Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξωδικαστικος Μηχανισμός


george68

Recommended Posts

Πότε μπορούν οι ασφαλισμένοι του τέως ΕΤΑΑ να υποβάλλουν αίτηση για ρύθμιση των οφειλών τους προς Δημόσιο και Φ.Κ.Α. (ύψους έως €50.000 ανά πιστωτή) σύμφωνα με την ΠΟΛ1223/29.12.2017 & την Υ.Α. 62134/4100/28.12.2017;

 

Οι ασφαλισμένοι του τ. ΕΤΑΑ (δικηγόροι, μηχανικοί, γιατροί) που επιθυμούν να υποβάλλουν αίτηση ρύθμισης στο πλαίσιο του εξωδικαστικού μηχανισμού (σε εφαρμογή της Υπουργικής Απόφασης με αριθ. οικ. 62134/4100 - ΦΕΚ Β΄4640/29-12-2017) για την ορθή απεικόνιση των τελικών οφειλών τους θα πρέπει να υποβάλλουν την αίτηση τους μέσω της ιστοσελίδας της ΕΓΔΙΧ (http://www.keyd.gov.gr/np_ocw_aithsh-link/), μετά τις 19 Μαρτίου 2018 λόγω της παράτασης που έχει δοθεί από τον ΕΦΚΑ για την εξόφληση των ασφαλιστικών εισφορών έτους 2016 μέχρι την 28/2/2018.

 

ερωτήσεις απαντήσεις 

 

αίτηση 

 

υλικό αίτησης 

 

σε αντιθεση με την εφαρμογη του εξοικονομο εδω τα πραγματα ειναι πολυ ποιο επαγγελματικα 

φυσικα ειναι γιατι θελουν να σου τα παρουν οπως ελεγε και ψαλτης ... οπως και να εχει μαζι με το εξοικονομο 19/3 ανοιγει και αυτο για εμας ...

ειμαι σιγουρος οτι εδω η σελιδα δεν πρόκειται να πεσει ... οχι φυσικα οτι ειναι καλυτερη αλλα γιατι κανείς δεν πρόκειται να μπει ...

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά στο θέμα που έχεις ανοίξει υπάρχει και αυτό που αφορά θέματα εκτιμήσεων για σκοπό ένταξης στον εξωδικαστικό μηχανισμό ρύθμισης οφειλών

 

28. Τι ελέγχουν και λαμβάνουν υπόψη το Δημόσιο και οι Φορείς Κοινωνικής Ασφάλισης για την αξιολόγηση των περιουσιακών στοιχείων οφειλέτη και συνοφειλετών; Το Δημόσιο και οι Φορείς Κοινωνικής Ασφάλισης για την αξιολόγηση των περιουσιακών στοιχείων ελέγχουν και λαμβάνουν υπόψη τα εξής:  Για τα ακίνητα:  Εφόσον οφειλές προς ρύθμιση ≤ € 20.000,00 (ανά πιστωτή: Δημόσιο, ΦΚΑ):

 Υπολογίζεται ως αξία ακινήτων η φορολογητέα αξία για τον υπολογισμό του συμπληρωματικού ΕΝ.Φ.Ι.Α., σύμφωνα με το ν. 4223/2013, από την τελευταία συντεθείσα δήλωση ΕΝ.Φ.Ι.Α. - πράξη προσδιορισμού φόρου.  Για γήπεδα εκτός σχεδίου πόλης και οικισμού φυσικών προσώπων, για τα οποία δεν προσδιορίζεται αξία ΕΝΦ.Ι.Α., υπολογίζεται ως αξία ακινήτων η αντικειμενική αξία αυτών όπως αυτή προκύπτει από τις διατάξεις του άρθρου 41 Α΄ του ν. 1249/1982 (ΦΕΚ 43 Α΄) και της απόφασης του Υπουργού Οικονομικών 1144814/2631/ΠΟΛ1310/1998 (ΦΕΚ 1328 Β΄) μέσω της χρήσης του εντύπου Α ΓΗΣ.

