Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μετατροπη συντεταγμενων μορφης χ=202166.170, ψ=454987.840 σε ΕΓΣΑ 87'


Recommended Posts

Καλησπερα συναδελφοι , εχω ενα μικρο θεματακι. ενω υπαρχουν οι συντεταγμενες του οικοπεδου μου διοτι η περιοχη ειναι εντοσ σχεδιου με πραξη εφαρμογης, εντουτοις θελω να βρω τις αντιστοιχες συντεταγμενες σε ΕΓΣΑ 87  για να ειμαι ενταξει συμφωνα με τις τωρινες ισχυουσες διαταξεις . Θα μπορουσατε να μου πειτε ενα τροπο να τις μετατρεψω σε ΕΓΣΑ ΚΑΙ απλα να τις "πεταξω" στο νεο τοπογραφικο που θα κανω ? ευχαριστω πολυ 

Υ.Γ. 

το coord.gr φαινεται καλο αλλα δεν ξερω τι συντεταγμενες εχω ηδη οποτε δε ξερω πως να τις μετατρεψω 

η μορφη εν ολιγοι που εχω ειναι 

χ 202166.170  ψ 454987.840 

αλλα ΕΓΣΑ δεν ειναι 

  • Upvote 3
  • Downvote 9
Link to comment
Share on other sites

eurocosm, οπως διαφημιζεις και στο site σου,

http://www.eurocosm.gr/el/topografika-diagrammata-egsa-87

 

Για ένα τοπογραφικό διάγραμμα το οποίο ουσιαστικά είναι μία περιεκτική τοπογραφική μελέτη, είναι απαραίτητο να εκτελεστούν οι κάτωθι εργασίες:

  1. Μετρήσεις πεδίου με GPS ή με Γεωδαιτικό Σταθμό (Total Station) ή και με συνδυασμό και των δύο.

 

Οποτε οι λυσεις/μετατροπες με λογισμικα (τυπου coords) τις αποκλειεις δια ροπαλου.

 

Για οποιαδηποτε συμπληρωματικη πληροφορια, σχετικα με 

περιεκτική τοπογραφική μελέτη 

με μετρήσεις πεδίου με GPS ή με Γεωδαιτικό Σταθμό (Total Station) ή και με συνδυασμό και των δύο.

ειμαστε στη διαθεση σου να σου υποδειξουμε τους τροπους

  • Like 4
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ/ή eurocosm

 

 

 

Σου προτείνω ανεπιφυλάκτως το βιβλίο: Γεωμετρική Γεωδαισία και Δίκτυα του Α. Φωτίου το 2007. Εκεί θα βρεις απαντήσεις πως "να πετάξεις" συντεταγμένες.

 

 

 

Πως θα σου φαινόταν να σου πούμε "να πετάξουμε" καμία δοκό στο σπίτι;

 

 

 

Λίγος σεβασμός στην δουλειά των ΑΤΜ δεν βλάπτει...

Edited by dimamp
  • Like 1
  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

EuroCosm

 

 

 

 

Τοπογράφος ΔΕΝ είμαι, αλλά κάνω τοπογραφικά. Ο τρόπος που αναφέρεσαι είναι άκρως απαξιωτικός και είναι ενδεικτικός του τρόπου που συμπεριφέρονται πολλοί ΠΜ προς τους άλλους κλάδους: Τους κράζουμε ότι είναι υποδεέστεροι, αλλά και κανένα ΕΓΣΑ87 να πάρουμε κάνα 100αρακι δεν μας χαλάει...

 

 

 

Έχεις την εντύπωση ότι η τοπογραφική δουλειά είναι "παίξε-γέλασε" ; Επιπλέον, αφού θες να "πετάξεις" συντεταγμένες, γιατι δεν τον κάνεις από μόνος σου; Οι ποταποί τοπογράφοι είναι δυνατό να σου δώσουν σαφή απάντηση;

 

 

 

Η αναφορά σου απάδει από το συναδελφικό ύφος.

  • Like 1
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Μια καλησπέρα δεν είπατε, αγενέστατοι...
Πάντως άμα δεν ξέρεις τι συντεταγμένες έχεις, πας κ το ξαναμετράς, λέω εγώ τώρα...

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 zazeng Το ζητουμενο ειναι τι θα μετρησεις, πως θα το μετρησεις και πως θα το εφαρμοσεις.

Το να μετρησεις μονο το υφισταμενο δε μου λεει κατι, να πατησεις το μπλιμπλικι που σου πουλησε

η Χ εταιρια και δινει "ΕΓΣΑ" με οτι σφαλματα κουβαλαει αυτη απο την επιλυση που εκανε η Χ εταιρια.

