Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νεο Ε3 - Ερωτήσεις και απορίες


Recommended Posts

Τίποτα (και μάλιστα μου το είχαν πει και απο το τηλέφωνο ότι δεν χρειάζεται κάτι). Είδαν τους ΚΑΔ μου στο taxis, τους είπα ότι είμαι συμβασιούχος έργου σε ΝΠΔΔ με μόνο έναν εργοδότη και δεν ζήτησαν τίποτα άλλο, αν και είχα μαζί μου συμβάσεις, μπλοκάκι κλπ σε ένα πάκο.

Τα 102,40 ήταν αρκετά...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, κάποιες συγκεντρωμένες απορίες που μου έχουν δημιουργηθεί, και αν μπορουν να απαντηθουν απο τους εμπειρότερους, ευχαριστω:

1. Κωδικός 045: καταχωρούνται οι ηλεκτρονικές πλατφόρμες που χρησιμοποίησαν
για να τους παρέχονται διαφημιστικές ή λοιπές υπηρεσίες βάσει σύμβαση
ς./ Αν χρησιμοποιήθηκε μέσα στο έτος αναφοράς
μια ιστοσελίδα για προβολή της επιχείρησης για μικρό διάστημα πρέπει να  δηλώσουμε την ιστοσελίδα αυτη?

2.  042 Ενεργές Ηλεκτρονικές Διευθύνσεις Αλληλογραφίας Επιχείρησης./Είναι αυτή που χρησιμοποεί η επιχείρηση ή αυτη που είναι δηλωμένη στο taxisnet?

3.  κωδικός 046, Υποχρέωση Απογραφής Απλογραφικών./ Πότε κάνουμε απογραφή Απλογραφικών? (γενικώς σαν μηχανικοί κάνουμε?)

4.   Στον πίνακα Ζ2, ασφαλιστικές εισφορές αυτοαπασχολούμενων, ειναι η δικές μας, ή των μισθωτών μας (εφόσον έχουμε)? Αν δεν μπαινουν εκει οι ασφαλιστικες μας εισφορες, σε ποιο κωδικό μπαίνουν?

5.   Κωδικός 039, εάν έχουμε μια ιστοσελίδα για την επιχείρηση μας, πρέπει να την συμπληρωσουμε εκει, παρολο που δεν πουλαμε διαδικτυακα τίποτα?

6.   Κωδικό 462,463,464 αν μπορει κάποιος να αναλύσει τι σημαίνουν οι κωδικού αυτοί, και από που θα λαμβάναμε τα ποσά των (462, 463).

7.  Προκαταβλητέοι φόροι που έχουμε καταβάλει στο έτος συμπληρώνονται κάπου?,

8. Στο κωδικό 401, πάνε όλα εκτος από ασφαλιστικές εισφορές, δαπάνες διαφήμησεις, πάγια(που δεν έχουν άμεση σχεση με την παροχή υπηρεσία), και δαπάνες φιλοξενείας? Να φανταστώ πως τσμεδε-εμπ δεν μπαινει εκει, ούτε δαπανες pos, τα μικροποσα προμήθειων τράπεζων στην πληρωμη οφειλων στα κισε.

9. Ποσα φπα που έχουν πληρωθεί κατα παράβαση του 4484/2017 άρθρο 39α, για αγορά παγίων, δηλώνονται στo Δ9 λοιπά έξοδα? και αντιστοίχως στα λοιπά έξοδα του Ζ2?

Ευχαριστώ

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πράμα !!!!!

Λοιπόν θα προσπαθήσω να απαντήσω με ότι γνωρίζω (δεν είμαι λογιστής .... το θυμόμαστε).

