Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

αρα εχεις δικαιωμα για  κυρια και μοναδικη 70 τμ. [στα καθαρα  τμ]

τα υπολοιπα "αλλη κατοικια"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ίσως να ακουστεί χαζό αλλά από τη στιγμή που δεν έχω ασχοληθεί ξανά, ας το διευκρινίσω.

Πελάτισσα με ΜΟΝΑΔΙΚΗ ιδιοκτησία της στο Ε9 ένα διαμερισματάκι 30τ.μ.

Ούτε αγροτεμάχιο, ούτε εξοχικό, ούτε τίποτα!

Στον Πίνακα 5 του Ε1 της δηλώνεται ιδιοκατοίκηση 12 μήνες στην πρόσφατη δήλωση που μου έδωσε.

Στον Πίνακα 1 του Ε1 δηλώνονται ως στοιχεία επικοινωνίας του πατρικού της, τα οποία και ζήτησα να μεταβληθούν.

Οι αυθαίρετες κατασκευές του διαμερίσματος των 30 τ.μ. δηλώνονται ως "κύρια και μοναδική κατοικία", έτσι?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πελάτισσα έχει  κύρια κατοικία αυθαίρετο κτίσμα εμβαδού 50τμ, σε οικισμό <2000 κάτοικων.  Επιπλέον έχει ποσοστο 50% σε διαμέρισμα εμβαδού 16τμ σε περιοχή με πληθυσμο > 3000 κατοίκων. Υπάρχει περίπτωση να δικαιούται το συντελεστή κύριας και μοναδικής κατοικίας;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 4/6/2018 at 11:02 ΜΜ, Inzaghi said:

Ίσως να ακουστεί χαζό αλλά από τη στιγμή που δεν έχω ασχοληθεί ξανά, ας το διευκρινίσω.

Πελάτισσα με ΜΟΝΑΔΙΚΗ ιδιοκτησία της στο Ε9 ένα διαμερισματάκι 30τ.μ.

Ούτε αγροτεμάχιο, ούτε εξοχικό, ούτε τίποτα!

Στον Πίνακα 5 του Ε1 της δηλώνεται ιδιοκατοίκηση 12 μήνες στην πρόσφατη δήλωση που μου έδωσε.

Στον Πίνακα 1 του Ε1 δηλώνονται ως στοιχεία επικοινωνίας του πατρικού της, τα οποία και ζήτησα να μεταβληθούν.

Οι αυθαίρετες κατασκευές του διαμερίσματος των 30 τ.μ. δηλώνονται ως "κύρια και μοναδική κατοικία", έτσι?

Κάποιος για εδώ?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Πελάτης μου μένει με τη γυναίκα του και τα 2 παιδιά του σε οικία ιδιοκτησίας του αποτελούμενη από 50 τμ περίπου ισόγειο (σαλόνι, κουζίνα ως κλειστός ημιυπαίθριος και wc) και άλλα 45 περίπου τμ υπόγειο (υπνοδωμάτια και κεντρικό μπάνιο) με εσωτερική επικοινωνία στυλ μεζονέτας σε κτιριακό συγκρότημα με πολλά διαμερίσματα. Άλλα ακίνητα δεν έχει ούτε αυτός ούτε κάποιος άλλος από την οικογένειά του. Η εσωτερική σκάλα που οδηγεί από το ισόγειο διαμέρισμα στο υπόγειο φαίνεται στα σχέδια της πολεοδομίας κανονικά στη θέση που βρίσκεται, στο δε υπόγειο θα γίνει αλλαγή χρήσης από αποθηκευτικό χώρο σε κατοικία με 4495. Με τα δύο λοιπόν ανήλικα τέκνα ο πελάτης δικαιούται την έκπτωση της κκμ κατοικίας για 100 τμ, τα οποία δεν ξεπερνάει στο σύνολο (50+45=95<100). Το «πρόβλημα» είναι ότι συμβολαιογραφικά το υπόγειο και το ισόγειο αποτελούν 2 ξεχωριστές οριζόντιες ιδιοκτησίες. Πρόκειται να γίνει μία κοινή δήλωση του 4495 για την αλλαγή χρήσης του υπογείου και έναν κλειστό ημιυπαίθριο χώρο του ισογείου. Στην ουσία πρόκειται για μία κατοικία αφού υπάρχει ενιαία λειτουργική ενότητα κι επιπλέον το υπόγειο δεν έχει πρόσβαση από πουθενά αλλού πέρα από την εσωτερική κλίμακα (αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο). Γνώμη μου είναι ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο ευνοϊκός συντελεστής της κκμ κατοικίας, αφού αυτή στο σύνολό της δεν ξεπερνάει τα 100 τμ (70 τμ + 30 τμ για μέχρι 2 τέκνα), και στα 2 φύλλα καταγραφής (κλείσιμο ημιυπαιθρίου ισογείου και αλλαγή χρήσης από βοηθητική σε κύρια χρήση στο υπόγειο) καθώς στην πράξη μιλάμε για ένα σπίτι ενιαίο, κι ας δηλώνει ο πελάτης στο Ε1 ότι η οικογένειά του μένει μόνο στο ισόγειο. Συμφωνείτε με το παραπάνω σκεπτικό? Αν όχι θα βάζατε την κκμ ως επικρατούσα χρήση στο κεντρικό μενού κι επιπλέον μόνο στο φύλλο καταγραφής που αναφέρεται στον ημιυπαίθριο χώρο του ισογείου ή θα βάζατε παντού την επιλογή άλλη κατοικία??

