Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Με βάση τον Ν4546/2018 άρθρο 34 που κάνει αλλαγές στον Ν4495, αναφέρει ότι ουσιαστικά δίνεις βεβαίωση όταν η αυθαιρεσία ανήκει σε αυτές των περιπτώσεων α, ε, στ και ζ της παραγράφου 3 του άρθρου 81 του Ν4495. Επομένως η διαμερισμάτωση που ανήκει στην α' περίπτωση, εκεί δηλαδή που δεν υπάρχει υπέρβαση κάλυψης, δόμησης, ύψους και όγκου, και εφόσον στην σύσταση οριζόντιου ιδιοκτησίας όλα είναι σωστά, ο μηχανικός δίνει βεβαίωση κανονικά. 

Μήπως δεν έχω καταλάβει κάτι καλά στον νέο νόμο;

Γιατί έτσι, ένα διαμέρισμα που έχει μόνο διαμερισμάτωση μεταβιβάζεται κανονικά, εφόσον πάντα στην σύσταση είναι όλα σωστά.

Link to comment
Share on other sites

TopoGrapher

Η διαμερισμάτωση στην περίπτωσή σου είναι ότι το σχέδιο της σύστασης συμφωνεί με την πραγματικότητα , αλλά η πραγματικότητα δεν συμφωνεί με το σχέδιο της ΟΑ;

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Άρα αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι είναι θέμα συμβολαιογράφου άν και πως θα το περάσει...

Edited by dazisimo
Link to comment
Share on other sites

On 7/8/2018 at 12:03 ΠΜ, TopoGrapher said:

Με βάση τον Ν4546/2018 άρθρο 34 που κάνει αλλαγές στον Ν4495, αναφέρει ότι ουσιαστικά δίνεις βεβαίωση όταν η αυθαιρεσία ανήκει σε αυτές των περιπτώσεων α, ε, στ και ζ της παραγράφου 3 του άρθρου 81 του Ν4495. Επομένως η διαμερισμάτωση που ανήκει στην α' περίπτωση, εκεί δηλαδή που δεν υπάρχει υπέρβαση κάλυψης, δόμησης, ύψους και όγκου, και εφόσον στην σύσταση οριζόντιου ιδιοκτησίας όλα είναι σωστά, ο μηχανικός δίνει βεβαίωση κανονικά. 

Μήπως δεν έχω καταλάβει κάτι καλά στον νέο νόμο;

Γιατί έτσι, ένα διαμέρισμα που έχει μόνο διαμερισμάτωση μεταβιβάζεται κανονικά, εφόσον πάντα στην σύσταση είναι όλα σωστά.

Συμφωνω  οτι η διαμερισματωση που δεν επιφερει αλλαγη  ηλεκτρομηχανολογικων ανηκει στην  περιπτωσης α  , γιατι εμεις στη βεβαιωση αυτο δηλωνουμε οτι δεν  ΥΔ.ΥΚ και υψους   .Τωρα   αν η οικ. αδεια και η συσταση  συμφωνουν  αλλα η πραγματικοτητα ειναι διαφορετικη  γνωμη μου ειναι οτι ισχυει το ιδιο γιατι  τα ιδια δηλωνουμε στη βεβαιωση  και οπως ειπε ο dimitris η διαφορα ειναι θεμα  των ιδιοκτητων  εμεις βεβαιωνουμε αυτα που αναφερονται στη βεβαιωση σε συγκριση με την αδεια.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη διαμερισμάτωση χωρίς αλλαγή Η/Μ δύσκολα υφίσταται.

