT, κ.α.) δεν αναφέρουν καν τη λέξη υδραυλικός και αντίθετα έχουν αναπτύξει τη περιβαλλοντική.

 

Επίσης όλοι οι τομείς υδραυλικών στη Ελλάδα τείνουν να 'περιβαλλοντολογηθούν' .

 

ΥΓ. είχε γίνει προσπάθεια και στο παρελθόν (δεκαετία 70) να μετονομαστεί το τμήμα πολιτικών μηχανικών MIT σε civil engineering and sanitary engineering όπου και έγινε και στη συνέχεια αναιρέθηκα γεγονός που σημαίνει ότι και παλαιότερα υπάρχουν ενδείξεις για απόκλιση μεταξύ των δύο ειδικοτήτων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφού πάμε σε επίπεδο μαθημάτων να (ξανα αντιγράψω) από http://www.michaniko...068#entry108068

 

Οι Μηχανικοί Περιβάλλοντος έχουμε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ όλα τα μαθήματα υδραυλικών (ρευστομηχανική -εφαρμοσμένη υδραυλική -ανοιχτοι&κλειστοί αγωγοι , υδρολογία , υπόγεια υδραυλική - υδρεύσεις & αποχετεύσεις )και επιπλεόν πληθώρα μαθημάτων όσα αφορούν την σχεδιάση εγκαταστάσεων επεξεργασίας λυμάτων (όπου υπόλοιπες ειδικότητες έχουν 1 μάθημα ...) και επιπλέον ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ μαθήματα για την διαχείριση υδάτινων πόρων

Πρόσφατα στην Κρήτη με την προσθήκη μέλους ΔΕΠ πρόσθεσαν και τα Εγγειοβελτιωτικά έργα που όντως έλειπαν

 

Δεν αναφέρομαι καν στα μαθήματα επιλογής (που ορθώς θα πει κάποιος μπορεί ο μέσος φοιτητής να μην τα επιλέξει)

 

Γενικά έχουμε πολλά παραπάνω από οποιαδήποτε πολιτικό μηχανικό ( και τοπογράφο μηχανικό) έχει πάρει κατεύθυνση μη υδραυλικού μηχανικού και παραπάνω και από αυτούς στα περι λυμάτων

 

Αντίστοιχα πχ οι πολίτικοί μηχανικοί στο Δ.Π.Θ έχουν υποχρεωτικα Ρευστομηχανική ,Υδραυλική , Υδρολογία ,Αστική Υδραυλική

και Διαχείριση Περιβάλλονοτος http://www.civil.dut...s-2009-2010.doc

 

Συνάδελφε BAS σε έπεισαν τα μαθήματα ?

 

Να επαναλάβω ΔΕΝ είναι θέμα οτι τα υδραυλικά δεν είναι αντικείμενο του πολιτικού μηχανικού φυσικά ΚΑΙ είναι αλλά στην συνέχεια έγινε ένα βήμα παραπάνω, και οι σοβαρές σχολές πολιτικών μηχανικών προχωρησαν τόσο πολύ τον τομέα που φτάσαμε στην μηχανική περιβάλλοντος γι αυτό και η σχολή είναι ενιαία . Δεν το λέω εγώ αλλά όλα τα σοβαρα πανεπιστήμια.

 

Πιστεύω οτι θα γίνει ΚΑΙ στην χώρα μας απλά θα πάρει λίγο παραπάνω (λόγω μικροπολιτικών μέσα στις σχολές κυρίως των κεντρικών πανεπιστημίων)

 

Είναι σαν να αναρωτιόμαστε αν το computer engineering ή το electronic engineering είναι αντικείμενο του electrical engineering

 

Θα το ξαναγράψω άλλη μαι φορά ειδικά για εμάς που είμαστε μηχανικοί κάποιοι δεν έχουν καταλάβει τι σημαίνει το " μηχανικός" στον τίτλο

 

ΜΗν συγχέεται την μηχανική περιβάλλοντος με την εκπόνηση ΜΠΕ !

