Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναδρομικά τσμεδε


panou1986

Recommended Posts

45 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Αναδρομική ισχύ, έτσι όπως το γράφει η σχετική "απρωτοκόλλητη" εγκύκλιος, δεν βλέπω να έχει. Γράφει "...δεν συντρέχει πλέον λόγος είσπραξης..." άρα καταλαβαίνω ότι ... από την έκδοσή της απόφασης αυτής και μετά..άρα ότι εισπράχθηκε ...εισπράχθηκε.

Αυτό ακριβώς καταλάβαινα και εγώ : όποιος πλήρωσε ..... πλήρωσε, επιστροφές δεν δίδονται !!!

Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, georgegaleos said:


[1] Το ειδοποιητήριο του Α'13 που εκδόθηκε το Α'13 ---δεν αναφέρομαι στο αντίστοιχο των αναδρομικων που εκδόθηκε προχθές--- είτε στην 1η του έκδοση ---που εφαρμόσθηκε ο ν.3986/11--- είτε στην 2η του έκδοση που εφαρμόσθηκαν τα προ του ν.3986/11 για όσους προβλέπονταν εισφορές του κλάδο ειδ. προσαυξησης (είτε με τον ν.3986/11 είτε προ αυτού) εμφανίσθηκαν κανονικά. Ο κλάδος της ειδικής προσαύξησης καταργήθηκε από 1/1/2016. Για αυτό όσοι πλήρωσαν το 1ο ειδοποιητήριο του Α'13 (που εκδόθηκε στο Α'13 και είχε και τον κλάδο της ειδ. προσαυξησης) τώρα δεν υπάρχουν αναδρομικά που οφείλονται από το Α'13. Κανονικά θα έπρεπε να τους επιστραφεί αυτό το ποσό όπως έγινε (πρακτικά δεν υπολογίσθηκε) στα αναδρομικά αυτών που πλήρωσαν το 2ο ειδοποιητήριο του Α'13 (που εκδόθηκε στο Α'13).

 [2] Το Α'13 γράφεις ήσουν στην 1η Ασφ.κατηγ. είχες πληρώσει 1.925,76€ ήτοι αν αφαιρέσουμε τα 6μήνες x 10 υπέρ ΟΑΕΔ = 1.865,76€
Αυτό το ποσό προκύπτει ως εξής (θυμίζω τότε δεν είχε καταργηθεί η ειδ. προσαύξηση):

ΚΣ (άνω 5ετίας)=                     138,67€
Ειδ. προσαύξ. (κάτω 5ετίας)=58,24€
επικ. (άνω 5ετίας)=                  41,60€
εφάπαξ.=                                     27,73€
ΚΥΤ=                                             44,72€
ΣΥΝΟΛΟ στο εξάμηνο = 310,96x6 = 1.865,76€

Επρεπε να έχεις πληρώσει λόγω του ότι με βάση τον ν.3986/11 ήσουν στην 2η ασφ.κατηγορία (θυμίζω τότε δεν είχε καταργηθεί η ειδ. προσαύξηση):

ΚΣ (άνω 5ετίας)=                    170,53€
Ειδ. προσαύξ. (άνω 5ετίας)=102,32€
επικ. (άνω 5ετίας)=                 51,16€
εφάπαξ.=                                    34,11€
ΚΥΤ=                                           54,99€
ΣΥΝΟΛΟ στο εξάμηνο =413.11x6 = 2.478.66€

Άρα αν δεν είχε καταργηθεί από 1/1/2016 η ειδ.θα είχες αναδρομικά για το Α'13 ίσο με 2.478,66 - 1865,76=612,90€
Άλλα επειδή από 1/1/2016 καταργήθηκε η ειδ. προσαύξηση από τα παραπάνω αναδρομικά σου αφαιρέθηκε η διαφορά των 6 μήνες της ειδ.προσαύξησης (που θα σου είχε χρεωθεί αν δεν είχε καταργηθεί από 1/1/2016) ήτοι:

(102,32€ - 58,24€ )x6=264,48 και σου ήρθε το ειδοποιητήριο για τα αναδρομικά μειωμένο κατά αυτό το ποσό ήτοι 612,90-264,48 = 348,42€.
Έτσι προκύπτουν τα αναδρομικά που "έρχονται" από το Α'13 και βλέπεις το ποσό των 348,42€

Αναδρομική ισχύ, έτσι όπως το γράφει η σχετική "απρωτοκόλλητη" εγκύκλιος, δεν βλέπω να έχει. Γράφει "...δεν συντρέχει πλέον λόγος είσπραξης..." άρα καταλαβαίνω ότι ... από την έκδοσή της απόφασης αυτής και μετά..άρα ότι εισπράχθηκε ...εισπράχθηκε.

Αντίθετα για τους μισθωτούς έχει βγει στην αρχική σελίδα του ΤΣΜΕΔΕ μια σχετική "ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΕΙΔΙΚΗΣ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗΣ ΣΕ ΜΙΣΘΩΤΟΥΣ" που ορίζει την διαδικασία.

