Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έρχεται διαγωνισμός για προσλήψεις μηχανικών στους Δήμους


Engineer

Recommended Posts

Το να αποκαλεις ολους τους ΔΥ τιποτενιους ειναι too much...

Απο την αλλη ntanos , οι ελευθεροι επαγγελματίες κρινόμαστε κάθε ώρα και στιγμή από την αγορά , (αν αυτή την ποιότητα εχει μάθει να αναμένει η αγορά , αυτή η ποιότητα της αξίζει , τόσο απλά...)

Οι ΔΥ από τι κρίνονται?

 

BTW o  νόμος των αυθαιρέτων θέλει διάβασμα , οι περισσότεροι ΔΥ που ξέρω σταματήσαν την αναγνωση μετά το πτυχίο - για να μάθουν κάτι πλεον θέλουν  σεμινάρια (με την απαραίτητη απουσία απο την υπηρεσία)

Τότε θα το θέσω σαν ερωτηση, δεδομενου του ποσο χάλια ειναι το ελληνικο δημόσιο.

Πόσο τιποτετενιος πρεπει να ειναι κάποιος για να θελει να δουλέψει για κατι τόσο χάλια;

Και όμως το σύστημα δουλευει για να σε κανει τοσο τιποτενιο, γιατι οι επιλογες ειναι ή δημοσιο για σιγουρο μισθο-συνταξη- ολα τα αλλα εξτρα που κανεις δεν λεει ή η ζούγκλα του ελληνικου ιδιωτικου τομεα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΟΚ... κλασσικό το κείμενό σου... (μην το πάρεις σαν προσωπική επίθεση). Για όλα φταίει το δημόσιο σε αυτή τη χώρα και όχι το γενικότερο χάλι μας.

 

Ειδικά οι μηχανικοί θεωρώ ότι κατά μέσο όρο είμαστε από τους πιο ανεύθυνους επαγγελματίες.

 

Συμφωνώ σε αυτό που λες ότι έπρεπε να τελείωσει το δημόσιο και προς το παρόν αυτό που βλέπω είναι ότι το δημόσιο κατά κάποιο τρόπο το πλήρωσε το τίμημά του. Οι δημόσιοι υπάλληλοι έχουν σχεδόν υποδιπλασιαστεί σε αριθμό σε σχέση με το 2010 όπως και οι μισθοί τους. (Τα στοιχεία είναι στο διαδίκτυο για όποιον θέλει να δει τα πράγματα ψύχραιμα και αντικειμενικά).

 

Αντιθέτως από τις μηχανικάρες του ιδιωτικού τομέα εξακολουθώ και βλέπω όργια.

Οι διορισμενοι ασφαλώς κι εχουν μειωθει.

Τα χερια όμως της καθε κυβερνησης ειναι πλέον λυμενα στο θεμα των συμβασιουχων, μιας και πια δεν υπαρχει η αυτοματη μετατροπη σε ΙΔΑΧ μετα απο τρεις διαδοχικες συμβασεις.

Οποτε μια χαρα θα βολευουν μέσω συμβασεων

Και στο κατω κατω πρεπει να σε/μας προβληματισει οτι ακομα και με κομμενους μισθούς και ελαχιστους διορισμους, ενα ΟΛΟΚΛΗΡΟ συστημα επενυει στην μορφωση σου/μου ωστε να εχεις προνομιακη μεταχειρηση στη καθε προκήρυξη θέσης στο δημόσιο.

Link to comment
Share on other sites

Τι γνώσεις επενδύσεις και μπούρδες. Δείτε τα πράγματα ρεαλιστικά το θέμα είναι τι βγάζεις και πως οργανώνεις τη ζωή σου. Όλα τα αλλα είναι για φιλοσοφίες. Και εγώ πήρα πτυχίο και εδώ και χρόνια κάνω τον τεχνικό ασφαλείας. Ούτε ροπή ξέρω τι είναι ούτε γραμμή στο autocad ξέρω να κάνω, ούτε ποτέ ήταν το όνειρο μου. Βάζω όμως καλά λεφτά και αυτό μου αρκεί

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποιός είπε ότι δε μετράει η εμπειρία; Με σκέτα διδακτορικά και γλώσσες και χωρίς όλα τα μοριοδοτούμενα χρόνια εμπειρίας δημόσιο δε βλέπεις. Απλά πρέπει να τα συνδυάζεις όλα διότι η εμπειρία μπορεί να προέκυψε λόγω γνωριμιών και οι όποιες αξιολογήσεις να είναι υποκειμενικές.