 

Συνάδελφοι δεν συζητάμε τι "έχουμε ακούσει" ή τι "πιστεύουμε οτι κάνει ή θα έπρεπε (κατά την γνώμη μας) να κάνει ο μηχανικός περιβάλλοντος" αλλά τι ισχύει διεθνώς

 

Υ.Γ Δεν συνιστώ σε κανέναν να σπουδάσει μηχανικός περιβάλλοντος αν θέλει να δουλέψει στην Ελλάδα αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Edited by ZaXoYs
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είμαι ειδικός , αλλά θα μιλήσω πως το βλέπω γενικά . Λοιπόν ο ΠΜ υδραυλικός ασχολείται και δικαίως με τα υδρυαλικά έργα , ως τεχνικά εργα . Δηλαδή φράγματα, διευθετήσεις ποταμών , ανοιχτοί και κλειστοί αγωγοί κλπ .

 

Αυτά είναι έργα , κατασκευαστικό κομμάτι και όχι περιβάλλον .

 

Κοιτώντας το site του πολυτεχνείου κρήτης

http://www.enveng.tuc.gr/genika/76-dept-goals-gr.html

νομίζω ότι ο μηχανικός περιβάλλοντος δεν έχει καμμία σχέση με τον ΠΜ .

 

Είναι κάτι ανάμεσα σε αυτόν

http://afp.aua.gr/index.php?page_id=13

 

και τον ΠΜ αλλά δεν είναι κανένας από τους δύο .

Τώρα πόσο χρήσιμος είναι , αυτό είναι άλλο ερώτημα και έχει σχέση με την ίδια την φύση της χώρας μας .

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε δεν έχεις πλήρη εικόνα για να μην επαναλαμβάνομαι για το τι είναι ο μηχανικός περιβάλλοντος πριν αρκετά χρόνια είχα γράψει αυτό

http://www.michaniko...2023#entry62023

 

Παρόλα αυτά υπήρχε ένα τμήμα Περιβάλλοντος (όχι μηχανικοί ) στο Αγρινιο (Διαχειρισης Περιβάλλοντος και φυσικών πόρων) http://www.env.uwg.gr/welcome 5 έτη σπουδών μάλιστα που πράγματι ήταν κοντά το προφιλ που περιγράφεις ) παρόλα αυτά και αυτό άλλαξε σημαντικά το πρόγραμμα σπουδών του πρόσφατα (και ακόμα το αλλάζει... ) με στόχο να γίνει κάποια στιγμή τμήμα μηχανικών περιβάλλοντος (Δύσκολο πλέον με τις συγχωνεύσεις,,,)

 

Το προφιλ γενικά των ειδικοτήτων που κάνουν διαχείριση και αυτών που κάνουν design είναι πολύ διαφορετικό και αυτό άλλωστε μας ξεχωρίζει σαν μηχανικούς

Αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις εύκολα αν δεις τα προγράμματα σπουδών πχ των Περιβαλλοντολόγων και των Μηχανικών Περιβάλλοντος ή αντίστοιχα για παράδειγμα των Χημικών Μηχανικών και των Χημικών

 

Προς τα που θα πάει κάθε κλάδος θα μας το πουν σε πρώτη φάση τα κορυφαία πολυτεχνεία (και προφανώς όχι το ΕΜΠ και το Π.Κ πχ,) προς το παρόν σχεδόν όλοι συμφωνούν σε εξέλιξη των Civil σε Civil & Environmental Engineering τμήμαtα όπως έγραψα παραπάνω με την υδραυλική να είναι στο environmental engineering κομμάτι

 

Επαναλαμβάνω οτι είναι σαν να αναρωτιόμαστε αν το computer engineering ή το electronic engineering είναι αντικείμενο του electrical engineering

 

Όποιος συνάδελφος διαφωνεί ας μας παραθέσει στοιχεία

Edited by ZaXoYs
Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιάβασα και τις 6 σελίδες του θέματος και δεν κατέληξα σε ολοκληρωμένο συμπέρασμα .

 

Μπορώ να πω ότι μπερδεύτηκα περισσότερο .

 

Οι απορίες μου οφείλονται στο ότι την δεκαετία του 70 που σπούδασα εγώ , θέματα περιβάλλοντος δεν υπήρχαν .

 

Εννοείται ότι η ιστορία με τις ροές στις ελληνικές σχολές που τελειώνεις μιά ροή , αλλά υπογράφεις γιά όλες , δεν αντέχει σε σοβαρή κριτική , ούτε η πλειάδα μαθημάτων επιλογής που δεν τα επιλέγει κανείς .

 

Αρα κρίνοντας μιά σχολή θα την δούμε σε υποχρεωτικό επίπεδο σπουδών και σε μερικό επιλογής .

