Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ημερομηνία εκπόνησης 1ου ΠΕΑ Εξοικονομω ΙΙ


PERDA

Recommended Posts

NAI. Κανεις ενα σεναριο το οποιο σου εξασφαλιζει την απαιτουμενη ενεργειακη αναβαθμιση. ειναι οι επεμβασεις οι οποιες επιλεγεις να κανεις και με αυτες εκπονεις το 2ο πεα. Αν καποια παρεμβαση στο ενδιαμεσο αλλαξει ενημερώνεις απ οτι καταλαβα ηλεκτρονικα την πλατφορμα για το τι προτιθεσαι να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Με την νομιμοτητα τι γινεται ? Την ελεγχουμε στο στυλ που χορηγουμε βεβαιωση με τις ιδιες αποκλισεις?

Και το παλιο εξοικονομω ζητουσε νομιμοτητα αλλα η τραπεζα κρατουσε οικ.αδεια και το ΠΕΑ με μ2 τυχον αυθαιρετης προσθηκης και η διαδικασια για αποκλισεις κατω του 10% προχωρουσε κανονικα.. Αυτο το θεμα πρεπει να διευκρινιστει Α Μ Ε Σ Α

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω κολλησει ακομη με το πρωτο πεα. Απο τη μια ολοι λενε να βιαστουμε να κανουμε το πρωτο πεα για να προλαβουμε τους πορους αλλα απο την αλλη το πρωτο πεα πρεπει να εχει κ τις επιλεξιμες επεμβασεις. Ειναι δυνατον σε αυτη τη φαση ο ενδιαφερομενος να εχει παρει προσφορες να εχει επιλεξει τις επεμβασεις του για να βαλω εγω στο πεα τα χαρακτηριστικα αυτων κ το κοστος τους? Καποιος που εχει εμπειρια απο το προηγουμενο μπορει να μας πει σε τι επιπεδο πρεπει να ειναι το σεβαριο δηλ αν εγω θελω να αντικαταστησω κουφωματα κ να βαλω μονωση στο δωμα πως ακριβως το στεινω το σεναριο?

Edited by βασιλική
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω κολλησει ακομη με το πρωτο πεα. Απο τη μια ολοι λενε να βιαστουμε να κανουμε το πρωτο πεα για να προλαβουμε τους πορους αλλα απο την αλλη το πρωτο πεα πρεπει να εχει κ τις επιλεξιμες επεμβασεις. Ειναι δυνατον σε αυτη τη φαση ο ενδιαφερομενος να εχει παρει προσφορες να εχει επιλεξει τις επεμβασεις του για να βαλω εγω στο πεα τα χαρακτηριστικα αυτων κ το κοστος τους? Καποιος που εχει εμπειρια απο το προηγουμενο μπορει να μας πει σε τι επιπεδο πρεπει να ειναι το σεβαριο δηλ αν εγω θελω να αντικαταστησω κουφωματα κ να βαλω μονωση στο δωμα πως ακριβως το στεινω το σεναριο?

 

Πηγαίνεις, μετράς και παίρνεις όλα τα στοιχεία που απαιτούνται για να βγάλεις το 1ο Π.Ε.Α. Ρωτάς τον ιδιοκτήτη ποιες παρεμβάσεις θέλει να κάνει και όλες μαζί της βάζεις σε ένα και μόνο σενάριο, βάζοντας τις αντίστοιχες τιμές που αναγράφονται στο πρόγραμμα. Π.χ. θέλει να κάνει θερμοπρόσοψη, να μονώσει το δώμα, να βάλει κουφώματα PVC και ατομικό λέβητα φυσικού αερίου. Τότε στο σενάριο βάζεις στα κόστη: 250€ /m2 ή 180€/m2 συν 140 €xαριθμό κουφωμάτων για κάθε ρολό , που το επιμερίζεις ανά τ.μ. κουφώματος, στους τοίχους βάζεις τα νέα U και κόστος 45€/m2, για το δώμα 44€/m2 (αν 0,9<R<1,8 ) και για ένα λέβητα Φ.Α. 24KW βάζεις κατ' αποκοπήν τιμή 3.500€. Το πρόγραμμα σου βγάζει την κατανάλωση του υπάρχοντος και την κατανάλωση του σεναρίου οπότε παίρνεις την διαφορά τους και την διαιρείς με αυτήν του κτηρίου αναφοράς. Αν είναι πα΄να από 40% (ή 70%) είναι επιλέξιμη η κατοικία. Επίσης όταν το τρέξεις στο buildingcert σου βγάζει και το συνολικό κόστος το οποίο λες στον ιδιοκτήτη ότι τόσο είναι -το πολύ- το συνολικό ποσό των επεμβάσεων.

