Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μετατροπη συντεταγμενων μορφης χ=202166.170, ψ=454987.840 σε ΕΓΣΑ 87'


Recommended Posts

προσοχή στον jojo!

 

 

 

Είναι ο ιδανικότερος τοπογεωδαιτοφωτογραμμετροτηλεπισκοπιστης! Είστε τυχεροί που ΔΕΝ σας ελέγχει αυτός!

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε ntanos, εφοσον εισαι κ συ τοπογραφος γνωριζεις σιγουρα οτι οταν λεμε αποτυπωση δεν εννοουμε μονο να μετρησεις περιφραξεις κ κτηρια, αλλα και τα τριγωνομετρικα της μελετης με το Χ δικτυο της εταιριας που εχεις, ειτε με base-rover ειτε, αν εισαι πιο ρετρο, με οργανο. Τωρα αν εχουν χαθει ολα τα τριγωνομετρικα της μελετης (για στασεις δε το συζηταω αλλα ακομα καλυτερα αν βρεις), υπαρχουν πολλοι τροποι που θα τους εχεις ηδη συναντησει πρωτιστως σε διανομες κ σπανια σε ΠΕ.  Σε καθε περιπτωση μηχανικος εισαι, μηχανευεσαι (με την αρχικη εννοια του ορου φυσικα) και καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Σιγουρα το συστημα αναφορας της ΠΕ ειναι σημαντικοτερο απο την τοπικη κατασταση, αλλα γνωριζεις οτι "το συστημα αναφορας της ΠΕ" ειναι καθαρα "τοπικο" συστημα συμφωνα με τα τριγωνομετρικα (και τις στασεις) της μελετης. Με αλλα λογια αν εχεις ακομα και την αποτυπωση του μελετητη σε dxf εισαι μπομπα.

Οσο για σενα dimamp, το προβλημα ειναι οταν σε ελεγχει καποιος που δε γνωριζει αυτα που πρεπει να γνωριζει, οποτε πρεπει να εισαι καταλληλα προετοιμασμενος σε καθε τι που θα σου πει αν σου ερθει να σου ελεγχξει τα υψομετρα με μπλιπλικι χεπος. τωρα αν ημουν εγω ο ελεγκτης καταλαβαινεις οτι θα εδινα πολυ δουλεια σε καλους τοπογραφους κ καθολου σε παπατζηδες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Συναδελφε ntanos, εφοσον εισαι κ συ τοπογραφος γνωριζεις σιγουρα οτι οταν λεμε αποτυπωση δεν εννοουμε μονο να μετρησεις περιφραξεις κ κτηρια, αλλα και τα τριγωνομετρικα της μελετης με το Χ δικτυο της εταιριας που εχεις, ειτε με base-rover ειτε, αν εισαι πιο ρετρο, με οργανο. Τωρα αν εχουν χαθει ολα τα τριγωνομετρικα της μελετης (για στασεις δε το συζηταω αλλα ακομα καλυτερα αν βρεις), υπαρχουν πολλοι τροποι που θα τους εχεις ηδη συναντησει πρωτιστως σε διανομες κ σπανια σε ΠΕ.  Σε καθε περιπτωση μηχανικος εισαι, μηχανευεσαι (με την αρχικη εννοια του ορου φυσικα) και καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Σιγουρα το συστημα αναφορας της ΠΕ ειναι σημαντικοτερο απο την τοπικη κατασταση, αλλα γνωριζεις οτι "το συστημα αναφορας της ΠΕ" ειναι καθαρα "τοπικο" συστημα συμφωνα με τα τριγωνομετρικα (και τις στασεις) της μελετης. Με αλλα λογια αν εχεις ακομα και την αποτυπωση του μελετητη σε dxf εισαι μπομπα.

Οσο για σενα dimamp, το προβλημα ειναι οταν σε ελεγχει καποιος που δε γνωριζει αυτα που πρεπει να γνωριζει, οποτε πρεπει να εισαι καταλληλα προετοιμασμενος σε καθε τι που θα σου πει αν σου ερθει να σου ελεγχξει τα υψομετρα με μπλιπλικι χεπος. τωρα αν ημουν εγω ο ελεγκτης καταλαβαινεις οτι θα εδινα πολυ δουλεια σε καλους τοπογραφους κ καθολου σε παπατζηδες. 