 Εφόσον οφειλές προς ρύθμιση > € 20.000,00 (ανά πιστωτή: Δημόσιο, ΦΚΑ):  Έκθεση εκτιμητή ακινήτων, η οποία έχει συνταχθεί σε χρόνο μικρότερο του έτους πριν την υποβολή της αίτησης και, σε περίπτωση που προσκομίζονται από οφειλέτη ή συνοφειλέτη περισσότερες εκθέσεις εκτιμητών, την πιο πρόσφατη. Εκτίμηση αξίας ακινήτων που περιλαμβάνεται σε έκθεση εμπειρογνώμονα, λαμβάνεται υπ' όψιν μόνο όταν βασίζεται σε έκθεση εκτιμητή ακινήτων. Ως «εκτιμητής ακινήτων» νοείται ο πιστοποιημένος εκτιμητής ακινήτων που έχει καταχωριστεί στο Μητρώο Πιστοποιημένων Εκτιμητών του Υπουργείου Οικονομικών, σύμφωνα με την παρ. Γ΄ του άρθρου πρώτου του ν.4152/2013 (Α΄ 107). Ως «εμπειρογνώμονας» νοείται κάθε φυσικό ή νομικό πρόσωπο που προσφέρει κατ’ επάγγελμα υπηρεσίες χρηματοοικονομικών συμβουλών. ή  Σε περίπτωση που δεν προσκομίζεται έκθεση εκτιμητή ακινήτων: i. Υπολογίζεται ως αξία ακινήτων η φορολογητέα αξία για τον υπολογισμό του συμπληρωματικού ΕΝ.Φ.Ι.Α., σύμφωνα με το ν. 4223/2013, από την τελευταία συντεθείσα δήλωση ΕΝ.Φ.Ι.Α. - πράξη προσδιορισμού φόρου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αναλυτικά στοιχεία παρεχόμενα από την ΑΑΔΕ   0  
Αναλυτικά στοιχεία παρεχόμενα από τις Τράπεζες   0  
Αναλυτικά στοιχεία παρεχόμενα από το ΚΕΑΟ   0  
Πίνακας κινητών περιουσιακών στοιχείων   0  
Έκθεση εκτιμητή ακινήτων   0  
Δήλωση εισοδήματος φυσικών προσώπων (Ε.1) των τελευταίων τριών (3) φορολογικών ετών   0  
Κατάσταση οικονομικών στοιχείων από επιχειρηματική δραστηριότητα (Ε.3) των τελευταίων τριών (3) φορολογικών ετών   0  
Δήλωση-Πράξη διοικητικού προσδιορισμού του ενιαίου φόρου ιδιοκτησίας ακινήτων (ΕΝΦΙΑ) του έτους υποβολής της αίτησης και των πέντε προηγουμένων ετών   0  
Χρηματοοικονομικές καταστάσεις του άρθρου 16 του ν. 4308/2014 (Α’ 251) των τελευταίων πέντε (5) περιόδων   0  
Προσωρινό ισοζύγιο τελευταίου μηνός τεταρτοβαθμίων λογαριασμών   0  
Αντίγραφο ποινικού μητρώου γενικής χρήσης   0  
Πιστοποιητικό από το Ειρηνοδικείο Αθηνών (Γενικό Αρχείο Αιτήσεων άρθρου 13 ν.3869/2010)   0  
Επικυρωμένο αντίγραφο της αίτησης ρύθμισης οφειλών κατά τις διατάξεις του ν.3869/2010 και της αντίστοιχης απόφασης   0  
Έντυπο υπολογισμού αξίας του γηπέδου (Α ΓΗΣ), εφόσον έχουν στη κυριότητά τους εμπράγματα δικαιώματα επί γηπέδων εκτός σχεδίου πόλης και οικισμού   0  
Πρόσφατα πιστοποιητικά βαρών όλων των ακινήτων   0  
Πίνακας ανεξόφλητων υποχρεώσεων με εμπράγματες εξασφαλίσεις   0  
Έκθεση εμπειρογνώμονα   0  
Έκθεση εκτιμητή κινητών περιουσιακών στοιχείων   0  
Έγγραφο πιστωτή   0  
Άλλο έγγραφο

 

μπήκα να κάνω εξωδικαστικό βασικά είχα αρχίσει την αίτηση ( μαλλον ειμαι σε αυτους τους 30000 που εχουν ξεκινησει ) ... εχω φτασει στο σημειο αυτο ... καταλαβαινω οτι ολα αυτα που ζηταει δεν νομιζω να χρειαζονται εκτος και αν κανω λαθος ... τα πρωτα δυο και το αντίγραφο ποινικου μητρωου τα εχει τραβηξει μονο του ....

