Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

άδεια λειτουργίας χώρου σεμιναρίων barista και χονδρικής πώλησης προϊόντων και μηχανημάτων καφέ


jannat

Recommended Posts

Καλησπέρα σας συνάδελφοι,

έχω μια περίπτωση ενός πελάτη που θέλει να ανοίξει έναν χώρο ο οποίος θα στεγάζει μαζί έναν χώρο επιδείξεων/σεμιναρίων barista (σαν κύρια δραστηριότητα) για μέχρι 6-7 εκπαιδευόμενους-ο πελάτης είναι πιστοποιημένος εκπαιδευτής από ιδιωτικό φορέα, με μια επιχείρηση πώλησης μηχανών και προϊόντων καφέ. Έχουμε 3 υποψήφιους χώρους τους οποίους καλούμαι να ελέγξω ποιος πληρεί τις προϋποθέσεις. Για να βρω τι προβλέπεται κοίταξα για προϋποθέσεις χώρων σεμιναρίων και δεν βρήκα τίποτα. Με παραπέμπουν είτε στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση είτε στον ΕΟΠΠΕΠ. Από το Δήμο με στέλνουν στην πυροσβεστική, εκεί με στέλνουν στο υγειονομικό όπου μου λένε ότι πρέπει να έχει και λιανικό εμπόριο η επιχείρηση και με στέλνουν στην πολεοδομία. Η πολεοδομία μου λέει ότι δεν ανακατεύονται μόνο όσο αφορά τις χρήσεις γης. Από την διεύθυνση ανάπτυξης για χονδρικό εμπόριο, μου λένε ότι αυτοί δεν σχετίζονται και με στέλνουν πίσω στη πολεοδομία. Ο ένας με στέλνει στον άλλο και δεν ξέρω τι να απαντήσω στον πελάτη και τελικά τι έγγραφα χρειάζονται και πού τα καταθέτω για να προχωρήσω την άδεια λειτουργίας. Θεωρητικά είναι χώρος πολλαπλής χρήσης αλλά δεν βρίσκω κάποια νομοθεσία. Χρειάζεται να βγάλω 2 άδειας ανάλογα τη χρήση; Μήπως να ξεκινήσω διαδικασίες έκδοσης άδειας ατομικής επιχείρησης με χονδρικό εμπόριο μηχανών και προϊόντων καφέ και μετά να κόβει ο πελάτης ΑΠΥ τα οποία θα δηλώνει με ΚΑΔ στο taxis; Όποια συμβουλή- βοήθεια θα μου ήταν πολύτιμη.

Σας ευχαριστώ 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.