 

 

 

Συμφωνώ σε όσα λές

 

 

 

ΥΓ: Αν ήσουν ελεγκτής, είμαι σίγουρος ότι θα έβαζες τους μηχανικούς να λύσουν όδευση και χωροστάθμηση!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι φυσικα αλλα σιγουρα θα επρεπε να εχει κανει καποιο ουσιωδη ελεγχο αυτων που παραδιδει,

δηλαδη δυσκολο ειναι εκει που πας να παρεις τις κορυφες του οικοπεδου σου μαζι με αλλα 10 χαρτια

απο την υπηρεσια, να διαβασεις εστω το τευχος επιλυσης και να δεις απο ποια βαθρα εγινε η μελετη? 

Εμενα δε μου παιρνει παραπανω απο 1 λεπτο να γραψω τα 3-4 τριγωνομετρικα απο το τευχος.

Να δεις αν εχει κανενα ρεπερ εκει κοντα? Αν ειναι να βαζεις οικοδομες με το coords, ας φυγουμε ας

παμε αλλου, παμε να γινουμε σερβιτοροι.

Και οπως ειπε κ ενας κοινος καθηγητης μας πριν απο λιγο,

"Βάζεις τις συντεταγμένες στην εσπρέσσομηχανή και ό,τι βγει... Μπορεί και να πίνεται... Πού ξέρεις..."

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η συγγραφέας του τόπικ θεώρησε ορθή την αποτύπωση σε ΤΜ3 (θα την βρήκε ψηφιακά), και ήθελε για τυπικούς λόγους ένα πινακάκι σε ΕΓΣΑ87. Δεν έχω υπογράψει προσωπικά ποτέ τοπογραφικό αλλά το συγκεκριμένο αποτελεί πάγια τακτική ακόμα και σε πολύ αξιοπρεπείς κατά τα άλλα μηχανικούς που ξέρω.

 

Αλήθεια, επειδή με ενδιαφέρει το θέμα, σε αντίστοιχη περίπτωση τι κάνετε? Εκ νέου αποτύπωση σε ΕΓΣΑ87 και διπλό πινακάκι στο τοπογραφικό? Ή μετατροπή?

Link to comment
Share on other sites

"Βάζεις τις συντεταγμένες στην εσπρέσσομηχανή και ό,τι βγει... Μπορεί και να πίνεται... Πού ξέρεις..."

 

Με τελιώσανε τα +1 για σήμερα, θα επιστρέψω (+ για το mirror στη φώτο)

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η συγγραφέας του τόπικ θεώρησε ορθή την αποτύπωση σε ΤΜ3 (θα την βρήκε ψηφιακά), και ήθελε για τυπικούς λόγους ένα πινακάκι σε ΕΓΣΑ87. Δεν έχω υπογράψει προσωπικά ποτέ τοπογραφικό αλλά το συγκεκριμένο αποτελεί πάγια τακτική ακόμα και σε πολύ αξιοπρεπείς κατά τα άλλα μηχανικούς που ξέρω.

 

Αλήθεια, επειδή με ενδιαφέρει το θέμα, σε αντίστοιχη περίπτωση τι κάνετε? Εκ νέου αποτύπωση σε ΕΓΣΑ87 και διπλό πινακάκι στο τοπογραφικό? Ή μετατροπή?

 

 

 

 

Ας ξεκινήσουμε με το ορθό:

 

 

 

 

1. Η αποτύπωση σε ΤΜ3 αφορά δεκαετίες 80 (κυρίως) και 90. Η ΤΜ3 έγινε στο πλαίσιο της ΕΠΑ. Είσαι σίγουρος ότι σε 30 χρόνια και δεν έχει αλλάξει η κατάσταση;

 

 

 

 

2. Η ΤΜ3 συνδέεται μόνο με το GR-Datum

 

 

 

 

3. Είναι δυνατό να δεχτείς ως σωστή μία μελέτη χωρίς να έχεις μετρήσει και εφαρμογή της κατάστασης;

 

 

 

 

4. Το coords.gr αναφέρεται στα πολυώνυμα το ΟΚΧΕ. Αυτά δίνουν ΄ΕΓΣΑ87 με ακρίβεια 10-15 εκ. Επομένως, χάνεις κλίμακες 1:200 και 1:500

 

 

 

 

 

5. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το παλαιό υπόβαθρο, αλλά χωρίς να δείξεις την υφιστάμενη κατάσταση μπορείς να μπεις σε τεράστιους κινδύνους.

 

 

 

 

6. Δες τις στάσεις που χρησιμοποίησε ο συνέδελφος τότε ή τα χαρακτηριστικά σημεία. Αποτύπωσέ τα σε ΕΓΣΑ87 και θα έχεις δυνατότητα εφαρμογής μετασχηματισμού ομιότητας.