1) Από το βιβλιαράκι οδηγιών της ΑΑΔΕ
Κωδικοί 045 (Στοιχεία Συνεργαζόμενων Ηλεκτρονικών Πλατφορμών)
Συμπληρώνεται από το χρήστη
Στον κωδικό 045 και στον υποπίνακα «Στοιχεία Συνεργαζόμενων Ηλεκτρονικών Πλατφορμών» καταχωρούνται οι ηλεκτρονικές πλατφόρμες που χρησιμοποίησαν οι επιχειρήσεις το φορολογικό έτος που αφορά η δήλωση, προκειμένου να διενεργήσουν πωλήσεις αγαθών, ή παροχή υπηρεσιών, να τους παρέχονται διαφημιστικές ή λοιπές υπηρεσίες βάσει σύμβασης καθώς επίσης και αυτές που τυχόν χρησιμοποιήθηκαν δωρεάν, αποκλειστικά όμως για την εξυπηρέτηση άσκησης της επιχειρηματικής τους δραστηριότητας (Σχετ. ΠΟΛ 1072/2018).

2) Από το βιβλιαράκι οδηγιών της ΑΑΔΕ
"Κωδικοί 042 (Ενεργές Ηλεκτρονικές Διευθ. Αλληλογραφίας Επιχ.)
Συμπληρώνεται από το χρήστη.
Στον κωδικό 042 και στον υποπίνακα «Ενεργές Ηλεκτρονικές Διευθύνσεις Αλληλογραφίας Επιχείρησης» καταχωρείται τουλάχιστον μία από τις ηλεκτρονικές διευθύνσεις αλληλογραφίας που είναι ενεργές κατά το χρόνο υποβολής της δήλωσης και οι οποίες αφορούν την επικοινωνία της επιχείρησης με την Α.Α.Δ.Ε. Επισημαίνεται ότι τόσο στις ατομικές επιχειρήσεις όσο και στα νομικά πρόσωπα / νομικές οντότητες, η ηλεκτρονική διεύθυνση αναφέρεται αποκλειστικά διακριτά και απευθείας στην επιχείρηση και όχι σε τρίτα πρόσωπα ή στα πρόσωπα που νομίμως την εκπροσωπούν (Σχετ. ΠΟΛ 1072/2018). Παρέχεται η δυνατότητα υποβολής αυτών με αρχείο."

3) Απογραφή θα είχες αν υπήρχαν παραλαμβανόμενα και αποστελλόμενα αγαθά, δηλαδή πρακτικά αν είχες πωλήσεις αγαθών. Επίσης, ακόμα και αν είχες, υπό προϋποθέσεις (κύκλος εργασιών από πωλήσεις αγαθών ≤ 150.000) δύνανται να μην διενεργείς απογραφή.

4) Οι εργοδοτικές εισφορές (σύμφωνα με το βιβλιαράκι οδηγιών της ΑΑΔΕ), στον Ζ2(480.2).
Μεταφέρονται ανάλογα στους Δ5(401) ή Δ9(423) κατά την κρίση σου αν αφορούν εισφορές εργαζομένου που επηρεάζουν το κόστος της δραστηριότητας σου ή αν αφορούν σε εργοδοτικές εισφορές εργαζομένου που δεν επηρεάζουν άμεσα το κόστος της δραστηριότητας σου.
Οι δικές σου στον Ζ2(485.7) και ανάλογα με την παραπάνω λογική μεταφέρονται στους Δ5(401) ή Δ9(423).

5) Από το βιβλιαράκι οδηγιών της ΑΑΔΕ.
"Κωδικοί 039 (Ενεργές Ιστοσελίδες Επιχείρησης) Συμπληρώνονται από τον χρήστη όλες οι ιστοσελίδες της επιχείρησης που είναι ενεργές κατά το χρόνο υποβολής της δήλωσης."
Άρα, θεωρώ πως ναι, διότι δεν είναι κριτήριο της δήλωσης της ιστοσελίδας της επιχείρησης το τι παρέχεις μέσω αυτής αλλά το αν είναι ενεργή ή όχι.