 

Μιλώντας γιά τους ΠΜ που έχω γνώση , εννοείται ότι ο υδραυλικός μηχανικός ασχολείται με το τεχνικό μέρος και μόνο κάθε υδραυλικού έργου .

 

Μίλησες γιά υποθαλάσσιο αγωγό λυμάτων . Αν αυτός ήταν υποθαλάσσιος αγωγός πετρελαίου , ποιοί θα εμπλέκονταν ?

Και το ερώτημα αφορά τον αγωγό σαν κατασκευή και το τι μεταφέρει σαν υλικό .

 

Το τι βλάβες θα επιφέρει στο οικοσύστημα μιά αστοχία υλικού η κατασκευής , προφανώς δεν είναι δουλειά μηχανικού να το δεί , γιατί απαιτούνται βιολογικές γνώσεις από τις οποίες ΟΛΟΙ οι μηχανικοί δεν έχουν καμμία .

 

Μάλιστα κοίταξα και των ΧΜ που επίσης δεν έχουν κανένα μάθημα βιολογίας , εκτός από 2 υποχρεωτικά χωρίς εργαστήρια και κάτι επιλογής .

Γιά το τμήμα της Κρήτης το ανέφερα και πριν .

 

Αρα η έννοια μηχανικού περιβάλλοντος πρέπει να ξεκαθαρίσει . Το τι θα κάνουν τα κορυφαία πολυτεχνεία έχει σημασία , άλλα έξω δεν έχεις ΕΔ πανεπιστήμονος , ενώ υπάρχει ζήτηση εξειδικευμένων γνώσεων .

 

Εννοείται ότι οι ξένοι ακολουθούν και το 3-5-8 οπότε στις βασικές γνώσεις του 3 μπορεί να είσαι ΠΜ η ΧΜ και μετά στις προχωρημένες σπουδές να έχεις την ειδίκευση που θέλεις .

 

Εδώ έχουμε τις ενιαίες 5ετείς σπουδές που με την συρραφή άσχετων μαθημάτων γιά να δικαιολογούνται θέσεις καθηγητών , μας παρουσιάζουν προγράμματα σπουδών .

 

Στο πανεπιστήμιο Αιγαίου , το τμήμα περιβάλλοντος έχει στο 3ο και 4ο έτος από 15-21 μαθήματα γιά να "διαλέξει" ο φοιτητής τα 6-7 και μετά να λέει ότι σπούδασε .

 

Συγνώμη αλλά αυτά θα ήταν αστειότητες , αν δεν ήταν τραγική εξαπάτηση των παιδιών και των ταλαίπωρων γονιών τους .

 

 

Kοιτώντας και στο ΜΙΤ διαπίστωσα ακριβώς ότι έξω δημιουργούνται πολύ ειδικευμένες σπουδές ,ακριβώς γιατί η παραγωγή τεχνολογίας στην χώρα αυτή χρειάζεται εξειδικευμένες σπουδές .

 

Επίσης παρατηρώντας μακροσκοπικά το πρόγραμμα του ΠΜ και μηχανικού περιβάλλοντος , διαπίστωσα τεράστια διαφορά από τα εδώ προγράμματα ΠΜ που νομίζω ότι δεν είναι συμβατά με τις ανάγκες της χώρας μας , λόγω των ειδικών συνθηκών .

 

Ας το δεί και κάποιος ειδικότερος που έχει σπουδάσει έξω και ξέρει και τον τρόπο σκέψης τους .

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

BAS μ αρέσει ο τρόπος που γράφεις γιατί ενώ λες μία πικρή (για εμάς) αλήθεια, το λες με έναν τρόπο που δεν προκαλεί οπότε (από εμένα τουλάχιστο) τυγχάνεις σεβασμού και φυσικά υπάρχει και μία βάση για ουσιώδη συζήτηση γύρω από το ερώτημα "να σπουδάσω μηχανικός περιβάλλοντος;"

 

