Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαθέσιμη η εφαρμογή δήλωσης Επαγγελματικού Τραπεζικού Λογαριασμού


Engineer

Recommended Posts

21 λεπτά πριν, ppanag said:

εμένα πάλι ο λογαριασμός είναι κανονικά δηλωμένος και επιβεβαιωμένος στην ΑΑΔΕ,.......

Άρα εκτός από ΚΑΔ μηχανικού έχεις και απ' άλλη δραστηριότητα, σωστά;

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 305
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@gamvro

Σωστά... Έχω κι άλλους ΚΑΔ.

Αλλά στο ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ και πάλι δεν μπορώ να εισάγω λογαριασμό ΕΘΝΙΚΗΣ τραπεζας

Edited by ppanag
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με αφορμή το Εξοικονομώ που πρέπει να δηλώσουμςε επαγγελματικό λογαριασμό, αυτός είναι που δηλώνεται στην ειδική εφαρμογή του ταξις και η οποία δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη ή αυτός που δηλώνουμε στο Ε3 ? Και αν αυτός που δηλώσαμε στο Ε3 που είναι και στο POS άλλαξε τώρα γιατί άλλαξα POS, πως το αλλάζουμε τώρα στο Ε3 ?

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι έχω καταλάβει στο Εξοικονομώ μπαίνει αυτός που δηλώνεται στο taxis, ο οποίος όμως δεν αποκλείεται να είναι και ο ίδιος με αυτον του POS και κατ'επέκτασητου E3.Όμως δεν είναι απαραίτητο να συμπίπτουν.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nik said:

Με αφορμή το Εξοικονομώ που πρέπει να δηλώσουμςε επαγγελματικό λογαριασμό, αυτός είναι που δηλώνεται στην ειδική εφαρμογή του ταξις και η οποία δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη ή αυτός που δηλώνουμε στο Ε3 ? Και αν αυτός που δηλώσαμε στο Ε3 που είναι και στο POS άλλαξε τώρα γιατί άλλαξα POS, πως το αλλάζουμε τώρα στο Ε3 ?

-- Στο Ε3 δηλώνονται ξεχωριστά οι Ενεργοί Επαγγελματικοί Λογαριασμοί και τα Ενεργά Τερματικά POS που διέθετε η επιχείρηση και αφορούν στο φορολογικό έτος που υποβάλλεται η δήλωση.
-- Στην εφαρμογή δήλωσης του Επαγγελματικού Λογαριασμού, η υπηρεσία είναι διαθέσιμη καθ’ όλη τη διάρκεια του έτους (υπάρχει δηλαδή ενημέρωση από μέρους σου των αλλαγών που πιθανόν έχεις, όταν προκύπτουν) και δηλώνονται (εφόσον έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία για το ΑΦΜ σου) οι Επαγγελματικοί Λογαριασμοί της επιχείρησης (χωρίς να ενδιαφέρει αν έχουν συνδεδεμένο τερματικό pos).
-- Στο εξοικονομώ υπάρχει καρτέλα με πεδίο όπου δηλώνεται τόσο το ΙΒΑΝ του συμβούλου, όσο και τα ΙΒΑΝ των προμηθευτών. Απ' ότι έχω δει δεν έχει σχέση το αν υπάρχει δηλωμένο είτε στο Ε3 είτε στην εφαρμοgή του taxis. 

Υ.Γ. Επειδή το παρόν νήμα δεν έχει σχέση με το εξοικονομώ, καλό είναι (κατά την γνώμη μου) ότι σχέση με το τελευταίο ας συζητιέται σε νήματα που έχουν σχέση με αυτό.

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με το Εξοικονομώ και μου είπαν ότι πρέπει να δηλώνεται ο επίσημος λογαριασμός που δηλώνουμε στο τάξις. Λογικά λένε αυτόν που βάζουμε στην εφαρμογή. Η εφαρμογή δεν είναι ενεργοποιημένη για τον ΑΦΜ μου. Γιατί ? 

Link to comment
Share on other sites

Nik, και σε 'μένα δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη. Όταν είχα επικοινωνήσει πριν κανένα 3μηνο με το ΚΕΦ της ΑΑΔΕ στο 213-1621000 μου είχαν πει ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη για όλα τα ΑΦΜ, χωρίς κάποια άλλη διευκρίνηση..αν και ρώτησα αν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος για το ΑΦΜ μου που δεν έχει ενεργοποιηθεί. Δοκίμασε να επικοινωνήσεις (δεν έχει μεγάλη αναμονή ... 2λεπτό..3λεπτό) και αν σου πουν κάτι νεώτερο ενημέρωσε!!!!:-) Το κέντρο τους είναι ανοικτό 07:30 έως τις 17:00, Δευτέρα έως Παρασκευή.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νέα ΚΥΑ - Πρόστιμο 1.000 ευρώ για τη μη δήλωση Επαγγελματικού Λογαριασμού στην ΑΑΔΕ

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/42003?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

Το θέμα είναι όμως ότι σε πολλούς εμφανίζει το σχετικό μήνυμα ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη για το συγκεκριμένο ΑΦΜ και θα ενεργοποιηθεί σε σύντομο χρονικό διάστημα ... το οποίο μήνυμα το εμφανίζει αν δεν κάνω λάθος σε πολλούς από την αρχή της εφαρμογής ... και δεν είναι υπαιτιότητά τους η μη έγκαιρη-εμπρόθεσμη δήλωση του λογαριασμού ..... και δεν πρόσεξα κάποια αναφορά εντός της ΚΥΑ για αυτές τις περιπτώσεις που ενώ έχουν υποχρέωση ... δεν υπάρχει η δυνατότητα εξαιτίας της ΑΑΔΕ ...

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

μα δεν λέει εντός 3 μηνών. Αρα όλοι δεν μπορούν μέσα στο τρίμηνο χωρίς πρόστιμο?

<<«Οι μεταβολές που επέρχονται στους Επαγγελματικούς Λογαριασμούς δηλώνονται εντός μηνός από την ημερομηνία κατά την οποία επήλθε η μεταβολή. Για την πρώτη εφαρμογή οι ως άνω υπόχρεοι οφείλουν να συμμορφωθούν εντός τριών (3) μηνών από τη δημοσίευση της παρούσας».
 

 

Link to comment
Share on other sites

Η ΚΥΑ δίνει προθεσμία μέχρι τις 12/12/2018 για να δηλώσουμε επαγγελματικό λογαριασμό. Λογικά θα μας δωθεί η δυνατότητα ως τότε από την εφαρμογή της ΑΑΔΕ.

 

"Οι συναλλαγές που διενεργούνται μέσω του Επαγγελματικού Λογαριασμού αφορούν αποκλειστικά την εμπορική, επιχειρηματική ή επαγγελματική δραστηριότητα του υπόχρεου."

Έχει ξανασυζητηθεί αυτό το θέμα και η εκτίμηση των περισσοτέρων είναι πως ως "συναλλαγές" νοούνται οι καταθέσεις στον τραπεζικό λογαριασμό. Πληρωμές μπορούμε να κάνουμε και για μη επαγγελματικά έξοδα, σωστά? Υπάρχει κάποια νέα άποψη / διευκρίνιση να μας διαφωτίσει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.