Γιατί Η/Μ είναι και το καλοριφέρ που άλλαξε θέση κι ο διακόπτης κι η πρίζα και το καλώδιο μέσα στο τοίχο. Όχι μόνο το μπάνιο που θεωρούν πολλοί.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

σωστα

εγκυκλιος 4 παρ. 44

"διευκρινιζεται οτι στις μηχανολογικες εγκαταστασεις περιλαμβανονται εγκαταστασεις ποσιμου νερου, ζεστου νερου, χρησης αποχετευσεων, πεπιεσμενου αέρα, φυσικου αεριου και υδροδοτικο πυροσβεστικο δικτυο"

πολυ δυσκολα θα αποφασισει καποιος οτι "δεν απαιτειται διαμερισματωση"

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

On 7/8/2018 at 12:17 ΠΜ, karanus said:

TopoGrapher

Η διαμερισμάτωση στην περίπτωσή σου είναι ότι το σχέδιο της σύστασης συμφωνεί με την πραγματικότητα , αλλά η πραγματικότητα δεν συμφωνεί με το σχέδιο της ΟΑ;

 

7 ώρες πριν, janna said:

Συμφωνω  οτι η διαμερισματωση που δεν επιφερει αλλαγη  ηλεκτρομηχανολογικων ανηκει στην  περιπτωσης α  , γιατι εμεις στη βεβαιωση αυτο δηλωνουμε οτι δεν  ΥΔ.ΥΚ και υψους   .Τωρα   αν η οικ. αδεια και η συσταση  συμφωνουν  αλλα η πραγματικοτητα ειναι διαφορετικη  γνωμη μου ειναι οτι ισχυει το ιδιο γιατι  τα ιδια δηλωνουμε στη βεβαιωση  και οπως ειπε ο dimitris η διαφορα ειναι θεμα  των ιδιοκτητων  εμεις βεβαιωνουμε αυτα που αναφερονται στη βεβαιωση σε συγκριση με την αδεια.

Αυτό που θέλω να τονίσω σε όλους, είναι ότι ο νέος νόμος σου δίνει την δυνατότητα να δώσεις βεβαίωση ακόμη και αν υπάρχουν πολεοδομικές παραβάσεις, όπως για παράδειγμα αυτές της κατηγορίας 3. Η βεβαίωση θα λέει ότι ανήκει στις εξαιρέσεις του άρθρου 82.... κτλ. Δεν θα είναι καθαρή βεβαίωση.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, TopoGrapher said:

 

Αυτό που θέλω να τονίσω σε όλους, είναι ότι ο νέος νόμος σου δίνει την δυνατότητα να δώσεις βεβαίωση ακόμη και αν υπάρχουν πολεοδομικές παραβάσεις, όπως για παράδειγμα αυτές της κατηγορίας 3. Η βεβαίωση θα λέει ότι ανήκει στις εξαιρέσεις του άρθρου 82.... κτλ. Δεν θα είναι καθαρή βεβαίωση.

Τι σημαίνει δεν είναι καθαρή βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

οπότε, κατα την αναγνωση του συμβολαιου, ο δικηγορος του αγοραστη θα πεί:

-και πόσο κανουν ολα αυτα για να τακτοποιηθουν, αρα, αν θα τα πληρωσει ο αγοραστής θα  πρεπει να αφαιρεθουν απο το τιμημα

ή

-τακτοποιειστε τα και φωναξτε μας...τι δουλειά εχει ο αγοραστής  να μπλεξει?...

Κι αν απαιτειται καποια ξερωγω συναινεση, αφου δεν την παιρνεις σημερα  εσυ σαν πωλητης...πώς θα την παρω εγω???

 

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, dimitris GM said:

οπότε, κατα την αναγνωση του συμβολαιου, ο δικηγορος του αγοραστη θα πεί:

-και πόσο κανουν ολα αυτα για να τακτοποιηθουν, αρα, αν θα τα πληρωσει ο αγοραστής θα  πρεπει να αφαιρεθουν απο το τιμημα

ή

-τακτοποιειστε τα και φωναξτε μας...τι δουλειά εχει ο αγοραστής  να μπλεξει?...

Κι αν απαιτειται καποια ξερωγω συναινεση, αφου δεν την παιρνεις σημερα  εσυ σαν πωλητης...πώς θα την παρω εγω???

 

Κατάλαβα γιατι δεν θα ειναι καθαρή 

η βεβαίωση.Εχεις δίκιο μόνο αν είναι για μεταβίβαση από γονέα σε τέκνο δεν θα υπάρχουν αυτά τα ερωτήματα έτσι δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.