Μετάβαση στο περιεχόμενο
giannis_eng

Μέσος Συντελεστής Δόμησης σε Πράξη Εφαρμογής με Εγκεκριμένη Πολεοδομική Μελέτη

Recommended Posts

Καλημέρα

 

Σε περιοχή του σχεδίου πόλεως Πατρών με πράξη εφαρμογής όπου έχει γίνει έγκριση πολεοδομικής μελέτης, ο συντελεστής σύμφωνα με το ΓΠΣ (2011) είναι 0.6.

Στην περιοχή υπάρχουν οι εξής παρεκκλίσεις:

 

Σ.Δ.: 1,4 ΓΙΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟ<150τ.μ. ΚΑΙ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΔΟΜΗΣΗ 120 τ.μ.      0,8 ΓΙΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟ<300τ.μ. ΚΑΙ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΔΟΜΗΣΗ 180 τ.μ.    Κάλυψη: 70 για οικόπεδα<150τ.μ. 

 

Το οικόπεδο του πελάτη μου είναι στην δεύτερη κατηγορία (<300). Η πολεοδομία επιμένει ότι πρέπει να πάω με τον Μ.Σ.Δ. και όχι με την παρέκκλιση.

 

Είναι δυνατόν να ισχύει αυτό? Μπορούν να καταργηθούν έτσι όλες οι παρεκκλίσεις?

 

Στο Γ.Π.Σ. λέει:

 

Σε ό,τι αφορά στην εφαρμογή του μέσου Συντελεστή
Δόμησης (μ.Σ.Δ.) ισχύουν τα οριζόμενα στο άρθρο 4 του
Ν. 2508/1997, ενώ ειδικότερα στις περιοχές επέκτασης
και στις περιοχές χωρίς εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο,
μέχρι την έγκριση των μελετών πολεοδόμησής τους, δεν
επιτρέπεται για καμία από τις επιτρεπόμενες χρήσεις
η χορήγηση οικοδομικών αδειών με Σ.Δ ανώτερο του
μ.Σ.Δ. που ορίζεται με το παρόν ΓΠΣ, για την αντίστοιχη
ΠΕ ή τμήματος αυτής.

 

 

Αφού λοιπόν έχει γίνει έγκριση πολεοδομικής μελέτης με ΦΕΚ μπορεί να ισχύει το παραπάνω?

 

Ευχαριστώ

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Ναι ισχύει αυτό που λέει η υδομ.

Μεταξύ μ. Σ. Δ. και εγκεκριμένου από το σχέδιο, ισχύει ο μικρότερος.

Στη περίπτωση σου δηλαδή το 0,6.

 

Στάλθηκε από το G3311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

ισχύει κατ' αρχάς αυτό που λέει ο yian

αλλά

προσοχή!

μελέτησε καλά το ΓΠΣ μήπως εκτός από μέσο συντελεστή στις πολεοδομικές ενότητες ορίζει και μέσο συντελεστή ανά επιμέρους τομέα/τμήμα εντός της πολεοδομικής ενότητας, δες και τους αντίστοιχους επισυναπτόμενους πίνακες

και κοίταξε ακριβώς την διατύπωση στο ΓΠΣ για τον καθορισμό του μ.σ.δ. (βλέπω στην διατύπωση ότι αναφέρεται και σε τμήματα)

σε αντίστοιχη περίπτωση (σε αναφορά του ΓΠΣ και σε μ.σ.δ. τμημάτων που ήταν ίσος με τον προϊσχύοντα του αντίστοιχου τομέα) κατόπιν ερωτήματος δνση ΠΕΧΩ Περιφέρειας απεφάνθη -ορθώς- ότι ισχύει ο μσδ του τμήματος δηλ. ο παλιός του τομέα και όχι ο γενικός μ.σ.δ. της ΠΕ (πολεοδομικής ενότητας)

 

επίσης μπορείς να διευκρινίσεις αν η Πολεοδομική μελέτη που αναφέρεσαι, έχει εγκριθεί κατ' εφαρμογή του ΓΠΣ ή είναι παλαιότερη??

γιατί αν είναι κατ' εφαρμογή του ΓΠΣ υπερισχύει πλέον η Πολεοδομική μελέτη

Edited by imhotep

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Η πολεοδομική μελέτη είναι παλιότερη από το ΓΠΣ. Αλλά αφου είναι εγκεκριμένη μελέτη καταργείται απο το ΓΠΣ?

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

ναι δυστυχώς και πρέπει να περιμένεις τον καθορισμό σ.δ. με νέα πολεοδομική μελέτη

 

κοίταξε όμως το θέμα με τα "τμήματα" που έγραψα και τους πίνακες

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Γιάννη από την Πάτρα. Τις περισσότερες φορές γράφουμε για περιοχές τις οποίες καθόλου δεν γνωρίζουμε (αυτό είναι κομμάτι δύσκολο).