6) Από το βιβλιαράκι οδηγιών της ΑΑΔΕ, πιστεύω ότι θα καταλάβεις (αρκετά καλά) τι μπαίνει σε αυτούς του κωδικούς. Επισης μπορεί να αναζητήσεις στο internet τις αντιστοιχίες των κωδικών των ΕΛΠ με αυτές των ΕΓΛΣ και να δεις στα ΕΓΛΣ πιο αναλυτικές περιγραφές.
"Κωδικοί 462. Λοιπά συνήθη έσοδα. 
Συμπληρώνονται από το χρήστη ανά κατηγορία δραστηριότητας 
Σύμφωνα με το Παράρτημα Γ του ν. 4308/2014 στον λογαριασμό Λοιπά συνήθη έσοδα (71) περιλαμβάνονται οι παρακάτω λογαριασμοί 
71.01 Αποσβέσεις επιχορηγήσεων παγίων στοιχείων 
71.02 Επιχορηγήσεις τόκων 71.03 Επιχορηγήσεις λοιπών εξόδων 
71.04 Άλλα λειτουργικά έσοδα 
71.05 Άλλα λειτουργικά έσοδα από συνδεδεμένες οντότητες"

"Κωδικοί 463. Πιστωτικοί τόκοι και συναφή έσοδα. 
Συμπληρώνονται από το χρήστη ανά κατηγορία δραστηριότητας 
Σύμφωνα με το Παράρτημα Γ του ν. 4308/2014 στον λογαριασμό Πιστωτικοί τόκοι και συναφή έσοδα (72) περιλαμβάνονται οι παρακάτω λογαριασμοί 
72.01 Πιστωτικοί τόκοι πωλήσεων 
72.02 Πιστωτικοί τόκοι δανείων και απαιτήσεων 
72.03 Πιστωτικοί τόκοι από συνδεδεμένες οντότητες 
72.04 Πιστωτικοί τόκοι άλλων επενδύσεων"


"Κωδικοί 464. Πιστωτικές συναλλαγματικές διαφορές. 
Συμπληρώνονται από το χρήστη ανά κατηγορία δραστηριότητας 
Σύμφωνα με το Παράρτημα Γ του ν. 4308/2014 στον λογαριασμό Πιστωτικές συναλλαγματικές διαφορές (73) περιλαμβάνονται οι παρακάτω λογαριασμοί 
73.01 Πιστωτικές συναλλαγματικές διαφορές από διακανονισμό 
73.01.01 Πιστωτικές συν/τικές διαφορές διακανονισμού εμπορικών απαιτήσεων και υποχρ/σεων 
73.01.02 Πιστωτικές συν/τικές διαφορές διακανονισμού δανείων 
73.01.03 Πιστωτικές συν/τικές διαφορές διακανονισμού λοιπών στοιχείων ισολογισμού 
73.02 Πιστωτικές συναλλαγματικές διαφορές επιμέτρησης 
73.02.01 Πιστωτικές συν/τικές διαφορές επιμέτρησης εμπορικών απαιτήσεων και υποχρεώσεων 
73.02.02 Πιστωτικές συν/τικές διαφορές επιμέτρησης δανείων 
73.02.03 Πιστωτικές συν/τικές διαφορές επιμέτρησης λοιπών στοιχείων ισολογισμού"

7) Μεταφέρω από την ΠΟΛ.1072/2018
«Β. Κατάσταση Φορολογικής Αναμόρφωσης
«[…]
Στην κατάσταση αυτή που συνυποβάλλεται με το έντυπο Ε3, κατά περίπτωση, ο πίνακας της «ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΑΠΟΔΟΘΕΝΤΩΝ ΚΑΙ ΟΦΕΙΛΟΜΕΝΩΝ ΦΟΡΩΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΜΜΕΣΩΝ ΦΟΡΩΝ (ΦΠΑ κ.τ.λ)» δεν υπάρχει πλέον και έχει αντικατασταθεί από υπεύθυνη δήλωση του λογιστή φοροτεχνικού της επιχείρησης, ο οποίος βεβαιώνει την ορθή υποβολή των ως άνω δηλώσεων παρακρατούμενων φόρων εισοδήματος και απόδοσης έμμεσων φόρων, στο πλαίσιο εφαρμογής των διατάξεων της παρ.3 του άρθρου 38 του ν. 2873/2000.»


