Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αποτίμηση φέρουσας ικανότητας υπάρχοντος φέροντος οργανισμού


 
Toxus1

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum,

 

έχω μία απορία σχετικά με την αποτίμηση της φέρουσας ικανότητας ενός υπάρχοντος φέροντος οργανισμού...

Η απορία μου είναι μάλλον απλή, ωστόσο ικανοποιητική απάντηση δεν μπορώ να δώσω στον εαυτό μου.

 

Με τα σημερινά δεδομένα (π.χ. ΦΕΚ 350Β/17-2-2016, διευκρινιστική εγκύκλιος για το νόμο 4495 κ.λπ.), η αποτίμηση γίνεται σύμφωνα με τον ΚΑΝ.ΕΠΕ. (όταν εν πάσει περιπτώσει δεν απαλλάσσεται το υπάρχον κτίριο από τον έλεγχο αυτό).

Ωστόσο, αν έχω καταλάβει ορθά ο ΚΑΝ.ΕΠΕ. αφορά τον έλεγχο του κτιρίου σε σεισμική καταπόνηση - και μόνον αυτή. Εδώ λοιπόν έρχεται η απορία μου:

 

Δε χρειάζεται να ελεγχθεί το υπάρχον κτίριο για στατική φόρτιση, δηλ. το συνδυασμό 1.35g+1.50q;; Στο πνεύμα αυτό:

1) Οι πλάκες δεν πρέπει να ελεγχθούν, έστω της τελευταίας στάθμης όταν πρόκειται να γίνει προσθήκη ορόφου;

2) και σημαντικότερον, η θεμελίωση καθ' αυτή δεν πρέπει να ελεγχθεί; Οι τάσεις που μεταφέρονται στο έδαφος; Τα μεμονωμένα πέδιλα; Ακόμη, τα φέροντα στοιχεία της στάθμης του υπογείου;

 

Αν έχω καταλάβει σωστά, ο ΚΑΝ.ΕΠΕ. ασχολείται μόνο με την επάρκεια της ανωδομής (αναφέρομαι κυρίως στη στατική ανελαστική ανάλυση, γιατί με αυτήν έχω ασχοληθεί κυρίως). Για τις πλάκες, απλά προσφέρουν διαφραγματική λειτουργία και τέλος;; Για το υπόγειο, μας δίνεται η δυνατότητα πάκτωσης στη βάση των περιμετρικών υποστυλωμάτων και τέλος;

 

Ας μου λύσει κάποιος την απορία μου, έστω και αν του φαίνεται απλή. Θα προσπεράσω και την όποια ειρωνική διάθεση, αν υπάρξει τέτοια, τα έχουμε συνηθίσει αυτά :P.

Edited by Toxus1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η αποτίμηση μπορεί να γίνει κ με τον ισχύοντα κανονισμό, σύμφωνα με 4495, για τις προσθήκες πας σύμφωνα με το 350Β16, αλλά ασφαλέστερο είναι να πας με κανεπε και να τους αναγκάσεις να πάρουν κάποια δοκίμια κλπ.
Μέχρι τώρα την είχα σκαπουλάρει με τους ισχύοντες, αλλά τώρα που χρειάζομαι σε μια περίπτωση συνεκτίμηση τοιχοποιίας, απότι βλέπω το fespa κάνει κανονικά τους ελέγχους του ευρωκώδικα.

Για τη θεμελίωση ειλικρινά δεν έχω καταλάβει ούτε εγώ, ας μας βοηθήσει κάποιος! Η ατάκα του γνωστού μάστορα της lh soft όταν είχα πάει για ένα demo ήταν "χεστήκαμε για τη θεμελίωση" !!

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

από εδώ

"Μετά θα κάνεις αποτίμηση με Pushover αγνοώντας την θεμελίωση αφού η pushover θεωρεί πάκτωση."

Η συζήτηση ήταν για τοιχοποίια, αλλά απότι κατάλαβα η θεώρηση είναι universal (ή global αν προτιμάς) και η εφαρμογή της pushover απαιτεί υψηλή ΣΑΔ, άρα δοκίμια.
Επίσης ντρέπομαι να ρωτήσω απόπου προκύπτει η θεώρηση πάκτωσης, γιατί θα φανεί ότι κοιμόμουνα στη στατική 5 :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.