Όταν έχουμε λοιπόν μία περιοχή που είναι υπό ένταξη δηλ. έχουμε μία πράξη Εφαρμογή Ρ.Σ.τότε βασικά στην περιοχή έχουμε και αναστολή οικοδ. αδειών. Λογικό (?).

 

Αν κατάλαβα καλά εχεις ένα οικόπεδο ας πουμε 300μ2, σε περιοχή που μόνο η ρυμοτομία έχει κυρωθεί και σταμάτησε (όπως πολλές άλλες στην Ελλάδα), άρα η πράξη ολοκληρωμένη δεν έχει κυρωθεί ακόμη. Σε αυτή την περίπτωση η πολιτεία  σου δίνει το δικαίωμα να κτίσεις με τις εγκυκλίους 106/86 αν το οικόπεδο σου είναι σε ένα Ο.Τ. αρκετά "πυκνό" ή με την εγκύκλιο 59/87 που αφορά περιοχές σε Β' κατοικία. Οι όροι που βάζουν οι εγκύκλιες αυτές είναι πάρα πολλοί. Αυτό γίνεται για να εξασφαλίσει η μελέτη από εσένα την εισφορά του οικοπέδου σε γη. Το οικόπεδο σου των 300μ2, για παράδειγμα ,πρέπει να εισφέρει περίπου 35μ2 γη ! Άρα εσύ θα έχεις ένα τελικό οικόπεδο περί τα 265μ2. Αυτό δεν μας το αναφέρεις. Τα ΓΠΣ όταν ομιλούν για κύρωση "πολεοδομικών μελετών" σε Π.Ε. εννοούν την κύρωση ΟΛΗΣ της πράξης (με πίνακες , συντεταγμένες κλπ). Το θετικό που πήρε ΦΕΚ η πολεοδομίκή μελέτη είναι ότι κατα κάποιο τρόπο το γεωτεμάχιο σου ΔΕΝ είναι εκτός σχεδίου. Μάλλον αυτά εννοεί και ο άλλος Γιάννης (yian). Ο συντελεστής δόμησης τελικά και πάντα θα πρέπει (βασικά πρέπει να διασφαλίζεται) να πολλαπλασιάζεται με το ... (σδ)*265=?

 

Άρα στις Π.Ε. πρέπει, πάντα, να μπορούμε να υπολογίζουμε τις εισφορές σε γη και χρήμα.

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

nbr

 

Το οικόπεδό μου έχει τελειώσει με τις εισφορές (οι οποίες στο συγκεκριμένο ήταν μόνο σε χρήμα) άρα τώρα είναι καθαρό και άρτιο και οικοδομήσιμο ως έχει. Δεύτερον η Π.Ε. έχει εγκριθεί με πίνακες, συντεταγμένες και όλα αυτά που αναφέρεις, 

Τώρα το ότι αφού το ΓΠΣ βγήκε μετά την έγκριση αυτή θα πρέπει να καταργηθούν οι περεκκλίσεις όρων δόμησης μέχρι να γίνει αναθεώρηση του κυρωμένου - εγκεκριμένου σχεδίου, μου φαίνεται παράλογο! 

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Και όμως συνάδερφε, οι μ.Σ.Δ. του ΓΠΣ είναι δεσμευτικοί και κατισχύουν των Σ.Δ. της πολεοδομικής μελέτης από την ημερομηνία κύρωσής του εφόσον είναι μικρότεροι των εγκεκριμένων από τη πολεοδομική μελέτη.

Edited by yian

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Σε περιοχές στις οποίες ισχύουν Γενικά Πολεοδομικά Σχέδια που έχουν εγκριθεί σύμφωνα με τις διατάξεις των παρ.8 και παρ.9 του Αρθ-4   του Ν-2508/97 μέχρι την έγκριση πολεοδομικής μελέτης απαγορεύεται η έκδοση οικοδομικών αδειών με συντελεστή δόμησης μεγαλύτερο από το μέσο συντελεστή δόμησης που προβλέπεται από το ΓΠΣ. 

(έγγραφο: Εγγρ-7065/2015).

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

edit: καλύτερα πες μας τα ΦΕΚ να τα μελετήσουμε...

 

... όταν το ΓΠΣ μειώνει τον ΣΔ σε περιοχή με ήδη εγκεκριμένη πολεοδομική μελέτη, επιφέρει απομείωση της αξίας των ακινήτων, είναι ιδιαίτερο θέμα, και συνήθως στο ΓΠΣ υπάρχει συγκεκριμένη αναφορά.

 

Από την άλλη, σε κάθε περίπτωση, αν αμφιβάλλεις για αυτό που λέει η ΥΔΟΜ, ρωτάς την ΔΟΚΚ.

Edited by dsworks

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.