Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπαγωγή στις 120 δόσεις


doragk

Recommended Posts

Γειά σας συνάδελφοι,

είμαι πολιτικός μηχανικός από το 1999.Από το Σεπτέμβριο του 2014 είμαι με κάρτα ανεργίας και αδυνατώ να πληρώσω τις εισφορές μου. Εκανα κίνηση διαγραφής από ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ αλλά στη σκέψη των παλιών πεντάμηνων σημερινών οκταμήνων την αναίρεσα.Σήμερα υπό τον φόβο της κατάσχεσης οικογενειακού λογαριασμού (οικονομίες γονέων) προσπαθώ να υπαχθώ στις 120 δόσεις. Από το ΤΣΜΕΔΕ μου λένε οτι δεν ισχύει τίποτε ακόμη ενω οι εφημερίδες λένε ότι από χθές 5/02/2018 άνοιξε η πλατφόρμα.Διαβάζοντας προυποθέσεις υπαγωγής είδα οτι υπάρχουν κριτίρια περιουσιακής κατάστασης, δηλ. όποιος εχει ακίνητη περιουσία δεν θα μπορεί να υπαχθεί στην ρύθμιση.Είμαι σε αδιέξοδο γιατί εχω κάποια ακίνητη περιουσία και φοβάμαι για την κατάσχεση αυτής....

Σας παρακαλώ για τα φώτα σας..

Link to comment
Share on other sites

 κατάσχεση λογαριασμων μπορει να κανει μονο η εφορια ..αν και εφοσον περασουν τα χρεοι των ασφαλιστικων στην εφορια ...λογικα θα μπορεσεις να μπεις οι προηποθεσεις νομιζω ειναι για τα ματια της τροικας ... θελω να πιστευω δηλαδη γιατι εχω και εγω το ιδιο προβλημα ...

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

 κατάσχεση λογαριασμων μπορει να κανει μονο η εφορια ..αν και εφοσον περασουν τα χρεοι των ασφαλιστικων στην εφορια ...λογικα θα μπορεσεις να μπεις οι προηποθεσεις νομιζω ειναι για τα ματια της τροικας ... θελω να πιστευω δηλαδη γιατι εχω και εγω το ιδιο προβλημα ...

 

Όχι η εφορια, αλλα το ΚΕΑΟ πλεον.

Εμενα ειχαν παει εκει 10Ε που χρωσταγα στο ΙΚΑ (καποια λαθος πληρωμη μαλλον) και δεν μπορουσα ουτε ενημεροτητα να βγαλω.

Link to comment
Share on other sites

Και να βγω απο συνδικαιούχος στους λογαριασμούς με την ακίνητη περιουσία τι γίνεται; Από τσμεδε Αθηνών που μίλησα τηλεφωνικά μου είπαν ότι σιγά σιγά θα βεβαιωθούν στην εφορία και μετά αν δεν υπάρχουν χρήματα στους λογαριασμούς μάλλον θα βγεί σε πλειστηριασμό η ακίνητη περιουσία (αν εχει κάποιος) όπως γίνεται και για οφειλές στο ΙΚΑ. Ούτε και αυτοί δεν ξέρουν!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κλείσει βιβλία μπορείς να μπεις στη ρύθμιση;

Μπορείς αν τα ξανανοίξεις αλλά δεν επαρκεί μόνο αυτό.

 

Υπάρχει κάποιος που έκανε τη ρύθμιση να μας δώσει πληροφορίες;

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για αλητεια ολκής.

Να χρωστας, να θες να πληρωσεις, να σε εχουν πιασμενο απο δέκα μεριες, και να σε υποχρεωνουν να εχεις ανοιχτα βιβλία για να μπεις στη ρύθμιση.

Να θελουν να συνεχίσουν να σε χρεώνουν δηλαδη τα %$#@%$#%$ τα απλυτα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πίκρα , Πολύ δύσκολα κάποιος θα μπεί, γιατί αν κατάλαβα καλά δεν φθάνει να έχεις κέρδος μόνο, αλλά είναι και η διαίρεση με το 8 όπου για να το πετύχεις απαιτείται αρκετο κέρδος.

και δεν καταλαβαίνω αν στο τε΄λος γίνει δεκτή γιατί δεν θα  βγαίνουν αυτόματα οι δόσεις αλλά πρέπει να πάς από την ΔΟΥ. Από την στιγμή που όλα τα δικαιολογητικά τα ανεβάζεις ηλκετρονικά.

Εδω φυτοζωούμε, και πρέπει για χωράφι σε κατσάβραχα στο χωριό να καταθέσουμε ΑΑ ΓΗΣ. Αντί να ήταν απλό να μπουν όλοι και να αρχίσουν να πληρώνουν, είναι λές και δεν θέλουν να ρυθμίσεις. Το άλλο, εδω δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει, το 2017 δεν μπαίνει, αλλά μόνο ώς το 2016, και σου λέει εντός τριμήνου (που θα ξεκινουν και τα νέα χρέη), να έχεις ρυθμίσει καί όλα τα παλιά. Μα πώς, εδω δεν βγαίνουν τα προστοζείν.  Βέβαια για να μην αδικώ φαίνεται ότι αυτη είναι η πίεση από τούς θεσμούς και το εξωτερικό να γίνει έτσι και οι δικοί μας το αποδέχθηκαν.

 

Πάντως πρέπει να υπάρχουν και λαθάκια στο βίντεο.Στο 2:00:45 λέει ότι με 10000 χρέος και 25Χ10000=250000 συνολική περιουσία δεν μπαίνεις. Ομως νομίζω αυτο το 25 φορές ισχύει για πάνω από 20000 χρεη. Ή κάνω λάθος

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.