Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Μόνο διαμερισμάτωση δεν έχεις. Έχεις υπέρβαση δόμησης προς κοινόχρηστο (τον χώρο κάτω από την σκάλα) και άρα απαιτείται συναίνεση και έχεις και αναλυτικό για την τρύπα, τις εσωτερικές διαμορφώσεις και την κατάργηση της ράμπας και της ανεξάρτητης εισόδου.

Link to comment
Share on other sites

O χώρος που έγινε η σκάλα στο επίπεδο του υπογείου δεν είναι κοινόχρηστος, ανήκει στην οριζόντια ιδιοκτησία του υπογείου.

Στο επίπεδο του ισογείου ο χώρος κάτω από την κοινόχρηστη σκάλα προς τον όροφο (εκεί δηλαδή που καταλήγει η σκάλα από το υπόγειο) ανήκει στην οριζόντια του ισογείου και φαίνεται και στην άδεια και στη σύσταση.

Όλα είναι προσμετρημένα στη δόμηση, άρα θεωρώ ότι δεν έχω καμία υπέρβαση. Παράλληλα όλο το κτίριο έχει το ίδιο ιδιοκτησιακό καθεστώς, άρα δεν υπάρχει θέμα συναίνεσης.

Συνδυάζοντας και την γνώμη σου, έχω μόνο 1 λοιπή παράβαση (?)...

Edited by dimitrispsi
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, dimitrispsi said:

Καλημέρα σας.

Υπόγειο (οριζόντια ιδιοκτησία Υ) με ανεξάρτητη είσοδο με ράμπα, συνενώνεται με το κατάστημα ισογείου (οριζόντια ιδιοκτησία ΙΣ) μέσω εσωτερικής κλίμακας (κάτω από το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο του κτιρίου) που δεν προβλέπεται στην άδεια, ενώ καταργείται η ανεξάρτητη είσοδος και η ράμπα (στη θέση αυτή έχω παράθυρο).

Επίσης το υπόγειο από ενιαίο που φαίνεται στην άδεια, έχει διαμορφωθεί σε 4 μεγάλα δωμάτια-αποθήκες.

Έχω 1 διαμερισμάτωση και 1 λοιπή παράβαση;

συμφωνω με τον   mapost

 Ειχες  στο υπογειο μια ΟΙ με δικη της εισοδο και εκανες 4 αποθηκες

Προφανως, αφου καταργησες την εισοδο προς το υπογειο,   δεν ειναι ανεξαρτητες και ολες εξυπηρετουν το ισογειο, με σκαλα -τρυπα που εκανες εν συνεχεια.

Αρα εχεις μονον μια διαρρυθμιση της ΟΙ, το κλεισιμο της εισοδου προς το υπογειο και την σκαλα τρυπα.

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

(από μεταφορά. Pavlos 33)

Έχω την εξής περίπτωση: Οικοδομική άδεια 1972 στο παραδοσιακό κέντρο του  Πειραιά έχω κάτοψη αδείας ισογείου που δείχνει αριστερά της εισόδου ένα διαμέρισμα κατοικία 78 τμ

Με την κατασκευή το 1973 άντί της κατοικίας έγινε ένα μικρότερο διαμέρισμα 40 τμ με είσοδο απο κεντρική και ένα κατάστημα 38τμ με είσοδο απευθείας από δρόμο.

Η σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας το 1973 περιλαμβάνει νέα σχέδια με την υπάρχουσα κατάσταση με χιλιοστά και στο μικρότερο διαμέρισμα και στο κατάστημα, έχω δε και έγγραφο της ΔΕΗ που λέει ότι η αρχική ηλεκ/ση ήταν για κατάστημα και συνεχίστηκε έτσι αδιαλείπτως.

Η πελάτισσα μου το αγόρασε με συμβόλαιο καταστήματος το 2006

Μπορώ να κάνω αλλαγή χρήσης εφόσον κάνω πρώτα διαμερισμάτωση;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η αυθαιρεσία σου είναι όπως ακριβώς τη δείχνει η σύσταση του 73?άρα εκ κατασκευής?άρα προ 75?

Θα κάνεις μαζί διαμερισμάτωση και αλλαγή χρήσης αλλά επειδή είσαι από ΚΧ σε ΚΧ αν επιτρέπεται εκεί η χρήση (λογικά επιτρέπεται) θα βάλεις και έναν αναλυτικό.Δες άρθρο 100.

ΜΗΠΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΣΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1 ΘΑ ΣΤΑ ΒΓΑΛΕΙ ΟΛΑ 250?ΠΡΟΣΦΟΡΑ?δε ξέρω αν συμψηφίζει διαμερισμάτωση και λοιπή. Δεν μου έχει τύχει. Μπορεί να σαι τυχερόσ να στα βγάλει όλα 250 και έκλεισες.

Edited by sissy_arch
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σε Ο.Ι. που συνυπάρχει σε όροφο με άλλη Ο.Ι. έχω αλλαγή περιγράμματος με Υ.Δ., αλλαγή του κοινού ορίου των ιδιοκτησιών, αλλαγή ορίου με τους κοινόχτηστους σε σχέση με την Ο.Α. και τέλος κάποιες παραβάσεις κατηγορίας 3.

