Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΠΟΛ 1134/2017 και αγορά αγαθών όπως laptop & tablet


sok_ratis

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Παρήγγειλα ένα κινητό τηλέφωνο και ζήτησα να μου κόψουν τιμολόγιο. Μου είπαν όμως από το κατάστημα ότι πλέον βάσει της ΠΟΛ.1134/28-08-17 παρ.3, πλέον στο τιμολόγιο αναφέρεται μόνο η καθαρή αξία και το ΦΠΑ, αποδίδεται απευθείας από τον αγοραστή μέσω της δήλωσης του ΦΠΑ. Γνωρίζει κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα μόλις με το τμήμα ΦΠΑ της Α' ΔΟΥ Θεσσαλονίκης και μου επιβεβαίωσαν ότι οντως πλεον για αγορά κινητού τηλεφώνου δεν πληρώνω το ΦΠΑ στο κατάστημα, αλλά μόνο την καθαρή αξία. Δεν ήξεραν ομως ακόμα να μου πουν πως θα περάσω το τιμολόγιο στα βιβλία καθώς περιμένουν οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει, πρακτικά δεν θα πληρωθεί-καταβληθεί το συγκεκριμένο ποσό του ΦΠΑ, γιατί στην περιοδική κάπως θα πρέπει να ισοσκελισθεί ο ΦΠΑ.

Μία λύση που έχω ακούσει από φίλο λογιστή είναι να γίνει δηλαδή και στα βιβλία και στην περιοδική χρεωπίστωση του ΦΠΑ, κάτι ανάλογο που γίνεται στις ενδοκοινοτικές συναλλαγές και δεν θα αποδοθεί ο ΦΠΑ για αυτή την αγορά.
Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

... και η σχετική ΠΟΛ 1150/2017 όπου αναφέρεται μεταξύ άλλων και η αντιμετώπιση στην περιοδική ΦΠΑ.

ΠΟΛ_1150-2017_6Θ7Η46ΜΠ3Ζ-ΚΦΨ.pdf

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν όπως το καταλαβα εγω.

Τα έσοδά μας δλδ τα τιμολογια που κόψαμε πάνε 303. Εκεί θα προστεθεί επιπλέον και η καθαρή αξία του τιμολογίου που πήραμε αλλα πρέπει εμείς να δωσουμε το ΦΠΑ. Αντίστοιχα θα μπουν τα ποσά στο 333 δλδ 303Χ0,24.

Στον 311 θα μπει ΚΑΙ το ποσό του τιμολογίου που πήραμε αλλα πρέπει εμείς να δωσουμε το ΦΠΑ, δε θα μπει ομως στο 312. Εκεί θα μπουν μόνο τα κανονικά έσοδά μας.

Πάμε τωρα στις Εισροες (361-367, 381-387). Εκεί η αξία του τιμολογίου που πήραμε αλλα πρέπει εμείς να δωσουμε το ΦΠΑ θα μπει στο 366, στα άλλα θα μπουν όλα τα άλλα έξοδα. Στο 386 θα μπει και το ΦΠΑ του τιμολογίου που πήραμε αλλα πρέπει εμείς να δωσουμε. Έτσι το ποσό του ΦΠΑ που πρέπει εμείς να δωσουμε για το εν λόγω τιμολόγιο που πήραμε θα μπει ταυτοχρονα στο 333 και στο 386 και τελικά θα "προσθαφαιρεθεί".,

Τα είπα αναλυτικά για να τα καταλαβω εγω καλύτερα αλλα και οι άλλοι.

Σωστά τα είπα;

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ πήρα τηλέφωνο να παραγγείλω από ένα ιντερνετικό κατάστημα και μου είπαν πως για να μου κόψουν τιμολόγιο θα πρέπει να πάω 

ο ίδιος από το κατάστημα διότι με τη συγκεκριμένη εγκύκλιο έχει απαγορευτεί. Ξέρετε κάτι γι΄αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Στην ΠΟΛ.1150/2017 (θα την βρεις στις παρακάτω παραπομπές) θα δεις και για τι αγορές μέχρι στιγμής ισχύει και την αντιμετώπιση αναφορικά στον ΦΠΑ.

Εδώ και εδώ έχω γράψει και την αντιμετώπιση αν κοπεί το τιμολόγιο με ΦΠΑ (ως μη οφείλεται) και μετά κοπεί πιστωτικό μόνο για το ΦΠΑ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην ΠΟΛ.1150/2017 (θα την βρεις στις παρακάτω παραπομπές) θα δεις και για τι αγορές μέχρι στιγμής ισχύει και την αντιμετώπιση αναφορικά στον ΦΠΑ.

Εδώ και εδώ έχω γράψει και την αντιμετώπιση αν κοπεί το τιμολόγιο με ΦΠΑ (ως μη οφείλεται) και μετά κοπεί πιστωτικό μόνο για το ΦΠΑ.

Και αν έχει κοπεί τιμολόγιο, αλλα δεν έχει κοπεί πιστωτικό για το ΦΠΑ; Ειναι υποχρεωμένο το κατάστημα

να κόψει πιστωτικό εκ των υστέρων;

Link to comment
Share on other sites

Η ΠΟΛ.1150/2017 είναι ξεκάθαρη. Η υποχρέωση υφίσταται από 1-8-17.
Το πιστωτικό είναι μονόδρομος. Προσωπικά δεν βλέπω άλλη λύση για να ικανοποιηθεί αυτή η απαίτηση της νομοθεσίας. Αργα η γρήγορα θα το κόψει το πιστωτικό και καλό είναι να γίνει πριν την υποβολή της περιοδικής για να αποφευχθεί να κάνεις τροποποιητική σύμφωνα με την ΠΟΛ.1052/2017.

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.