Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υψηλη καταναλωση λεβητα φυσικου αεριου


priest77

Recommended Posts

Μερικές φορές πέφτουμε στην παγίδα της περίπου εκτίμησης με το μυαλό, χωρίς να έχουμε νούμερα.

 

Έχοντας ταράτσα από πάνω και μη θερμαινόμενο σπίτι από κάτω, και όντας σε οροφοδιαμέρισμα, είναι πολύ πιθανό αυτό που περιγράφεις να είναι το προφίλ χρήσης του διαμερίσματός σου στους κρύους μήνες το χειμώνα. Άλλωστε είναι η πρώτη φορά που το «τρέχεις» με το νέο σύστημα. Σίγουρα τον επόμενο χειμώνα θα μπορείς να συγκρίνεις.

 

Κατά την άποψη μου, αν θέλεις κράτα στατιστικά του κάθε μήνα από το μετρητή σε ένα excelόφυλλο για να μπορείς να κάνεις συγκρίσεις του χρόνου.

 

Ως άμεση ενέργεια, θα «μπουμπούνιζα» το σπίτι για λίγες ώρες και θα βαρούσα με ένα απλό πιστόλι υπερύθρων να διαβάσω θερμοκρασίες σε επιφάνειες, δοκάρια και κουφώματα, κυρίως σε ώρες με χαμηλή θερμοκρασία έξω.

 

Αν τυχόν το σπίτι είναι από «έλληνα» εργολάβο και ειδικά τύπου «Αθήνας», ενδέχεται οι προδιαγραφές του σπιτιού να μην είναι αυτές που υποσχέθηκε.

 

Σχετικά με την καμπύλη αντιστάθμισης, είναι επιστημονική διαδικασία και σίγουρα ο κατασκευαστής πρέπει να σού έχει φορέσει τη σωστή καμπύλη για την περιοχή σου. Αν την πειράξεις, βγαίνεις εκτός φιλοσοφίας, δεν είναι τόσο απλό.

Edited by kostasgr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορεις να μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για αυτο το πιστολι υπερυθρων?

Ποσο κοστιζει περιπου ενα αξιοπιστο?

Μπορω να το χρησιμοποιησω και μονος μου? μου δειχνει καποιους αριθμους λογικα να φανταστω. Πως θα ξερω ποια ενδειξη ειναι καλη ποια κακη κλπ

Edited by priest77
Link to comment
Share on other sites

Ως άμεση ενέργεια, θα «μπουμπούνιζα» το σπίτι για λίγες ώρες και θα βαρούσα με ένα απλό πιστόλι υπερύθρων να διαβάσω θερμοκρασίες σε επιφάνειες, δοκάρια και κουφώματα, κυρίως σε ώρες με χαμηλή θερμοκρασία έξω.

 

 

Προφανώς αναφέρεσαι σε θερμόμετρο IR ή θερμοκάμερα.

Τι ακριβώς θα συμπεράνει για την κατανάλωση πέρα από το να δει τις θερμογέφυρες?

 

priest77

Πέρα από αυτό, χρειάζεσαι συνάδελφο μηχανολόγο που ασχολείται με το αντικείμενο προκειμένου να δει ΑΝ υπάρχει πράγματι υπερκατανάλωση...

Link to comment
Share on other sites

.....και αν μπορεί και πώς να μειωθεί!
 

Μπορεις να μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για αυτο το πιστολι υπερυθρων?
Ποσο κοστιζει περιπου ενα αξιοπιστο?
Μπορω να το χρησιμοποιησω και μονος μου? μου δειχνει καποιους αριθμους λογικα να φανταστω. Πως θα ξερω ποια ενδειξη ειναι καλη ποια κακη κλπ

 
Πανάκριβο  (1.000€ - +++ 5.000€), χωρίς δυνατότητα υπολογισμού καταναλώσεων και άχρηστο για κάποιον που θα το χρησιμοποιήσει μιά φορά, χωρίς γνώσεις θερμογραφίας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι σε πρώτη φάση πλήρες σκανάρισμα με επαγγελματικό μηχάνημα.

 

Θα πάρεις ένα απλό «πιστόλι» που μετράει θερμοκρασίες, της τάξης των 30-50 ευρώ. Θέλεις να δεις τα «χοντρά», τί συμβαίνει με τις απώλειες.

 

Π.χ. https://www.skroutz.gr/c/2278/Thermometra-Laser-Yperythron.html?from=catspan&keyphrase=%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%BF+%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81%CF%85%CE%B8%CF%81%CF%89%CE%BD

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς θα συμπεράνει για την κατανάλωση πέρα από το να δει τις θερμογέφυρες?

 

 

Θα καταλάβει πολύ γρήγορα αν η ταράτσα χρειάζεται μόνωση, αλλά και γενικότερα τη μόνωση στους τοίχους που θεωρεί ότι ο εργολάβος τους έκανε για «εξοικονόμηση».

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σημαντική ερώτηση επίσης: το σπίτι παρελήφθη με «κλειδί στο χέρι», χωρίς καμία μελέτη των υλικών που τοποθετήθηκαν από την πλευρά σου;

Link to comment
Share on other sites

Θα καταλάβει πολύ γρήγορα αν η ταράτσα χρειάζεται μόνωση, αλλά και γενικότερα τη μόνωση στους τοίχους που θεωρεί ότι ο εργολάβος τους έκανε για «εξοικονόμηση».

 

Δεν πρόκειται να δει τίποτα από αυτά....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή κάνεις αναφορά σε ενεργειακά κουφώματα. Έχουν γίνει από το 1987 και επεμβάσεις στους τοίχους με μονώσεις ή όχι;

Edited by kostasgr
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.