απο εκει και περα αυτο, Αναλυτικά στοιχεία παρεχόμενα από το ΚΕΑΟ  που θα το βρω ;;; καθως οι οφειλες μου στο ΤΣΜΕΔΕ δεν εχουν παει στο ΚΕΑΟ ;;; εχεις κανει κανεις διακονισμο και μπορει να βοηθησει ;; σκεφτηκα να παω στο τοπικο τσμεδε αλλα δεν θελω να τους χαλασω τον υπνο,  ...

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

εκανα ερωτησει στο ΕΦΚΑ μεσο email ... και μου απαντησαν ..  προωθούμε το μήνυμα στο ΚΕΑΟ... ελπίζω να μην μας έκαψα ....χαχαχ

ΠΡΟΣ : Κέντρο Είσπραξης Ασφαλιστικών Οφειλών (Κ.Ε.Α.Ο.)

 Σας προωθούμε το παρακάτω ηλεκτρονικό μήνυμα.

 ΕΝΙΑΙΟΣ ΦΟΡΕΑΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΕΑΟ: Έλεγχος online οφειλών
Στις 03-05-2018 ζητήθηκε ο έλεγχος στοιχείων στο πρώην Ταμείο.
Αναμένεται αυτόματη ανάκτηση στοιχείων από τη βάση δεδομένων του πρώην Ταμείου, η οποία θα ολοκληρωθεί εντός 28 ημερών.
Οι οφειλές δεν έχουν ελεγχθεί. Ο έλεγχος των οφειλών είναι υποχρεωτικός για την οριστική υποβολή της αίτησης. 
Παρακαλούμε εκτελέστε ανάκτηση online δεδομένων για λήψη του αποτελέσματος μετά το διάστημα των 28 ημερών.

ΤΕΙΡΕΣΙΑΣ: Έλεγχος online οφειλών
Ο έλεγχος οφειλών ζητήθηκε στις 03-05-2018. Οι οφειλές ελέγχθηκαν και το αποτέλεσμα του ελέγχου είναι διαθέσιμο από τις 04-05-2018.
Παρακαλούμε εκτελέστε ανάκτηση online δεδομένων για λήψη του αποτελέσματος.

ΑΑΔΕ: Έλεγχος online οφειλών
Ο έλεγχος οφειλών ζητήθηκε στις 03-05-2018. Οι οφειλές ελέγχθηκαν και το αποτέλεσμα του ελέγχου είναι διαθέσιμο από τις 03-05-2018.
Παρακαλούμε εκτελέστε ανάκτηση online δεδομένων για λήψη του αποτελέσματος.

KEAO: Αρχείο 'Αναλυτικά στοιχεία παρεχόμενα από το ΚΕΑΟ'
To αρχείο δεν έχει ανακτηθεί. Η ανάκτησή του δεν είναι υποχρεωτική (ΕΕ οφειλέτης) για την οριστική υποβολή της αίτησης.

ΤΕΙΡΕΣΙΑΣ: Αρχείο 'Αναλυτικά στοιχεία παρεχόμενα από τις Τράπεζες'
Το αρχείο ζητήθηκε στις 03-05-2018. 
To αρχείο ανακτήθηκε στις 04-05-2018. Η ανάκτησή του είναι υποχρεωτική για την οριστική υποβολή της αίτησης.

ΑΑΔΕ: Αρχείο 'Αναλυτικά στοιχεία παρεχόμενα από την ΑΑΔΕ'
To αρχείο ζητήθηκε και ανακτήθηκε στις 03-05-2018. Η ανάκτησή του είναι υποχρεωτική για την οριστική υποβολή της αίτησης

 

αυτα βγαζει μεχρι στιγμης ..

δεν ξερω τι αλλο να κανω ... 

πιστευω ειμαι σε καλο δρομο χαχαχ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

που ζουμε ;;; ολοκληρωθηκε ο ελεγχος μου βρηκε μονο ενα δανειο που πληρωνων ομως κανονικα αλλα δεν βρηκε τις ασφαλιστηκες εισφορες που χρωσταω ...ειναι τοσο δυσκολο να φτιαξουν ενα προγραμμα ποιο απλο για ρύθμιση με οφειλές στα ταμεία ;;; 

εχει κανει κανεις κατι σχετικο να μου πει μηπως κανω κατι λαθος ;; 