Πιστεύω πως και για τους ΕΕ που έχουμε πληρώσει την ειδ. προσ. ,θα βγει κάποια απόφαση για επιστροφή ή συμψηφισμό ...για λόγους ισότιμης μεταχείρισης (είναι και αίτημα του ΤΕΕ)

Link to comment
Share on other sites

σε μια επικοινωνία που ειχα πριν κάποιο διάστημα με το τσμεδε, η υπαλληλος μου ειπε οτι απο αναδρομικά (αν θυμαμαι καλα, θα ξαναρωτήσω), έχω να πληρώνω μόνο το 2013. υπάρχει περίπτωση με την αλλαγή στην ασφαλιστική κατηγορία μετά το 2013 να μην έχω αναδρομικά αλλα? Δεν βλέπω να έχω δυνατότητα να πληρώνω και ΕΦΚΑ και αναδρομικά. Ειμαι ασφαλισμένος απο Ιούνιο  2005.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σύμφωνα με την αριθμ. 398/Θ:20/18-05-2016 απόφαση του Δ.Σ. του ΕΤΑΑ, επιβλήθηκαν τα αναδρομικά, αρχίζοντας από τις εισφορές υπέρ ΟΑΕΔ για τα έτη 2011 & 2012, που συμπεριελήφθησαν στο ειδοποιητήριο του Α2016.

 Για τα υπόλοιπα προβλέφθηκαν οι παρακάτω  8 εξάμηνες δόσεις:

1η Δόση οι διαφορές του Β΄ εξαμήνου του 2011

2η Δόση οι διαφορές του Α΄ εξαμήνου του 2012

3η Δόση οι διαφορές του Β΄ εξαμήνου του 2012

4η Δόση οι διαφορές του Α΄ εξαμήνου του 2013

5η Δόση οι διαφορές του Β΄ εξαμήνου του 2013

6η Δόση οι διαφορές του Α΄ εξαμήνου του 2014

7η Δόση οι διαφορές του Α΄ εξαμήνου του 2015

8η Δόση οι διαφορές του Β΄ εξαμήνου του 2015

Μέχρι και το 2013 το καταλαβαίνω, με εξαίρεση τη διπλή έκδοση ειδοποιητηρίων τότε.

Από το Α 2014 όμως, με εντολή Βρούτση, τα ειδοποιητήρια εκδίδονταν με την προβλεπόμενη ασφαλιστική κατηγορία. Δηλαδή όλο το έτος 2014 ήμασταν στη 2η και στη συνέχεια από το 2015 και 2016 στην 3η. Μιλάω μόνο για την κύρια και δεν μπερδεύω την ειδική προσαύξηση, όπου εκεί είναι πιο μπλεγμένα τα πράγματα,  γιατί είχε να κάνει με το χρόνο ένταξης του καθενός, με ακρίβεια ημέρας. Κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία μπορούσε κάποιος να επιλέξει με το νόμο Στρατούλη για τα έτη 2015 και 2016. Η παραπάνω απόφαση όμως του ΕΤΑΑ, ξεκαθαρίζει ότι δεν θα αναζητηθούν αναδρομικά σε όσους επέλεξαν κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία για τα έτη 2015 και 2016.

Με βάσει όλα αυτά οι 3 τελευταίες προβλεπόμενες δόσεις, τι αφορούν;

Και τι συνέβη το μαγικό Β 2014 που παραλείπεται;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. εγώ είχα πληρώσει  όλο το 2014 (καθυστερημένα) για να κατέβω 2 ασφαλιστικές κατηγορίες για 2 χρόνια που ήταν και προϋπόθεση υπαγωγής στο σχετικό νόμο. Όμως λόγω του οτι δεν είχα πληρώσει τα τρέχοντα μετά, με πέταξαν από τον νόμο για τις  2 ασφαλιστικές κατηγορίες πιο κάτω και χρεώθηκα και πλήρωσα κανονικά ποσά (3η ασφαλιστική κατηγορία) τα 2015 και 2016 και όχι 1η που είχα κατέβει. Τώρα μου ήρθε και πλήρωσα αναδρομικά Α 2013. Σε αυτή την περίπτωση τι ισχύει, θα μου φορτώσουν και άλλα αναδρομικα? Για το 2011 και 2012 δεν είχα ειδοποιητήριο αναδρομικών. Ευχαριστώ!

σημείωση: στην καρτέλα μου στον ΕΦΚΑ δεν δείχνει κάποια οικονομική εκκρεμότητα τσμεδε

Edited by tzitzikas
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά, έχει δοκιμάσει κανείς να μπει στην λειτουργία "Ειδοποίηση πληρωμής" του ΤΣΜΕΔΕ  (ΕΦΚΑ λέει πλέον αλλά ίδια χάλια είναι);

Θέλω να δω αν βγήκαν τα ραβασάκια των αναδρομικών του  Β' 2013, που υποτίθεται ότι θα εκδίδονταν το Β' του 2018,  αλλά δεν μπορώ.

Δηλαδή, ναι μεν μπαίνω όμως, ενώ συμπληρώνω τα στοιχεία σωστά, δεν προχωρά όπως παλιά να εμφανίσει είτε το ειδοποιητήριο είτε κάποιο κείμενο που να λέει ότι δεν έχει εκδοθεί εντολή πληρωμής (ακόμη).

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει κανονικά, απλά κάποιες ώρες της ημέρας πρέπει να περιμένεις λίγο. Προς το παρόν εμφανίζει ότι "Δεν έχει εκδοθεί ειδοποιητήριο για το B2018."

Link to comment
Share on other sites

Νοέμβρη-Δεκέμβρη μου είπαν οτι θα βγουν.

Αν κατάλαβα απο τα υπονοούμενα του υπαλλήλου γίνεται (?) προσπάθεια να καθυστερήσουν.

Edited by Alex259
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.