Η αλήθεια είναι λοιπόν ότι η σχολή αυτή δε χρειαζότανε ΠΟΤΕ να ιδρυθεί και αυτό γιατί είναι αυτονόητο ότι με το θέμα "περιβάλλον" δε μπορεί να ασχολείται ΜΙΑ ειδικότητα μηχανικού. Πρέπει να ασχοληθούν όλες οι ειδικότητες όπως ακριβώς πρέπει να ασχοληθεί όλη η ανθρωπότητα γιατί σε λίγα χρόνια δε μας βλέπω καλά. Είναι λοιπόν απολύτως υγιές π.χ. ένας ΠΜ να εξειδικευτεί περαιτέρω σε θέματα προστασίας περιβάλλοντος και να το συμπεριλάβει αυτό στις κατασκευές και στις μελέτες του. Όλοι οι μηχανικοί ΠΡΕΠΕΙ να μπορούν εν δυνάμει να εξειδικευτούν σε περιβαλλοντικά θέματα. Οι γνώσεις πάνω σε περιβαλλοντικά θέματα επιφέρουν επιπλέον και μία οικολογική ευαισθησία (όχι οικολογική μανία, ευαισθησία), που κατά τη γνώμη μου είναι απαραίτητη σήμερα για όλους τους μηχανικούς και όλους τους ανθρώπους. Αντ΄ αυτού, ας δούμε λίγο τι έγινε στη χώρα μας. Γιατί με αυτό φτάνουμε στο ΚΡΙΣΙΜΟ ΕΡΩΤΗΜΑ....

 

ΓΙΑΤΙ ιδρύθηκαν αυτές οι σχολές εξαπάτησης αποφοίτων;

 

Η απάντηση σε αυτό το ερώτημα ξεπερνάει τα όρια ενός φόρουμ μηχανικών διότι εντάσσεται σε ένα πολύπλοκο σύστημα (με άρωμα μεταπολίτευσης) φαυλοκρατίας, ευνοιοκρατίας και οικογενειοκρατίας στα ελληνικά πανεπιστήμια. Με την ίδρυση ΠΑΜΠΟΛΩΝ σχολών αυτόματα δημιουργούνται ΚΑΡΕΚΛΕΣ, πολλές ΚΑΡΕΚΛΕΣ είτε αυτές λέγονται μέλη ΔΕΠ, είτε συμβασιούχοι είτε διοικητικοί είτε παρατρεχάμενοι του ακαδημαϊκού συστήματος Επιπλέον δημιουργούνται ανάγκες για ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ εργαστηρίων, υλικών, για κατασκευές αιθουσών, για για για ο κατάλογος είναι μακρύς. Επίσης, όλο και κάποια πιθανότητα βολέματος συγγενών υπάρχει.... Ορισμένων λοιπόν η όρεξη άνοιξε κατά τη διάρκεια της σάπιας μεταπολίτευσης και είπανε αφού το κράτος είναι διάτρητο, σάπιο και πλήρως διαχειρίσιμο, χωρίς οργάνωση, χωρίς λογική, χωρίς μακρόπνοη στρατηγική, χωρίς την παραμικρή προστασία για τους αποφοίτους ας κάνουμε λοιπόν ΌΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ.

 

Και άνοιξαν άχρηστες σχολές, μπήκανε οι άνθρωποι με όνειρα, με φιλοδοξίες να δουλέψουνε και να αλλάξουνε κάτι ελάχιστο σε αυτό το μπάχαλο που λέγεται Ελλάς. Και βγήκανε μόνο για να αντικρύσουνε με ΔΕΟΣ την απίστευτη φαυλότητα του συστήματος. Ότι δηλαδή μπήκανε σε σχολές που δεν τους παρέχουν κανένα επαγγελματικό δικαίωμα και καμία προοπτική, ωσάν ο ρόλος τους να ήταν μόνον να μπουν στη γαμ...νη τη σχολή, να ξοδεύουν σα μ..κες για 5 χρόνια αυτοί και οι γονείς τους, και μετά δε σας είδα δε σας ξέρω, μόνοι αντιμέτωποι με τα θηρία ονόματι ΤΕΕ και ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ

 

Αλλά οι καρέκλες, καρέκλες έτσι; Δεν επηρεάστηκαν από κάτι.. ο σκοπός επετεύχθη

 

Σε αυτά που λες λοιπόν έχεις απόλυτο δίκιο φίλε BAS ο ρόλος του μηχανικού περιβάλλοντος πρέπει να καθοριστεί και να ξεκαθαρίσει. Σε ένα μόνο θα διαφωνήσω. Έπρεπε να έχει καθοριστεί και ξεκαθαριστεί από όποια γ..η κρατική επιτροπή ή υπηρεσία (από τις χιλιάδες που πληρώναμε τόσα χρόνια σαν έθνος) ήταν αρμόδια να εγκρίνει την ίδρυση της σχολής μας και όχι τώρα. Τώρα τι να το κάνω; που αναγκάζομαι να ψάχνω δουλειά σε βενζινάδικα;

