Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νεο Ε3 - Ερωτήσεις και απορίες


Recommended Posts

1 ώρα πριν, dkalam said:

Αναφορικά με τον  κωδ.007 του Ε3 να ενημερώσω τους φίλους που έχουν πρόβλημα με τους ΚΑΔ και την εμπορική ιδιότητα ότι πλέον κατά τον έλεγχο δεν εμφανίζεται μήνυμα λάθους και προχωράει κανονικά η υποβολή...

Το παρατήρησα σήμερα το πρωι και είπα να σας ενημερώσω...

Τώρα τι ακριβώς σημαίνει αυτό και τι ελέγχους θα έχουμε στην συνέχεια ... μένει να το δούμε...

Μάλιστα... Σήμερα το πρωί-πρωί πήγα και έκανα την αλλαγή ΚΑΔ στο μητρώο (χωρίς πρόβλημα, ομολογουμένως, με μία ΥΔ και ~40' σύνολο) και μόλις πλήρωσα περιχαρής το σχετικό πρόστιμο και τσέκαρα άλλη μία φορολογική περιπέτεια ως επιτυχημένη 8-) Μου χρωστάς 102.40€!

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι χθες το βράδυ το πρόβλημα υφίστατο... σήμερα το πρωί πέρασαν την αλλαγή.... για το 100άρικο έκανα και εγώ υπομονή ....δεν τους το χρωστούσα :)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dkalam said:

Μέχρι χθες το βράδυ το πρόβλημα υφίστατο... σήμερα το πρωί πέρασαν την αλλαγή.... για το 100άρικο έκανα και εγώ υπομονή ....δεν τους το χρωστούσα :)

Ναι, το διασταύρωσα και από άλλη πηγή, που μέχρι χθες βράδυ είχε πρόβλημα και σήμερα αέρα-πατέρα... Καλοφάγωτα τα 102.40€, κ. Πιτσιλή και σία!

---

Τώρα που "ηρέμησα" από αυτό το ζήτημα των ΚΑΔ, άρχισα να σκαλίζω τα των ασφαλιστικών εισφορών, ως έξοδα που μειώνουν το καθαρό κέρδος άρα και το φόρο. Στην περίπτωσή μου, οι καταβληθείσες στον ΕΦΚΑ εισφορές το 2017 (που έγιναν με βάση το εκκαθαριστικό του 2015) ήταν σημαντικά χαμηλότερες από τις καταβλητέες (με βάση το πραγματικό δηλωθέν εισόδημα το 2017) ώστε ο επιπλέον φόρος μου να είναι τελικά κανένα χιλιάρικο (ξέρετε, από αυτά που δεν φυτρώνουν έξω από εφορίες) παραπάνω. Προφανώς και δεν ελπίζω πότε να "ισολογιστεί" το ποσό αυτό. Πολλώ δε το μάλλον. αναλογίζομαι τι στην ευχή μπορεί να συμβεί του χρόνου όπου:

  1. Τα καταβαλλόμενα ποσά ΕΦΚΑ για το 2018 είναι με 85% του εισοδήματος 2016,
  2. Παράλληλα καταβάλλουμε στον ΕΦΚΑ "ημί-εκκαθάριση" του 2017 πάλι με βάση το εκκαθαριστικό του 2016,
  3. Πληρώνουμε αναδρομικά ασφαλιστικά και στο ΤΣΜΕΔΕ (π.χ. για 2013),
  4. Εκκρεμούν τα επικουρικά & εφάπαξ (2017 και 2018), που ενδέχεται κάτι να μας ζητήσουν και από αυτά εντός του έτους...

Νομίζω πως οι λέξεις: μπάχαλο, αλαλούμ, καμφούζιο, χάος, σαλάτα, μπ****έλο κλπ, δεν αρκούν να περιγράψουν την κατάσταση που έχουν δημιουργήσει οι φωστήρες του ασφαλιστικού-φορολογικού τερατουργήματος... Καληνύχτα!

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια ερώτηση ...

