Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιλέξιμες κατοικίες - Εξοικονομώ Κατ' Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Καλημέρα.

 

Ένας πελάτης μου, έχει στην ιδιοκτησία του 2 διαμερίσματα τα οποία ενοικιάζει.

Αυτά αποτελούν κύρια κατοικία των ενοικιαστών και βρίσκονται μάλιστα σε διώροφη οικοδομή.

Το ένα στο ισόγειο και το άλλο στον Α΄ Όροφο.

Έχω ρωτήσει αρκετούς συναδέλφους όμως υπάρχει μία σύγχυση στο θέμα.

Μπορεί ο πελάτης μου να κάνει αίτηση για την ενεργειακή αναβάθμιση και των δύο διαμερισμάτων στο 

Εξοικονομώ κατ' οίκων ΙΙ;

Μπορεί μόνον για το ένα; Για κανένα;..... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Για το ένα μπορεί σίγουρα. Για τα δυο καθένα ξεχωριστά, Οχι.

Για τα δύο νομίζω θα μπορούσε μόνο σαν πολυκατοικία????

Link to comment
Share on other sites

Για το ένα μπορεί σίγουρα. Για τα δυο καθένα ξεχωριστά, Οχι.

Για τα δύο νομίζω θα μπορούσε μόνο σαν πολυκατοικία????

Ουσιαστικά η πολυκατοικία είναι αυτά τα δύο διαμερίσματα και μία τακτοποιημένη 

γκαρσονιέρα στην ταράτσα (δική του κι αυτή) που όμως δεν τον ενδιαφέρει για ένταξη στο Εξοικονομώ.

Και δεν μπορώ να βγάλω άκρη δυστυχώς πώς και αν θα μπορούσε....

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω από το ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ:

 

"Στην περίπτωση που η κατοικία για την οποία γίνεται η αίτηση ενοικιάζεται, εφαρμόζονται οι διατάξεις του Κανονισμού 1407/2013 της Επιτροπής ΕΕ για τις ενισχύσεις ήσσονος σημασίας (de minimis) [?], όπου καθορίζονται τα όρια σώρευσης. Απαιτείται από τον Ωφελούμενο (πλήρη κύριο, επικαρπωτή) δήλωση συμμόρφωσης με τον κανονισμό de minimis, όπως αυτός εκάστοτε ισχύει, σύμφωνα με το Παράρτημα (XI) καθώς και προσκόμιση αντίστοιχων δηλώσεων των λοιπών συνιδιοκτητών (πλήρης κύριος, επικαρπωτής), όπως αναλύεται στις ειδικές περιπτώσεις αιτήσεων του κεφαλαίου 5. Επιπλέον, ο Ωφελούμενος (πλήρης κύριος, επικαρπωτής) δεν δικαιούται την επαύξηση της επιχορήγησης λόγω εξαρτώμενων τέκνων, και το συνολικό ποσό της ενίσχυσης (επιχορήγησης, επιδότησης επιτοκίου και ακαθάριστου ισοδύναμου επιχορήγησης - ΑΙΕ) δεν μπορεί να υπερβαίνει τις 80.000 € στο σύνολο των αιτήσεών του (περίπτωση αίτησης ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΝΩΣΗ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΤΑΜΕΙΟ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης 18 πολυκατοικίας). Η ανωτέρω υποχρέωση προσκόμισης δηλώσεων συμμόρφωσης με τον κανονισμό de minimis υφίσταται και στην περίπτωση βραχυχρόνιων μισθώσεων."

 

Έχει αυτό καμία σχέση; Και τι εννοεί εδώ;;;;

 

Επίσης, πιο πάνω αναφέρει:

 

"Στην περίπτωση που η κατοικία για την οποία γίνεται η αίτηση ενοικιάζεται, δικαίωμα συμμετοχής στο Πρόγραμμα έχουν μόνο ο πλήρης κύριος και ο επικαρπωτής, όπως παρουσιάζεται στις ειδικές περιπτώσεις αιτήσεων της παραγράφου 5.2"

 

άρα ο πελάτης μου που είναι και ιδιοκτήτης.

 

Στην 5.2 αναφέρει:

 

"Με την επιφύλαξη της παραγράφου 2.3, κάθε επιλέξιμο φυσικό πρόσωπο έχει δικαίωμα να υποβάλλει μία (1) και μόνο αίτηση."