 

 

 

 

Τα παλιά υπόβαθρα είναι άκρως σημαντικά, αλλά συμπληρωματικά της υπάρχουσας αποτύπωσης. Η αναφορά σε coords.gr χάνει αυτόματα την έννοια των λίγων εκατοστών.

 

 

 

 

+Υποσημείωση: Το ΕΓΣΑ87 του HEPOS έχει και αυτό μία συμβατότητα με το ΕΓΣΑ87 των βάθρων περίπου 10 εκ. ανά την επικράτεια. Στην Αττική είσαι στα 2-4 εκ. Τα πολυώνυμα του ΟΚΧΕ βασίζονται μόνο στα βάθρα! Οπότε, η ασυμβατότητα σου αυξάνεται κατάτι!

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και με προλαβε ο dimamp, εγω να προσθεσω ntanos (μιας και η ερωτηση σου ειναι γενικη), μια πολυ ΟΥΤΟΠΙΚΗ  αλλα τη "μεγιστη" ακριβεια την επιτυγχανεις οταν εισαι την ημερα αποτυπωσης της μελετης ο ιδιος εκει υπαλληλος του μελετητη, με το οργανο που μετρας την ιδιοκτησια, απο τη σταση που μετρας την ιδιοκτησια, με λυμενη την οδευση (ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΛΕΙΣΕΙ ΑΚΟΜΑ, γιατι ακομα δεν πηγες στην επομενη σταση) απο τα 2 τριγωνομετρικα της μελετης. Την ιδια στιγμη, ο μελετητης να λυσει την μελλοντικη οδευση, να αποδωσει την ιδιοκτησια και να λυσει την ιδιοκτησια στο γραφειο και να σου δωσει τις κορυφες της ιδιοκτησιας να χαραξεις με το οργανο (που δεν εχεις ξεστησει ακομα).

Καθε τι αλλο ειναι μια προσεγγιση αυτης της καταστασης (οπως αναφερθηκε ο dimamp παραπανω).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που τις ΠΕ τις έχω αποφύγει μέχρι τώρα!
Στην αρχή της συζήτησης (#8) ο dimamp αναφέρθηκε στο "κάτσιμο" παλιάς διανομής σε ΕΓΣΑ87. Ήταν η πρώτη φορά που σκέφτηκα ότι αυτό είναι δουλειά για πραγματικό τοπογράφο κ όχι γιαλαντζί σαν κ του λόγου μου.
Μου έχει τύχει, λοιπόν, σε πολύ παλιά προσφυγική διανομή (του '37 νομίζω) να έχω μετρήσει αποκλίσεις από 10-15μ. Ντάξει, σίγουρα έχουν μετακινηθεί ποικιλοτρόπως τα όρια, αλλά παρόμοιες διαφορές είχαν μεταξύ τους κ οι δρόμοι. Η εικόνα γενικά που είχα ήταν ότι η διανομή είχε πολύ χοντρά σφάλματα και επίσης δεν ταίριαζε με μια δεύτερη συμπληρωματική διανομή του '50 (επίσης το ίδιο χάλι) που την περιέβαλε, ούτε με το σχέδιο του προσφυγικού οικισμού (λογικά του '20) που ήταν στο κέντρο (εκεί τα σφάλματα ήταν από 1-3μ). Τότε τους είχα στείλει σε τοπογράφο σούμπιτους, αλλά δεν έμαθα ποτέ τι έγινε (μάλλον τίποτα).
Τώρα όμως η περιοχή πρόκειται να κτηματογραφηθεί (σε κανά χρόνο το περιμένουμε). Τι πρέπει να γίνει σε αυτή την περίπτωση, προκειμένου να αποφευχθεί κ ο εμφύλιος, δεδομένου ότι η διανομή δεν εφαρμόζεται;
Έχω σκεφτεί να ενημερώσω την τοπογραφική της περιφέρειας, αλλά όπως τους έχω δει, τα έχουν παρατήσει τα όργανα (βγάζουν καλές φωτοτυπίες πάντως από τους χάρτες- κειμήλια που έχουν στο αρχείο).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το υποβαθρο λογικα ειναι αυτην την στιγμη υπο επεξεργασια και θα υποβληθει απο τον μελετητη στην ΕΚΧΑ συντομα.

Θα την κατσει δηλαδη αυτος τη διανομη και φυσικα ο καθενας ιδιοκτητης εχει το δικαιωμα να υποβαλει τοπογραφικο κατα την δηλωση της ιδιοκτησιας του και κατα την αναρτηση να υποβαλει ενσταση για τα ορια

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.