 

Βέβαια μιλάμε για 100 άτομα σε όλη τη χώρα που δε θα είναι και όλοι μηχανικοί. Η προκήρυξη μπορεί να βγει και σε ένα χρόνο και επειδή οι θέσεις θα είναι στην επαρχία είναι σίγουρο πως απευθύνονται σε συγκεκριμένους ντόπιους και κατά προτίμηση πολύτεκνους συμβασιούχους που πρόκειται να μονιμοποιηθούν. Εάν δεν είστε τέτοια περίπτωση αγνοήστε την είδηση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα ξάδερφο δεύτερο , συμβασιούχο που φέτος έκανε το τρίτο και παιδί και η γυναίκα του είναι πάλι έγκυος  (που επίσης εργάζεται στο βοήθεια στο σπίτι) Και έλεγα τόσο του αρέσουν τα παιδιά ή είναι άσχετος από αντισύλληψη(το σεξ του άρεσε από τότε που ήμασταν έφηβοι )  Πάντως είναι δουλευταράς από το πρωί ως το βράδυ εργασία για τον Δήμο Ούτε Σαββάτο ούτε Κυριακή σταματάει και πάντα με το χαμόγελο 

Link to comment
Share on other sites

.... πρεπει να είσαι πολυ τιποτενιος για να θέλεις να δουλευεις για αυτο το πράμα που λέγεται ελληνικό δημόσιο.

Απορώ πως οι πανταχού παρόντες διαχειριστές δεν σου έριξαν ακόμη ποινή για τον παραπάνω απαράδεκτο χαρακτηρισμό.

Και για την επανάληψή του

Ποιός είσαι εσύ που θα αξιολογήσεις και θα κρίνεις τις ανάγκες του καθενός?

Ποιός σου έδωσε το δικαίωμα να αποκαλείς τιποτένιους, ανθρώπους που ούτε καν γνωρίζεις?

Έχεις μείνει ποτέ άνεργος για καιρό, με τις υποχρεώσεις να σε πνίγουν?

Έχεις αισθανθεί ποτέ να κλείνουν γύρω σου όλες οι πόρτες?

Έχεις νιώσει μετέωρος (οικονομικά και υπαρξιακά), σε ένα περιβάλλον όλο και πιο σκοτεινό? 

 

κι επειδή κρίνεις τον εργαζόμενο από το ποιόν του εργοδότη, θα πρέπει λογικά να θεωρείς και τιποτένιους όσους εργάζονται σε απατεώνες, λαμόγια, φοροφυγάδες, λαθρέμπορους κλπ λαμπρά ιδιωτικά συμφέροντα

επίσης (και κατ' αναλογίαν) θα πρέπει να θεωρείς τιποτένιο και όποιον ε.ε. κάνει κομπίνες, εξαπατά τους πελάτες, βγάζει άδειες μαϊμού, κλέβει στα έργα, κ.ο.κ.

 

κι αφού κάνεις την αφαίρεση και σου μείνουν οι σωστοί κι έντιμοι (κατά την άποψή σου), σύγκρινε τα δυο ποσοστά (δημόσιου και ιδιωτικού τομέα)

θα διαπιστώσεις ότι σχεδόν ταυτίζονται

και τότε, θα πρέπει να ζητήσεις δημοσίως συγγνώμη από όλους αυτούς που έθιξες με το χαρακτηρισμό σου

και σε όλο αυτό το διάστημα, ο ανωτέρω χαρακτηρισμός θα σε συνοδεύει...