 

Κατανοητό ως εδώ.

 

Παρακάτω...

"[...]Ειδικότερη διαδικασία υποβολής αίτησης για πολυκατοικία:

Μετά τη λήψη σχετικής απόφασης στη γενική συνέλευση της πολυκατοικίας και την επιλογή του χρηματοπιστωτικού οργανισμού συνεργασίας για τη λήψη δανείων ή και την πληρωμή των δαπανών, υποβάλλονται οι αιτήσεις των ιδιοκτητών και μια αίτηση «ως σύνολο κτηρίου» του εκπροσώπου της πολυκατοικίας"

"υποβάλλονται οι αιτήσεις των ιδιοκτητών" Στην περίπτωση μου ο ιδιοκτήτης είναι ένας.

 

Λίγο παρακάτω:

 

"[...]Ειδικές περιπτώσεις αιτήσεων

 

Εάν η επιλέξιμη κατοικία είναι ενοικιαζόμενη (ή διατίθεται με βραχυχρόνια μίσθωση), τότε ο ωφελούμενος (επικαρπωτής/πλήρης κύριος) εμπίπτει στις διατάξεις του Κανονισμού για ενισχύσεις ήσσονος σημασίας (De Minimis Aid) ΕΕ 1407/2013 της Ευρωπαϊκής Επιτροπής ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΝΩΣΗ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΤΑΜΕΙΟ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης 36 (EL L352/24.12.2013) που αφορά στην εφαρμογή των άρθρων 107 και 108 της συνθήκης στις ανωτέρω ενισχύσεις και ως εκ τούτου θα πρέπει το ύψος των ενισχύσεων για τα οποία έχει αποκτήσει έννομο δικαίωμα λήψης ενίσχυσης κατά τα τελευταία τρία οικονομικά έτη[...]

 

Εδώ είναι που δεν καταλαβαίνω τίποτα.... :confused:  :shock: 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να εντάξει όλο το κτίριο σαν πολυκατοικία και να κανει μια τουλάχιστον κοινόχρηστη παρέμβαση και τότε μπορεί να κάνει επιμέρους αιτήσεις και για τα 2 διαμερίσματα σαν μερη πολυκατοικίας.

μόνο έτσι...όχι ξεχωριστα 2 διαμερίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση κατοικίας που σήμερα (απο Νοέμβριο του 2017) αποτελεί κύρια κατοικία στον πελάτη μου, αλλα δεν μπορεί να το δηλώσει ακόμα,  το υπόλοιπο διάστημα ενοικιαζόταν κ σήμερα έχει αλλάζει το όνομα στην ΔΕΗ (όνομα ιδιοκτήτη οχι ενοικιαστή) υπάρχει περίπτωση να μην είναι επιλέξιμη σαν ειδική περίπτωση βραχυχρόνιας μίσθωσης?

Link to comment
Share on other sites

γονέα έχει στην κατοχή του μια οικοδομή με δυο διαμερισματικών  . Σύσταση δεν υπάρχει.

Στο ισόγειο κατοικεί ο ίδιος που το έχει ως κύρια κατοικία και στον όροφο κατοικεί η δωρεάν παραχώρηση και το δηλωνει ωσ πρωτη κατοικια.

 

Μπορούν να ενταχθούν και τα δυο διαμερίσματα?

δυο αιτήσεις δεν γίνονται από το ίδιο ΑΦΜ.

Σαν πολυκατοικία?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Θα ήθελα να ρωτήσω : Πελάτης μου αγόρασε μια κατοικία πριν από 10 μέρες, την δήλωσε κύρια κατοικία και θέλει να μπει στο εξοικονομώ. Στη τελευταία δήλωση δε θα φαίνεται αλλά έχει πάρει χαρτί από το υποθηκοφυλάκειο.Η κατοικία μέχρι τον Οκτώβριο κατοικούνταν και μέχρι τη στιγμή αυτή ήταν κενή. Η σύνδεση με το ηλεκτρικό ρεύμα είναι ενεργή. Θα μπορεί να μπει στο πρόγραμμα? Τακτοποιήσεις υπάρχουν και πρώτο ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κατανοητό ότι όλοι είμαστε πιεσμένοι και αγανακτισμένοι άλλα μήπως κάποιος έχει το χρόνο να με βοηθήσει με το  ερώτημα 18?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.