 

Για αυτό λοιπόν το μόνο που έχω να πω στα παιδιά που διαβάζουνε αυτά τα μηνύματα και παίρνουν αποφάσεις σημαντικότατες για το μέλλον τους είναι μόνο ένα... με τις σπουδές σας μην παίρνετε ρίσκα, παίξτε το στανταράκι για να ενταχθείτε σε δυνατές συντεχνίες, μόνο αυτές διαθέτουν τη δύναμη να προστατεύσουν τα δικά τους συμφέροντα και προφανώς μαζί με αυτούς θα κερδίσετε και εσείς

Edited by tapam77
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Mπράβο σου γιά την αυτοκριτική σου , αλλά και γιά την πολύ σωστή κριτική σου .

 

Ασχολήθηκα ξανά με το εκπαιδευτικό σύστημα και τις σχολές πριν 2 χρόνια επειδή ο γιός μου έδινε πέρσι πανελλήνιες και έπρεπε να δούμε ποιές σχολές του άρεσαν , αλλά είχαν και προοπτικές .

 

Κοιτάζοντας λοιπόν τις σχολές του 2ου , 3ου και 4ου πεδίου που ενδιαφερόταν , διαπίστωσα αυτό το αίσχος που περιγράφεις .

 

Η ανώτατη εκπάιδευση της χώρας έγινε το πανεπιστήμιο των κολλητών .

 

Δεν χρειάζεται να γράψω περισσότερα γιατί είναι πλέον γνωστά και στα μέτρα της τρόικας , προβλέπεται εξοικονόμηση 350 εκατ . από το κλείσιμο σχολών μέσω του σχεδίου Αθηνά .

 

Ας σκεφτούμε λοιπόν γιά τι πάρτι μιλάγαμε . Στο πανεπιστήμιο Αιγαίου ο πρύτανης διαμαρτύρεται γιατί δεν θα μπορεί να έχει 100 ωρομίσθιους πλέον που "δίδασκαν" 300 μαθήματα . Διαμαρτύρεται επίσης γιατί ο νέος νόμος δίνει την δυνατότητα στους καθηγητές να ψηφίζουν με επιστολική η ηλεκτρονική ψήφο και αυτό καθιστά άνευ αξίας τα περιφερόμενα τάγματα τραμπούκων που έδρασαν πέρσι .

 

Επί της ουσίας τώρα , η περιβαντολλογική διάσταση κάθε μελέτης είναι αναγκαία .

Τα ερωτήματα μου είναι ότι πως ο μηχανικός θα μπορεί να είναι ταυτόχρονα και περιβαντολλόγος .

 

Νομίζω ότι η εποχή του παντογνώστη έχει περάσει ανεπιστρεπτί και ότι πρέπει πλέον να κάνουμε τον σωστό διαχωρισμό βασικού πτυχίου και προχωρημένων σπουδών .

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε BAS και όποιος άλλος ενδιαφέρεται παρόμοιες συζητήσεις έχουν ήδη πραγματοποιηθεί http://portal.tee.gr...IVANTOLOGOI.HTM

(Δεν μιλάω για τα επαγγελματικα΄δικαιώματα αλλα΄για το κόνσεπτ της ειδικότητας)

κατά την γνώμη μου οι τοποθετήσεις της κυρίας Λοιζίδου και του κυριου Οικονομόπουλου είναι οι πλέον εδνιαφέρουσες

 

Kοιτώντας και στο ΜΙΤ διαπίστωσα ακριβώς ότι έξω δημιουργούνται πολύ ειδικευμένες σπουδές ,ακριβώς γιατί η παραγωγή τεχνολογίας στην χώρα αυτή χρειάζεται εξειδικευμένες σπουδές .

 

Επίσης παρατηρώντας μακροσκοπικά το πρόγραμμα του ΠΜ και μηχανικού περιβάλλοντος , διαπίστωσα τεράστια διαφορά από τα εδώ προγράμματα ΠΜ που νομίζω ότι δεν είναι συμβατά με τις ανάγκες της χώρας μας , λόγω των ειδικών συνθηκών

 

 

Το θέμα είναι όμως οτι δεν είναι μόνο τo MIT είναι > 90 % τμήματα πολiτικών μηχανικών που στην ουσία έγιναν civil & environmental engineering.