8.) Ο κωδικός 401 συμπληρώνεται από τις επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών και περιέχει το κόστος των δαπανών το οποίο επιβαρύνει την παροχή υπηρεσιών καθώς και το κόστος των αναλωσίμων υλικών που τυχόν έχει η επιχείρηση παροχής υπηρεσιών.
Για τις εταιρείες παροχής υπηρεσιών, τυχόν δαπάνες που αφορούν ανάλωση προϊόντων ή λειτουργικές δαπάνες που επηρεάζουν το κόστος αυτής της δραστηριότητας καταχωρούνται αρχικά στους αντίστοιχους κωδικούς του πίνακα Ζ2 . και στη συνέχεια μεταφέρονται στον κωδικό 401 , ενώ οι υπόλοιπες δαπάνες του υποπίνακα Z2 οι οποίες δεν προσαυξάνουν το κόστος της παροχής υπηρεσιών μεταφέρονται στον κωδικό 423.
Ανάλογα με την κάθε οντότητα, παραδοχές που θα κάνει, αλλά και την υπηρεσία οι δαπάνες οι οποίες προσαυξάνουν το κόστος της παροχής των υπηρεσιών, είναι δυνατόν να διαφέρουν.
Η επιλογή των δαπανών που θα μπουν σε αυτόν τον κωδικό αυτό, ανήκει στην διοίκηση της κάθε οντότητας η οποία θα πρέπει να συγκεντρώσει επιλέξει από το σύνολο των δαπανών ποιες είναι αυτές που αποτελούν κόστος για την παροχή της υπηρεσίας. Κόστος για την παροχή υπηρεσίας θεωρούνται όλες οι δαπάνες (άμεσες ή έμμεσες) που γίνονται για τα μπορέσει να παρασχεθεί η υπηρεσία αυτή.


9) Τα ποσά αυτά (εννοείς προφανώς τον ΦΠΑ) που έχουν πληρωθεί κατά παράβαση του 4484/2017 άρθρο 39α, για αγορά παγίων, δεν δηλώνονται πουθενά, διότι όπως λες έγιναν κατά παράβαση του 4484/2017 άρθρο 39α. Οι αγορές αυτές δεν επιβαρύνονται με ΦΠΑ, δεν έπρεπε να εκπέσει ο ΦΠΑ τους με τις περιοδικές, και άρα δεν έχει νόημα η ύπαρξη του ποσού του ΦΠΑ, δεν ενσωματώνεται κάπου. Δηλαδή δεν λειτουργεί όπως ο Φ.Π.Α. εισροών που δεν εκπίπτει από τον λήπτη του φορολογικού στοιχείου, και μπορεί να καταχωρηθεί ως αξία, η συνολική αξία του φορολογικού στοιχείου με ενσωματωμένο το Φ.Π.Α.

Μετά από αυτό .... πάω για μπύρες ....

Edited by georgegaleos
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμένα,

σε συνέχεια της πρώτης ανάρτησης από τον hektor αντιμετωπίζω και εγώ τον παρακάτω περιορισμό στην συμπλήρωση της φορολογικής δήλωσης.

Παράθεση

Σύμφωνα με τα στοιχεία της υπηρεσίας μας υπάρχουν ΚΑΔ που δεν σχετίζονται
με την περ. στ, παρ.2 του άρθ.12 ν.4172/2013 (ΠΟΛ 1047/2015)
και δεν μπορείτε να συμπληρώσετε τον κωδ.007.

Προφανώς κάποιος από τους ΚΑΔ που έχω δηλώσει στην εφορία αναφέρεται σε εμπορική δραστηριότητα.