 

Όταν θα πάρει τον εξαψήφιο κωδικό (ή και νωρίτερα, αν θέλει) και μάθει ότι είναι επιλέξιμος, φωνάζει να του δώσουν προσφορές. Αν οι προσφορές ανά επέμβαση είναι μικρότερες από αυτές του προγράμματος τότε θα επιδοτηθεί γι' αυτό το ποσό και όχι για το αρχικά υπολογισθέν από το σενάριο. Αν είναι παραπάνω από τις τιμές του προγράμματος την διαφορά την πληρώνει από την τσέπη του. 

Edited by emnikol
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το επιμερισμο του ρολου δεν το καταλαβα? Ωραια στο σεναριο λοιπον αφου γραψω αντικατασταση κουφωματων θερμομονωση κτλ τα χαρακτηριστικα αυτων των καινουργιων που θα τα βρω κ θα τα βαλω στην κατοικια του σεναριου δηλ τα Uκαινουργ ονομαστικη αποδοση λεβητα κτλ.

 

Ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Το πεα στήνεται σωστότερα, και με πολύ μικρότερο ρίσκο στα αποτελέσματα του σεναρίου, όταν υπάρχουν έγγραφες προσφορές από τους προμηθευτές που αναγράφουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά των υλικών που θα τοποθετήσουν, πχ συντελεστή U στα διαφανή ή βαθμό απόδοσης σε συστήματα.

 

Έπειτα ο επιθεωρητής εισάγει τα τεχνικά στοιχεία από τις προσφορές στο σενάριο και έχει ένα σενάριο με κατανάλωσεις πολύ κοντά στις τελικές (αν όχι ίδιες) εφόσον δεν αλλάξει μελλοντικά προμηθευτές ο ιδιοκτήτης.

 

Δεν χρειάζεται βιασύνη στην εκπόνηση του πρώτου πεα αλλά σωστά και συγκεκριμένα βήματα.

 

Στάλθηκε από το G3311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω! Αλλα για να γινει ετσι θα επρεπε απλα να ζητανε την διερευνηση μονο της ενεργειακης ταξης για την αρχικη εγκριση. Τωρα που η επιλεξιμοτητα παει με το οποιος προλαβει αναρωτιεμαι:

Αρκει να γραψω στο σεναριο ας πουμε αντικατασταση κουφωματων με κοστος τα ορια του οδηγου κ στα U να βαλω διπλο μεταλλικο (εφοσον επιλεξει αλουμινιου) διπλα θερμοδιακοπτομενα. Κατιβαντιστοιχο να κανω κ στις αλλες παρεμβασεις κ σε δευτερη φαση καταθετουμε τα στοιχεια των επεμβασεων με επωνυμιες εταιρειων μοντελα κ συγκεκριμενα χαρακτηριστικα??

 

Υ.Γ Αυτο με τον επιμερισμο του ρολου που εγραψε ο συναδελφος πιο πανω δεν το καταλαβα αν μπορουσε καποιος να το εξηγησει?

Edited by βασιλική
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,εσέις πιστεύετε οτι στις 28 θ ανοιξει το συστημα να δεχτει αιτησεις;;;;εδω υπαρχουν στον οδηγο 50 σημεια τα οποια χρηζουν διευκρυνιστικων::::::

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! 

Ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Όταν υπάρχει πρόσφατο ΠΕΑ συγκεκριμένα εκδόθηκε το δεκέμβριο και στις συστάσεις γράφτηκε ενας ηλιακος συλλεκτης και κοπηκε και ενα τιμολογιο με την συμφωνηθεισα.

Τώρα για το εξοικονομω πως θα καταχωρηθεί αυτό το ΠΕΑ και που θα καταχωρηθούν οι συστασεις για τον ενεργειακο στόχο ?

Επίσης το τιμολογιο που έκοψα και πληρώθηκα?

Δεν ξέρω αν υπάρχουν κάπου αυτές οι διευκρινήσεις?

 

Ευχαριστώ

Edited by βασιλική
Link to comment
Share on other sites

βασιλική για τα ερωτήματα που θέτεις αναμένονται διευκρινίσεις.Το σίγουρο είναι ότι το ΠΕΑ που εκδοθηκε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για το "εξοικονομώ" εφόσον έχει ημερομηνία 12/2017.Ο οδηγός αναφέρει ότι θα υπάρχει η δυνατότητα στο building cert να τροποποιούνται τα σενάρια (επομένως και η δική σου περίπτωση) του ΠΕΑ ακόμη και μετά την αίτηση του ιδιοκτήτη για το πρόγραμμα. Θα το δούμε.

θα αναμένεις διευκρινισεις όπως πολύς κόσμος  :smile:

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.