Link to comment
Share on other sites

Ειναι συνηθες  να δινονται χιλιοστα και στα υπογεια, εστω και αν εχουν εισοδο μονον απο το ισογειο.

Αυτο δεν σημαινει οτι αποτελουν ανεξαρτητη ΟΙ, αφου αυτο το   υπογειο επικοινωνει  μονον με τον υπερθεν αυτου ισογειο  με νομιμη σκαλα, ...χωρις  ανεξαρτητη δικη του εξοδο.

[οπως στις "μαιζονεττες που περιγραφονται οτι αποτελουνται απο   υπογειο με...χιλιοστα που επικοινωνει με το ισογειο, το οποιο  εχει....χιλιοστα και επικοινωνει με τον οροφο που εχει....χιλιοστα.]

ξαναδες την περιγραφη του συμβολαιου.

Αλλο ειναι το προβλημά σου:

Οτι πουθενα στο Ε9 δεν γραφει την χρηση του υπογειου σαν κατοικια [και πιθανον να το γραφει "κενο"....]

 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα δικαιούται την κκμ και για το ισόγειο και για το υπόγειο, αυτό πιστεύω κι εγώ.

Στο Ε9 έχει το υπόγειο σε ξεχωριστή γραμμή με κωδικό 5, δηλαδή ως αποθηκευτικό χώρο. Τον ενημέρωσα ότι αυτό πρέπει να αλλάξει, να μπει δηλαδή με κωδικό 1 ως κατοικία. Δεν ξέρω αν έχει σκοπό να το κάνει λόγω των φόρων που θα προκύψουν, αλλά αυτό αφορά τον ίδιο. Εγώ ως παλαιότητα έχω βάλει την αλλαγή χρήσης μετά το 2004 όπως υποδεικνύει και ο νόμος σε κάποιο σημείο (δεν θυμάμαι τώρα που ακριβώς), ότι δηλαδή για τις αλλαγές χρήσεις όταν δεν μπορούν να βρεθούν αποδεικτικά στοιχεία παλαιότητας θεωρεί ο μηχανικός ότι έγιναν μετα το 2004. Στο εν λόγω ακίνητο η οικοδομική άδεια είναι του 2006 οπότε δεν υπήρχε περίπτωση για διαφορετικό εύρος παλαιότητας. Για το δε Ε9, ο νόμος λέει ότι το ανεβάζουμε στο πληροφοριακό σύστημα ανεξάρτητα αν έχουν δηλωθεί οι αυθαίρετες κατασκεύες, οπότε με αυτό νομίζω είμαστε ok. Όταν και αν θελήσει να κάνει συμβόλαιο θα αναγκαστεί να τροποποιήσει τα Ε9 της τελευταίας πενταετίας για να εκδοθεί πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ έτσι κι αλλιώς.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.