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

Αξιότιμοι συνάδελφοι/σσες,

σας ενημερώνουμε ότι την Παρασκευή 22/6/2018 και ώρα 15:30

στην αίθουσα εκδηλώσεων του ΤΕΕ/ΤΔΕ (Τριών Ναυάρχων 40) στην Πάτρα,

θα πραγματοποιηθεί ενημερωτική εκδήλωση για τον :

«Εξωδικαστικό Μηχανισμό Ρύθμισης Οφειλών (ν.4469/2017)» *

παρουσία του Ειδικού Γραμματέα Διαχείρισης Ιδιωτικού Χρέους κ. Φώτη Κουρμούση

 

Link to comment
Share on other sites

ΚΕΑΟ: Έλεγχος online οφειλών
Στις 18-04-2018 ζητήθηκε ο έλεγχος στοιχείων στο πρώην Ταμείο.
Αναμένεται αυτόματη ανάκτηση στοιχείων από τη βάση δεδομένων του πρώην Ταμείου, η οποία θα ολοκληρωθεί εντός 28 ημερών.
Οι οφειλές ελέγχθηκαν (και αν υπήρχαν ανακτήθηκαν) στις 19-05-2018.

ΤΕΙΡΕΣΙΑΣ: Έλεγχος online οφειλών
Ο έλεγχος οφειλών ζητήθηκε στις 18-04-2018. Οι οφειλές ελέγχθηκαν (και αν υπήρχαν ανακτήθηκαν).

ΑΑΔΕ: Έλεγχος online οφειλών
Ο έλεγχος οφειλών ζητήθηκε στις 18-04-2018. Οι οφειλές ελέγχθηκαν (και αν υπήρχαν ανακτήθηκαν).

KEAO: Αρχείο 'Αναλυτικά στοιχεία παρεχόμενα από το ΚΕΑΟ'
To αρχείο δεν έχει ανακτηθεί. Η ανάκτησή του δεν είναι υποχρεωτική (ΕΕ οφειλέτης) για την οριστική υποβολή της αίτησης.

ΤΕΙΡΕΣΙΑΣ: Αρχείο 'Αναλυτικά στοιχεία παρεχόμενα από τις Τράπεζες'
Το αρχείο ζητήθηκε στις 18-04-2018.
To αρχείο ανακτήθηκε στις 19-04-2018. Η ανάκτησή του είναι υποχρεωτική για την οριστική υποβολή της αίτησης.

ΑΑΔΕ: Αρχείο 'Αναλυτικά στοιχεία παρεχόμενα από την ΑΑΔΕ'
To αρχείο ζητήθηκε και ανακτήθηκε στις 18-04-2018. Η ανάκτησή του είναι υποχρεωτική για την οριστική υποβολή της αίτησης.

 

Τα ίδια μου βγαζει και εμενα. Την κάνω οριστική υπαγωγή?

κανονικά ναι αφού λέει οτι: KEAO: Αρχείο 'Αναλυτικά στοιχεία παρεχόμενα από το ΚΕΑΟ'
To αρχείο δεν έχει ανακτηθεί. Η ανάκτησή του δεν είναι υποχρεωτική (ΕΕ οφειλέτης) για την οριστική υποβολή της αίτησης.

Link to comment
Share on other sites

οι οφειλες μας, τουλαχιστων οι δικες μου δεν εχουν παει στο ΚΕΑΟ ..ειναι ακομα στο ΕΦΚΑ οποτε συμπερενω οτι δεν μπορω να μπω στον εξωδικαστικο ... γιατι δεν μου τις εμφανιζει ... εχω στειλει email στο ΤΕΕ στο ΕΦΚΑ αλλα δεν μου εχει απαντησει κανεις ... το εφκα μου ειπε ρωτα το ΚΕΑΟ το κεαο μου ειπε δεν ξερω δεν απαντω χαχαχα μπαχαλο.. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

εν τω μεταξύ λένε για ρύθμιση 120 δόσεων για χρέη προς το Δημόσιο

και σου βάζουνε υποχρεωτικά και τα χρέη προς τις τράπεζες!

Είχα κάτι κάρτες που έχω σταματήσει να πληρώνω εδώ και καιρό

και με την τράπεζα συζητάμε για εφάπαξ αποπληρωμή μέρος του δανείου κλπ

 

και τώρα βρίσκω μπροστά μου όλο τα ποσό για να μπω στη ρύθμιση

 

ε άι στο διάολο ρε 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.