Το θέμα όμως είναι ότι η ΠΟΛ 1047/2015 που επικαλείται η εφαρμογή του gsis, δεν αναφέρει πουθενά ότι  δεν μπορείς να δηλώσεις όσους ΚΑΔ επιθυμείς.

Η ΠΟΛ αναφέρει ότι δεν μπορείς να έχεις ΕΣΟΔΑ απο εμπορική δραστηριότητα.

Οπότε, χωρίς να έχω έσοδα με τον συγκεκριμένο ΚΑΔ(που αντιστοιχεί σε εμπορική δραστηριότητα) το σύστημά τους, μου απαγορεύει να καταθέσω την

φορολογική μου δήλωση με το κωδικό 007(κλίμακα μισθωτού), μόνο και μόνο επειδή έχω δηλώσει των συγκεκριμένο ΚΑΔ ως εν δυνάμει δραστηριότητα.

Στην περυσινή δήλωση που είχα πάλι τον συγκεκριμένο ΚΑΔ  δεν είχα τέτοιο πρόβλημα (Την ΠΟΛ την εφαρμόζουν όπως τους καπνίσει κάθε χρόνο;)

Το ερώτημά μου είναι: Αυτός ο νέος περιορισμός έχει μπει στην εφαρμογή βασισμένος σε κάποιο νόμο (γιατί δεν διάβασα κάπου κάτι τέτοιο),

έχει γίνει από λάθος ή είναι κάποιο νέο ύπουλο τέχνασμα για να μας "πετάει" στην κλίμακα των ελεύθερων επαγγελματιών (και να μάς γδέρνει στον φόρο)  ;

Εάν δεν βασίζεται σε κάποιο νόμο θεωρώ ότι υπάρχει αυθαιρεσία στο συγκεκριμένο σημείο.

Επίσης, επειδή οι τοπικές εφορίες δηλώνουν άγνοια επί του θέματος και αδυνατούν να κάνουν κάτι, μήπως γνωρίζει κάποιος πού μπορώ να αποτανθώ

για να πάρω μια απάντηση;

Ευχαριστώ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/18/2018 at 5:15 PM, blokakias said:

Χρειάζομαι έναν ΚΑΔ για προγραμματιστή και έναν για καθηγητή, ο 85591907 (ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗ) επιβεβαιωμένα δεν έχει εμπορική ιδιότητα. Τους υπόλοιπους θα τους καταργήσω. Μάλλον, ο 63111000 δημιουργεί το πρόβλημα, ενώ έχω τις επιφυλάξεις μου για τον 63111300.

 

Καλημέρα,

Επειδή είμαι σε παρόμοια κατάσταση, είμαστε 100% σίγουροι ότι ο  85591907 (ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗ) περνάει στο Ε3 για υποβολή δήλωσης ως μισθωτός; Από γνωστούς που έχουν ΚΑΔ που ξεκινούν με 85 δεν πέρασαν (αλλά κανείς δεν έχει αυτόν ακριβώς). 

Ευχαριστώ!

Χρήστος

Edited by Christos D.
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Tallone said:

Γεια σας και απο εμένα,

σε συνέχεια της πρώτης ανάρτησης από τον hektor αντιμετωπίζω και εγώ τον παρακάτω περιορισμό στην συμπλήρωση της φορολογικής δήλωσης.Προφανώς κάποιος από τους ΚΑΔ που έχω δηλώσει στην εφορία αναφέρεται σε εμπορική δραστηριότητα.Το θέμα όμως είναι ότι η ΠΟΛ 1047/2015 που επικαλείται η εφαρμογή του gsis, δεν αναφέρει πουθενά ότι  δεν μπορείς να δηλώσεις όσους ΚΑΔ επιθυμείς.Η ΠΟΛ αναφέρει ότι δεν μπορείς να έχεις ΕΣΟΔΑ απο εμπορική δραστηριότητα. . . . . . 

. . . .  .

