Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ασφάλιση νεογέννητου στο ΤΣΜΕΔΕ (vs ΤΣΑΥ)


dimitrisg11

Recommended Posts

Γειά σας,

 

 Δεν ξέρω τι παίζει με τα βιβλιάρια νεογέννητου. Εγώ μηχανικός η γυναίκα γιατρός (ΤΣΑΥ). 

 

Θα το εκτιμούσα εάν ξέρει κανείς σε ποιό ταμείο (ΤΣΜΕΔΕ vs ΤΣΑΥ) με εξυπηρετεί να εκδώσω βιβλιάριο του μωρού.  Και λέγοντας "εξυπηρετεί", εννοώ λιγότερη ταλαιπωρία και περισσότερα οφέλη. 

 

Σας ευχαριστώ

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχουν πλέον ουσιαστικές διαφορές, όλα ένας κουρβανάς είναι πλέον με τη γνωστή επωνυμία ΕΦΚΑ.

Νομίζω ότι και τα δύο σε οργάνωση και εξυπηρέτηση με βάση το πώς ήταν στημένα ως ανεξάρτητα ταμεία (έχοντας μικρή εμπειρία από ΤΣΑΥ εξυπηρετώντας συγγενή) είναι μεσαίωνας. 

Από "άχτι " προς το πρωην ΤΣΜΕΔΕ θα επέλεγα το πρώην ΤΣΑΥ!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

 

 Δεν ξέρω τι παίζει με τα βιβλιάρια νεογέννητου. Εγώ μηχανικός η γυναίκα γιατρός (ΤΣΑΥ). 

 

Θα το εκτιμούσα εάν ξέρει κανείς σε ποιό ταμείο (ΤΣΜΕΔΕ vs ΤΣΑΥ) με εξυπηρετεί να εκδώσω βιβλιάριο του μωρού.  Και λέγοντας "εξυπηρετεί", εννοώ λιγότερη ταλαιπωρία και περισσότερα οφέλη. 

 

Σας ευχαριστώ

 

Δημήτρης

 

Ακριβώς ίδια περίπτωση με σένα, ασφάλισα τελικά το παιδί στο πρώην ΤΣΜΕΔΕ. Πλέον και τα δύο ανήκουν στον ΕΦΚΑ, οπότε δεν παίζει κανένα ρόλο γενικά. Προσοχή στα χαρτιά που απαιτεί το ΤΣΜΕΔΕ για να μην πηγαίνεις δύο φορές. 

 

http://www.tsmede.gr/Default.aspx?TabId=320

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ανάμεσα στις δύο επιλογές θα επέλεγα αυτή στην οποία υπάρχουν περισσότερες προοπτικές να πληρώνονται εμπρόθεσμα οι εισφορές.

Αυτό για να γλιτώσω πιθανή μεταφορά των παιδιών (αιτήσεις, διαγραφές, εγγραφές ... χαρτούρα, κλπ) αν δεν μπορεί στο μέλλον για κάποια αιτία κάποια να πληρωθεί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.