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάψει να πιστεύω ότι κρινόμαστε τόσο από την αγορά. Στα χωριά κάνουν τα τοπογραφικά από τις LSO και στις ενστάσεις τα ξανακάνουν οι ίδιοι, παρόλο που φάνηκε πως κορόιδεψαν τους πελάτες τους! Στο ελεύθερο επάγγελμα και απέναντι σε έναν πολίτη χωρίς τεχνικές γνώσεις δεν κρινόμαστε τόσο από την ποιότητα της δουλειάς μας. Κρινόμαστε από το μπλα μπλα μας, από τις δημόσιες σχέσεις, από την φάτσα μας, από την καπατσοσύνη μας ενίοτε και την κουτοπονηριά μας.

 

Ποια είναι η μέση ποιότητα της δουλειάς ενός ελεύθερου επαγγελματία? Θα ήθελα να ακούσω απόψεις πριν βρίσουμε τους Δ.Υ. Εύχομαι να έχω λανθασμένη εικόνα αλλά φοβάμαι πως κάπως έτσι είναι τα πράγματα!

 

+απειρο

Link to comment
Share on other sites

Τι γνώσεις επενδύσεις και μπούρδες. Δείτε τα πράγματα ρεαλιστικά το θέμα είναι τι βγάζεις και πως οργανώνεις τη ζωή σου. Όλα τα αλλα είναι για φιλοσοφίες. Και εγώ πήρα πτυχίο και εδώ και χρόνια κάνω τον τεχνικό ασφαλείας. Ούτε ροπή ξέρω τι είναι ούτε γραμμή στο autocad ξέρω να κάνω, ούτε ποτέ ήταν το όνειρο μου. Βάζω όμως καλά λεφτά και αυτό μου αρκεί

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

 

 

Λεμε για τους αλλους, (τους πληβειους) που δεν εχουν βυσμα σαν το δικο σου να πανε στα ΕΛΠΕ και παλεύουν στην ζουγκλα του ιδιωτικού τομέα

Link to comment
Share on other sites

Απορώ πως οι πανταχού παρόντες διαχειριστές δεν σου έριξαν ακόμη ποινή για τον παραπάνω απαράδεκτο χαρακτηρισμό.

Και για την επανάληψή του

Ποιός είσαι εσύ που θα αξιολογήσεις και θα κρίνεις τις ανάγκες του καθενός?

Ποιός σου έδωσε το δικαίωμα να αποκαλείς τιποτένιους, ανθρώπους που ούτε καν γνωρίζεις?

Έχεις μείνει ποτέ άνεργος για καιρό, με τις υποχρεώσεις να σε πνίγουν?

Έχεις αισθανθεί ποτέ να κλείνουν γύρω σου όλες οι πόρτες?

Έχεις νιώσει μετέωρος (οικονομικά και υπαρξιακά), σε ένα περιβάλλον όλο και πιο σκοτεινό? 

 

κι επειδή κρίνεις τον εργαζόμενο από το ποιόν του εργοδότη, θα πρέπει λογικά να θεωρείς και τιποτένιους όσους εργάζονται σε απατεώνες, λαμόγια, φοροφυγάδες, λαθρέμπορους κλπ λαμπρά ιδιωτικά συμφέροντα

επίσης (και κατ' αναλογίαν) θα πρέπει να θεωρείς τιποτένιο και όποιον ε.ε. κάνει κομπίνες, εξαπατά τους πελάτες, βγάζει άδειες μαϊμού, κλέβει στα έργα, κ.ο.κ.

 

κι αφού κάνεις την αφαίρεση και σου μείνουν οι σωστοί κι έντιμοι (κατά την άποψή σου), σύγκρινε τα δυο ποσοστά (δημόσιου και ιδιωτικού τομέα)

θα διαπιστώσεις ότι σχεδόν ταυτίζονται

και τότε, θα πρέπει να ζητήσεις δημοσίως συγγνώμη από όλους αυτούς που έθιξες με το χαρακτηρισμό σου

και σε όλο αυτό το διάστημα, ο ανωτέρω χαρακτηρισμός θα σε συνοδεύει...

Ειμαστε ενας λαός τιποτενιος.

Συμφωνω σε αυτο.

Αν δεν ήμασταν ( δια της εις ατοπον απαγωγη) δεν θα είμασταν σε αυτο το χάλι.

Και δεν παίρνω πίσω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.