Δηλώνω διαμερισμάτωση για το κοινό όριο με την άλλη Ο.Ι. και ΥΔ για τις υπόλοιπς παραβάσεις σωστά?

Χρειάζομαι συναίνεση για την διαμερισμάτωση ακόμη και αν υποβάλλω δήλωση μόνο για την δική μου ιδιοκτησία?

Οι αυθαιρεσίες που αφορούν στο εμβαδό έχουν γίνει εκ κατασκευής ωστόσο δεν έχω τυπικό όροφο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

εχεις στην αδεια 1,2,3 ΟΙ

εχεις στα συμβολαια  1,2, 3  αλλά με αλλες διαστασεις και εμβαδον

επίσης λες οτι εχεις καταληψη κοινοχρηστων

εχει περιγραφεί η καταληψη στα συμβολαια..?

επομενως

μαλλον να έλεγες αναλυτικα τις παραβασεις...

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

στην άδεια έχω 2 οριζόντιες έστω 100 και 100 τετραγωνικά και κοινοχρηστους 15μ2.

Στα συμβόλαια έχει γίνει τροποποίηση και τα τετραγωνικά συμφωνούν με τα υλοποιημένα δηλαδή 150 και 50.

Τα σχέδια της άδειας δεν ενημερώθηκαν μετά την τροποποίηση της σύστασης.

Αυτή την στιγμή δεν έχω στα χέρια μου το σχέδιο της σύστασης για να δω τι περιγράφεται εκει σχετικά με την κατάληψη κοινοχρήστων, αλλά έχει σίγουρα γίνει απο οτι βλεπω συγκρίνοντας κάτοψη Ο.Α. με την αποτύπωσή μου. Θεωρώ οτι μπορώ να προχωρήσω σε διαμερισμάτωση για το κοινό όριο και ΥΔ για την κατάληψη κοινοχρήστων χωρίς απαραίτητα συναίνεση από τον ιδιοκτήτη του όμορου διαμερίσματος εφόσον η αυθαιρεσία έχει γίνει εκ κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

υποθετω οτι  με τα συμβολαια,

το ενα εγινε 150 τμ και το άλλο  50  τμ. αρα εχεις διαμερισματωση.

Για τα 15 τμ. δεν λες ποιος τα κατελαβε, δεν ειδες την συσταση, πιθανον να περιλαμβανεται εκει πιθανον οχι

Ειναι εκ κατασκευης αρα τακτοποιειται χωρις συναινεση

απο "όποιον" τα κατεχει [και μαλλον δεν τα εχει γραψει στο Ε9...]

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, Aenor said:

Καλησπέρα,

σε Ο.Ι. που συνυπάρχει σε όροφο με άλλη Ο.Ι. έχω αλλαγή περιγράμματος με Υ.Δ., αλλαγή του κοινού ορίου των ιδιοκτησιών, αλλαγή ορίου με τους κοινόχτηστους σε σχέση με την Ο.Α. και τέλος κάποιες παραβάσεις κατηγορίας 3.

Δηλώνω διαμερισμάτωση για το κοινό όριο με την άλλη Ο.Ι. και ΥΔ για τις υπόλοιπς παραβάσεις σωστά?

Χρειάζομαι συναίνεση για την διαμερισμάτωση ακόμη και αν υποβάλλω δήλωση μόνο για την δική μου ιδιοκτησία?

Οι αυθαιρεσίες που αφορούν στο εμβαδό έχουν γίνει εκ κατασκευής ωστόσο δεν έχω τυπικό όροφο κλπ.

Ναι στη διαμερισμάτωση εφόσον μετατοπίστηκε ο τοίχος μεταξύ των δύο ΟΙ αλλάζοντας τις επιφάνειες και το περίγραμμά τους + ΥΔ για ό,τι εξέχει του περιγράμματος της άδειας + Κ3 και τέλος όσον αφορά τους κοινόχρηστους: ή θεωρείς ότι σε καλύπτει η διαμερισμάτωση ή (εάν η διαφοροποίηση έγινε εις βάρος του περιγράμματος των κοινόχρηστων και όχι υπέρ τους) χρεώνεις και ΥΔ (οι απόψεις διίστανται). Συναίνεση όχι για την υπαγωγή (εφόσον αποδεικνύεις ότι είναι εκ κατασκευής), αλλά θα χρειαστεί 100% συναίνεση για την τροποποίηση της σύστασης πριν από οποιαδήποτε μεταβίβαση στο μέλλον (λόγω της κατάληψης κοινοχρήστων, όχι λόγω της διαμερισμάτωσης μεταξύ των δύο ΟΙ).

ΥΓ: Τώρα είδα τα 2 τελευταία posts, αφού υπάρχουν σχέδια σύστασης που συμφωνούν με την πραγματικότητα υπάρχει έτσι κι αλλιώς συναίνεση.

Edited by Alex99
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.