Είτε

1. Πηγαίνεις στην ΔΟΥ και ζητάς να γίνει αναδρομκή διαγραφή ΚΑΔ. Στην περίπτωση αυτή ζητούν να δουν τα βιβλία του έτους και τα τιμολόγια που έχουν εκδοθεί καθώς και τις συμβάσεις. Κατόπιν γίνεται η διαγραφή ΚΑΔ και εφόσον οι ΚΑΔ που έχουν παραμείνει το επιτρέπουξ φορολογείσαι ως μισθωτός. 

2  Υποβάλεις δήλωση ως επχειρηματίας και τσεκάρεις την επιλογή 'με επιφύλαξη΄. Πρέπει πάλι να πας (ο λογιστής σου) στην ΔΟΥ με τα ίδια δικαιολογητικά και εντός λίγων ημερών ώστε να γίνει νέα εκκαθάριση.

3 Υποβάλεις δήλωση ως επιχερηματίας και πριν την προθεσμία λήξης υποβολής δηλώσεων, υποβάλεις (ο λογιστής σου) στην ΔΟΥ τροποποιητική δήλωση με τα ίδια πάλι δικαιολογητικά ώστε να γίνει νέα εκκαθάριση. 

4. Δεν υποβάλλεις τίποτε και φεύγεις για εξωτερικό.

 

Όλα αυτά επειδή κάποιος καμένος εγκέφαλος, δεν επιτρέπει υποβολή δήλωσης με μηδενικά εισοδήματα ενός ή περισσοτέρων ΚΑΔ . . .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση, μάλλον για το 4 με βλέπω......

Το πρόβλημα με την αναδρομική διαγραφή ΚΑΔ είναι ότι εγώ έχω κλείσει στο τέλους το 2017 τα βιβλία μου και δεν μπορώ να κάνω διαγραφή.

Οπότε μάλλον για υποβολή με επιφύλαξη πάμε...

Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Tallone said:

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση, μάλλον για το 4 με βλέπω......

Το πρόβλημα με την αναδρομική διαγραφή ΚΑΔ είναι ότι εγώ έχω κλείσει στο τέλους το 2017 τα βιβλία μου και δεν μπορώ να κάνω διαγραφή.

Οπότε μάλλον για υποβολή με επιφύλαξη πάμε...

Και πάλι ευχαριστώ.

Καλησπέρα και από έμενα,

Φίλε Tallone επειδή είμαστε ακριβώς ίδια περίπτωση, δηλαδή πρόβλημα με ΚΑΔ αλλά δεν μπορώ να κάνω διαγραφή γιατί έχω κλείσει βιβλία στο τέλους του 2017, ενημέρωσε με σε παρακαλώ όταν έχεις νεότερα σχετικά με το πως πήγε με την υποβολή με επιφύλαξη και αν δέχτηκε η εφορία να σε φορολογήσει σαν μισθωτό.

Ευχαριστώ

Edited by atsermen
Link to comment
Share on other sites

Θα καταθέσω με επιφύλαξη και κατόπιν θα πάω στην εφορία να καταθέσω ότι δικαιολογητικό μου ζητήσουν

ώστε να αποδεικνύεται ότι δεν είχα εισόδημα από εμπορική δραστηριότητα.

Φρονώ ότι δε θα υπάρχει πρόβλημα.......

Θεωρώ πάντως ότι όλοι πρέπει να αντιμετωπίζουμε αυτού του είδους τις αυθαιρεσίες ή λάθη πιο δυναμικά.

Και τείνω να πιστεύω ότι είναι αυθαιρεσίες διότι εάν ήταν λάθη, στατιστικά τα μισά θα ήταν προς όφελός μας.

Εδώ όλα τα "λάθη" τους είναι εναντίων μας.

Anyway I will keep you udated

Edited by Tallone
Link to comment
Share on other sites

φυσικά και δεν είναι λάθη. εδώ το παρουσιάζουν για επιτυχία που με διάφορες συγχωνεύσεις κωδικών αύξησαν τις εισπράξεις!

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.