Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιλέξιμες παρεμβάσεις - Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


nick_61

Recommended Posts

Σε περίπτωση που στην αίτηση, στις αρχικές παρεμβάσεις, έχει δηλωθεί η προσθήκη 1 κλιματιστικού και ο πελάτης τελικά θέλει να βάλει και 2ο, θα μπορεί στο τέλος να το αναφέρει (μαζί με σχετικά παραστατικά, αναφορά στο 2ο ΠΕΑ κλπ) και να καλυφθεί από το πρόγραμμα και η 2η μονάδα;

Link to comment
Share on other sites

Τον εγκεκριμένο προϋπολογισμό ή μέγιστο όριο για τα τ.μ. του διαμερίσματος; Γιατί, εάν μπει και δεύτερο κλιματιστικό, θα ανέβει ο προϋπολογισμός. 

Αν και, η αλήθεια είναι, το πρόγραμμα επιδοτεί αρκετά τα κλιματιστικά, οπότε στα 2000 ευρώ που έχουμε "αέρα" στις αρχικές παρεμβάσεις για το πρώτο κλιματιστικό, θα χωρέσει σίγουρα και δεύτερο μικρό (9άρι).

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Είναι επιλέξιμη δαπάνη οι σίτες? Μόνο πόρτες/παράθυρα και πατζούρια δεν είναι?

 

Και κάτι άλλο. Έγινε ένα λάθος στο άθροισμα των τετραγωνικών των κουφωμάτων. Αυτό φαντάζομαι διορθώνεται αρκεί να μην υπερβείς το συνολικό ποσό που έχει εγκριθεί, σωστά?

 

 

Edited by samourg
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

Έχω μια αίτηση η οποία έχει χαρακτηρισθεί ως "οριστικά υποβληθείσα".

Ωστόσο, κατά την συμπλήρωση των επιθυμητών παρεμβάσεων στο πληροφοριακό σύστημα, εκ παραδρομής, αντί για τον κωδικό 1.Ε1 (Εξωτερικό προστατευτικό φύλλο) επέλεξα τον κωδικό 1. Ε2 (Λοιπά σταθερά ή κινητά συστήματα σκίασης).  
Υπάρχει τρόπος να διορθώσω το λάθος αυτό, δεδομένου μάλιστα ότι στο Παράρτηρα ΙΙΙ το οποίο "ανέβασα" στο πληροφοριακό σύστημα, φαίνεται καθαρά ότι η επιθυμητή παρέμβαση είναι η 1.Ε1;

Στην περίπτωση που διαγράψω και επαναϋποβάλλω την αίτηση με τις σωστές παρεμβάσεις, η αίτηση μου θα βγει από τη λίστα των  "οριστικά υποβληθέντων" και θα μπει σε εκείνη των "επιλαχόντων"; 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Προχωρώντας στο στάδιο την δανειοδότησης όταν αυτός που έχει κάνει την αίτηση είναι άνεργος το δηλώνει κάπου;;;Διότι ζητάει από μισθωτούς ή συνταξιούχους, ελεύθερους επαγγελματίες, αγρότες, κτηνοτρόφους και τέλος από εισοδήματα ακινήτων.

Επίσης ζητάει το τελευταίο εκκαθαριστικό. Όταν έγινε η αίτηση δηλώθηκε το εκκ. 2017 και τώρα έχει γίνει το καινούριο δηλ. 2018.

Ποιο από τα δυο θα πρέπει να ανέβουν;;;

Όσοι γνώστες απαντήστε μου

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλησπέρα!

Panoslev, εγώ συνεχίζω με το Εκκαθαριστικό, στο οποίο είχα αρχικά αναφερθεί και ενταχθεί. Εάν πάει για δανειοδότηση, ζητάει και - ανάλογα με την Τράπεζα - στοιχεία τριετίας.

Βλέπω πέρασαν οι μήνες και τα θέματα κόπασαν. Τώρα θα αρχίσουν τα θέματα της εφαρμογής: Έχει τύχει σε κάποιον ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΣΥΡΟΜΕΝΩΝ ΚΟΥΦΩΜΑΤΩΝ; Σχεδόν όλοι αποκλείουν ότι μπορούν να είναι ενεργειακά αυτού του τύπου. Ένας προμηθευτής όμως παρουσιάστηκε,  που λεει ότι διαθέτει και τα απαραίτητα Πιστοποιητικά που απαιτούνται. ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ λοιπόν ΤΑ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΚΟΥΦΩΜΑΤΑ;  Μου αναφέρθηκε μία δήλωση επίδοσης, ένα ISO και ένα CE. Πώς να κάνω την ταυτοποίηση η δόλια;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ψάχνοντας είδα το παραπάνω post [*olga*] ότι μπορούμε να κάνουμε ότι αλλαγές θέλουμε στις παρεμβάσεις (φυσικά χωρίς να αυξάνει ο προυπολογισμός). Αυτό το έχουμε κάπου επίσημα; Εννοώ απλά κάνουμε διαφορετικές παρεμβάσεις και είναι αποκλειστικά δική μας ευθύνη να καλύπτεται το 40% (ή το 70%) εξοικονόμησης στο 2ο ΠΕΑ;

 

Edit: Με τη γραμμή εξυπηρέτησης του υπουργείου που μίλησα, μου είπαν κάτι παρόμοιο αλλά να μιλήσω και με το buildingcert μήπως και μπορώ να ανεβάσω άλλο σενάριο! Της είπα ότι δεν γίνεται απ'όσο ξέρω οπότε καταλήξαμε στο ίδιο συμπέρασμα.. Δεν μπορώ να πω ότι είμαι σίγουρος 100% ωστόσο να προχωρήσω στις αλλαγές αυτές..

Edited by ata
Link to comment
Share on other sites

είναι υποχρεωτικό τα τιμολόγια αγοράς να συνοδεύονται απο τιμολόγια εγκατάστασης/τοποθέτησης ?? (Π.χ. για κλιματιστικό)

Θα μπορούσε κάποιος να κάνει την τοποθέτηση μόνος του ???

Edited by ppanag
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.