Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διέλευση σωληνώσεων ύδρευσης και θέρμανσης από άλλες οριζόντιες ιδιοκτησίες


miltos

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

υπάρχει κάποια διάταξη που να απαγορεύει οι (κυρίως κατακόρυφες) σωληνώσεις θέρμανσης και ύδρευσης να διέρχονται από άλλες ιδιοκτησίες?

 

Δηλαδή για το διαμέρισμα πχ Γ1, οι σωληνώσεις να ανεβαίνουν μέσα από τα Α1 και Β1. Ομοίως για τυχόν καλώδια εντολών και επικοινωνίας.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

 

Ο μόνος περιορισμός που υπάρχει από την νομοθεσία είναι όταν κάποιος αποκοπεί από την κεντρική θέρμανση θα πρέπει να μονώσει τις σωλήνες θέρμανσης που περνάνε από το διαμέρισμά του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

 

Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο (αλλά δεν θυμάμαι που το έχω διαβάσει .. παλιά πάντως)

Τουλάχιστον τα κοινόχρηστα τμήματα των Η/Μ εγκαταστάσεων πρέπει υποχρεωτικά να διέρχονται απο κοινόχρηστους χώρους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Δεν αναφέρομαι σε κοινόχρηστα τμήματα. Ίσως σας μπέρδεψε ότι αναφέρθηκα σε σωληνώσεις θέρμανσης. Κάθε διαμέρισμα έχει το δικό του σύστημα θέρμανσης, με τη μονάδα παραγωγής εγκατεστημένη στον ακάλυπτο, το υπόγειο, ή το δώμα.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι και εγω τι αναφερεται, αν και στην προκειμενη περιπτωση ακομα πιο δυσκολο να επιτρεπεται.

Ομως εγω προσωπικα ακομα και αν επιτρεποταν δεν θα σχεδιαζα αγωγους μιας ιδιοκτησιας μεσα απο αλλη ιδιοκτησια για πολλους λογους.

 

Ειναι τεχνικα αδυνατον να γινει διαφορετικα πχ εξωτερικα?

Edited by maneni
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αδύνατο να γίνει με άλλες οδεύσεις, αλλά βολεύει η όδευση μέσω άλλων ιδιοκτησιών.

 

Σαφώς υπάρχουν μειονεκτήματα με την όδευση από άλλες ιδιοκτησίες, αλλά δε νομίζω κάποιο από αυτά να την καθιστά απαγορευτική

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα υπάρχει περίπτωση διαμερίσματος από το πατάρι του οποίου διέρχονται οι σωλήνες αποχέτευσης του από πάνω ορόφου. Οι από πάνω έχουν πρόβλημα με τις σωληνώσεις τους, με αποτέλεσμα να την πληρώνει ο ιδιοκτήτης  του από κάτω διαμερίσματος που πλημμυρίζει. Επειδή δεν μπορούν να συνεννοηθούν με τους ιδιοκτήτες του από πάνω διαμερίσματος, υπάρχει κάποια διαδικασία με την οποία μπορούν να κινηθούν οι ιδιοκτήτες του από κάτω διαμερίσματος? Υπάρχει κάποια διάταξη που απαγορεύει την διέλευση σωλήνων αποχέτευσης από άλλο διαμέρισμα?. Οι ιδιοκτήτες μπήκαν μέσα το 1979.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάποιοι ιδιοκτήτες διαμερισμάτων είναι ζώα και δεν έχουν καταλάβει ότι ζουν σε κοινόβιο δεν θα αλλάξουμε τον τρόπο με τον οποίο σχεδιάζουμε/κατασκευάζουμε τις πολυκατοικίες.

Και φυσικά όχι δεν απαγορεύεται από κανέναν κανονισμό οι σωληνώσεις να διέρχονται εντός ιδιοκτησιών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.