Στο πίνακα Ζ2 (έξοδα) και στο κωδικό 490 (φόρο εισοδήματος) ... ποιό ποσό φόρου καταχωρούμε ?

Αυτό του συνολικού φόρου εισοδήματος (απο τεκμήρια + επιχείρηση) ή το ποσό φόρου που ασντιστοιχεί μόνο στο φόρο απο την επιχειρηματική δραστηριότητα ? (αν και στο εκκαθαριστικό του Ε1 δεν κάνει διάκριση μεταξύ των 2 !)

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, Anu said:

Δυστυχώς δεν ισχύει για όλους τους ΚΑΔ. Ο 82.11 εξακολουθεί να μην περνάει.

Αυτό μου είπε και ο λογιστής μου σήμερα. Δυστυχώς μου μπλοκάρει τη δήλωση Οι κωδικοί μου που αφορουν την κατασκευή μάλλον δηλώνουν στο σύστημα εμπορική δραστηριότητα.

Βρήκαν πάλι τρόπο να μαζέψουν κατοστάρικα.

1.bmp

2.bmp

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Pavlos33 said:

Αυτό μου είπε και ο λογιστής μου σήμερα. Δυστυχώς μου μπλοκάρει τη δήλωση Οι κωδικοί μου που αφορουν την κατασκευή μάλλον δηλώνουν στο σύστημα εμπορική δραστηριότητα.

Βρήκαν πάλι τρόπο να μαζέψουν κατοστάρικα.

1.bmp

2.bmp

Εμένα είναι 82.11: Συνδυασμένες διοικητικές δραστηριότητες γραφείου.  Δεν μπορώ να φανταστώ πώς αυτή η περιγραφή μπορεί να σχετίζεται με εμπορική δραστηριότητα, αλλά τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dib said:

Άλλη μια ερώτηση ...

Στο πίνακα Ζ2 (έξοδα) και στο κωδικό 490 (φόρο εισοδήματος) ... ποιό ποσό φόρου καταχωρούμε ?

Αυτό του συνολικού φόρου εισοδήματος (απο τεκμήρια + επιχείρηση) ή το ποσό φόρου που ασντιστοιχεί μόνο στο φόρο απο την επιχειρηματική δραστηριότητα ? (αν και στο εκκαθαριστικό του Ε1 δεν κάνει διάκριση μεταξύ των 2 !)

Αντίστοιχα υπάρχει και ο Ζ1(469) στα έσοδα. Και στις δυο περιπτώσεις είναι ο φόρος που προέρχεται από την αναβαλλόμενη φορολογία π.χ. στα έσοδα ο Ζ1(469) είναι ο φόρος εισοδήματος που είναι έσοδο υπό την έννοια ότι κάποιων λογιστικών πλαίσίων δηλ. της αναβαλλόμενης φορολογίας (που δεν νομίζω να έχεις τέτοια κατάσταση). Δεν είναι πάντως ούτε στα έσοδα, ούτε στα έξοδα ο φόρος εισοδήματος που πληρώνει η επιχείρηση, γιατί δεν μπορεί αυτός να έιναι έσοδο ... αν ήταν έσοδο θα ήμασταν ... βγάζαμε πολλά λεφτά ...
Δεν θα πάρεις δηλαδή το εκκαθαριστικό του '16 και θα πας να βάλεις εκεί στον κωδικό αυτό, αυτόν τον φόρο.


 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ georgegaleos ! (+1)

Αν και η ερώτηση  μου στο παραπάνω μήνυμα δεν ήταν ξεκάθαρη ... αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι οτι αν έχουμε πληρώσει κάποιες δόσεις (πχ 2 απο τις 4-5 πόσες είναι) απο το φόρο της προηγούμενης χρονιάς (εκκαθαριστικό '16) αυτά τα ποσά τα περνάμε στο κωδ. 490 του Ζ2 ?

Όσο για να ήταν έσοδο (επιστροφή φόρου) ούτε λόγος εδω και 12-14 χρόνια :cry:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.