Η περιοχη ειναι σε ΠΕ, εχει γινει αποτυπωση/μελετη λαμβανοντας υποψιν και επιλυοντας

απο συγκεκριμενα τριγωνομετρικα της περιοχης μελετης απο τον τοτε μελετητη. Ποια ειναι 

αυτα, πως λυθηκε, τι σφαλματα ειχε?

Το να διαφημιζεις στο site σου

http://www.eurocosm.gr/el/topografika-diagrammata-egsa-87

Για ένα τοπογραφικό διάγραμμα το οποίο ουσιαστικά είναι μία περιεκτική τοπογραφική μελέτη

και να πετας συντεταγμενες απο το καθε coords, το μονο που πετυχαινεις ειναι να κοροιδευεις 

τον πελατη σου και σε πολλες περιπτωσεις να του δημιουργεις προβλημα μελλοντικα.

Στο διαταυτα τωρα, αρχικα ζητουμε τα στοιχεια της μελετης της ΠΕ, τα τριγωνομετρικα που 

χρησιμοποιηθηκαν που συνηθως ειναι ΓΥΣ.Αν βρουμε και ιδρυθεντα κοντα στο δικο μας,

ακομα καλυτερα. Η αποτυπωση που θα κανουμε θα πρεπει 

να ειναι συμφωνα με τα χρησιμοποιηθεντα τριγωνομετρικα, τα οποια μπορει και να εχουν κουνηθει σημερα

και να μας δωσουν αλλες τιμες απο την Χ εταιρια. Προσαρμοζομαστε δηλαδη στη μελετη. 

Ελεγχουμε απο 2 και πανω τριγωνομετρικα και στις 2 προβολες.

Φυσικα πρεπει να ληφθει σοβαρα υποψιν και ο συντελεστης κλιμακας της καθε προβολης.

Απο κει και περα αν ολα ειναι "ικανοποιητικα" σε θεμα ακριβειας που θελουμε,

κοιταμε και την αποτυπωση που εχουμε κανει.  Ετσι και ο ελεγκτης δομησης που θα ερθει με

το Χ μπλιμπλικι της Υ εταιριας καποια αλλη χρονικη στιγμη (που και αυτο παιζει ρολο φυσικα)

και βρει αλλες συντεταγμενες ΕΓΣΑ (ως συνηθως), να μην θεωρησει αβιαστα οτι 

εχουμε εφαρμοσει αλλου. 

 

 

  • Like 2
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

O JoJo το εξέφρασε απόλυτα σωστά: Το τοπογραφικό διάγραμμα ΔΕΝ είναι "πατάω το κουμπί και βγαίνει η χοντρή". Είναι δυνατό χωρίς μελέτη της υφιστάμενης κατάστασης και μέτρησεις να αποφανθεί κάποιος μηχανικός για κάτι που να έχει έννομη αξία;

 

 

 

 

 

 

Α. τί σημαίνει coords.gr? Ξέρετε πως προέκυψε αυτό το εργαλείο; Γνωρίζετε τί σημαίνει μετασχηματισμός συντεταγμένων; Το ότι ο μετασχηματισμός παλιό GR Datum <--> ΕΓΣΑ87 μπορεί να κλωτσήσει σε μέση τιμή τα 10-15 εκ. πόσοι το γνωρίζουν; Το γεγονός ότι το ΕΓΣΑ87 από τα βάθρα ταυτίζεται με το ΕΓΣΑ87 από μηχανήματα GNSS σε πανελλήνια κλίμακα στα 10 εκατοστά λέει μήπως κάτι;

 

 

 

 

 

 

Β. Ξέρουν πολλοί τί σημαίνει να καθίζεις διανομή του 30 στο ΕΓΣΑ87 στην υπάρχουσα κατάσταση;

 

 

 

 

 

 

Γ. Το τοπογραφικό είναι "καφές πακέτο+κρουασαν με 1 Ευρώ";

 

 

 

 

 

Δ. Ας μάθουν όσοι δεν γνωρίζουν τί εστί ΤΜ3 και μετά μιλάμε

Edited by dimamp
  • Like 2
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

ε σιγα τωρα, και 0.50 να κλωτσησει η συντεταγμενη τι εγινε?

αι στην οικοδομη, ας μη βαλουμε 2-3 κολωνες, ας λυσουμε στατικα στο auto

δε θα πεσει ΣΗΜΕΡΑ η οικοδομη. Αυριο ποιος ζει ποιος πεθαινει. Εγω θα εχω παρει συνταξη

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καμμία αντίρρηση jojo. Απλά μου φάνηκε ότι ο/η eurocosm δεν θέλει να πάει ούτε μια βόλτα.

Δε λέω κ εμένα μ'αρέσει πολύ να παριστάνω τον τοπογράφο στα χωράφια, αλλά ακόμα και τους αναδασμούς τους αποφεύγω (να πληρωνόταν κιόλας, να κάτσω να ξεστραβωθώ, τώρα δεν υπάρχει λόγος)

Edited by zazeng
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.