Νομίζω το θέμα έχει λυθεί πλέον στο εξωτερικό και αυτό πρέπει να ακολουθήσουμε και εμείς (και το λέει αυτός κάποιος που έχει διδακτορικό στην ουσία στη χημική μηχανική ....)

 

Δεν αντιλαμβάνομαι επίσης τις "ειδικές συνθήκες" για τα ελληνικά προγράμματα σπουδών, νομίζω πρέπει να ακολουθήσουμε τους υπόλοιπους και την διεθνή πρακτικη όχι να κάνουμε ¨πατέντες¨" με την Χ δικαιολογία περι σεισμικότητας ή και εγώ δεν ξέρω τι άλλο.

Τα πολυτεχνεία μας πρέπει να βγάζουν μηχανικούς που να θεραπεύουν την επιστήμη τους, τόσο απλά.

 

Υ,Γ Γενικά στην Ελλάδα υπάρχει μια σύγχυση για το γνωστικό αντικείμενο κάθε κλάδου της μηχανικής αφού κρίνουμε μόνο εξ ιδίων, θυμάμαι ηα παράδειγμα όταν ξαναέγραψα κάτι αντίστοιχα στο φόρουμ οτι τα τμήματα ΑΤΜ στο εξωτερικού έχουν εξελιχθεί στην ουσία σε καθαρά Τοπογράφων και Γεωστατιστικής και οτι δεν υπάρχει το προφιλ του Τοπογράφου Μηχανικού σχεδόν πουθενά όπως υπάρχει στην Ελλάδα (δηλαδή να ασχολούνται με οδοποιία , υδραυλικά κλπ) οι περισσότεροι συνάδελφοι είχαν εντελώς άλλη αντίληψη χωρίς βέβαια στοιχεία. (κατηγορήθηκα μάλιστα οτι "βάλλω" κατά αυτής της ειδικότητας),

 

Σε 1η φάση λοιπόν οι περισσότεροι μηχανικοί δεν γνωρίζουν καν τι είναι η μηχανική περιβάλλοντος (και την μπερδεύουν με την εκπόνηση ΜΠΕ), αυτό σίγουρα μας δείχνει οτι κάτι δεν πάει καλά στα ελληνικά ιδρύματα.

Edited by ZaXoYs
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου καλώς υπάρχει η μηχανική περιβάλλοντος στη Ελλάδα αλλά κακώς υπάρχει ως αυτόνομη επιστήμη. Η συντριπτική πλειοψηφία των πανεπιστημίων συνδυάζει τις δύο επιστήμες (πολιτικών και περιβαλλοντολόγων μηχ) σε ενιαίο πρόγραμμα και έτσι εφοδιάζει τον μηχ περ με τις κατασκευαστικές γνώσεις που στη Ελλάδα αμφισβητείται ότι έχουν.

 

Για να επανέλθω στο κυρίως θέμα. Αξίζει να ασχοληθεί κανείς με τη μηχανική περιβάλλοντος σαν κλάδος (αέρα, νερό, έδαφος) με πτυχίο πολιτικού μηχανικού ή χημικού μηχανικού και ΟΧΙ μηχ περ;

Edited by civil_marios
Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι συνεχίζω να μην κατανοώ τις τοποθετήσεις . Στεκόμαστε στο τι κάνουν στο εξωτερικό .

 

Από ακούσματα που έχω και ας μας το επιβεβαιώσουν οι έχοντες την γνώση , στο εξωτερικό οι μηχανικοί κάνουν ελάχιστα μαθηματικά σε σύγκριση με τους ντόπιους . Από την άλλη , το θέμα της σεισμικότητας , δεν είναι τόσο απλό ώστε να το περνάμε αβρόχοις ποσί .

 

Το πρόγραμμα σπουδών του ΜΙΤ έχει τεράστιες διαφορές από ένα δικό μας και ας το κρίνει κάποιος νέος συνάδελφος που έχει γνώση και των δύο .

 

Θα διαβάσω το θέμα του τεε που μου αναφέρει ο ζάχους , γιατί πραγματικά θέλω να μάθω από ποιά ακριβώς σκοπιά το βλέπει το θέμα ο μηχανικός περιβάλλοντος και από ποιά πτυχιούχος του τμήματος περιβάλλοντος η κάποιος άλλος .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.