Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νεο Ε3 - Ερωτήσεις και απορίες


Recommended Posts

On 19/4/2018 at 10:56 ΜΜ, georgegaleos said:

Να απαντήσω και στο αρχικό μου ερώτημα στο #1.

Στον κωδ.401 δεν ενσωματώνονται και οι αποσβέσεις του κωδ.487.

Οι αποσβέσεις μπαίνουν επίσης στον κωδ. 425.

Σχετικό το παρακάτω που χτυπάει αν δεν εμφανισθουν έτσι στον πινακα Δ

10.jpg

Επειδή δεν μου βγαίνει η εξίσωση 3 (της εικόνας) σχετικά με τον κωδ. 423 (εκτός απο 0,00) ... σ' αυτόν τι καταχωρούμε ?

Στο κωδ. 485 έχω καταχωρήσει : ενέργεια + τηλέφωνα (σταθερό) + ΕΦΚΑ + λοιπά έξοδα (φωτοτυπίες + βενζίνες + ενε. παράβολο + συνδρομή ΤΕΕ + κλπ)

1) Αν τα περάσω στο κωδ. 401 = 485 [ενέργεια + τηλέφωνα (σταθερό) + ΕΦΚΑ + λοιπά έξοδα (φωτοτυπίες + βενζίνες + ενε. παράβολο + συνδρομή ΤΕΕ + κλπ)] ... βγάζει ποσοστό κέρδους 68% !!!

2) Αν στο 401 βγάλω το ποσό του ΕΦΚΑ και το βάλω στο 425 ... βγάζει ποσοστό κέρδους 75% !!!

Ποιό είναι το σωστό κατα την άποψη σας ?

Εγω θεωρώ το 1) !!!!

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είχα αναρτήσει ήταν από τα πρώτα βήματά μου στο Ε3 προσπαθώντας να καταλάβω την λογική του!!!!!!

Και τα δύο που γράφεις σωστά είναι.
Επιλογή της κάθε οντότητας (κατά την κρίση της) είναι το πως θα καταχωρήσει τα έξοδα του Ζ2 στους: Δ5(401) που αφορά στα έξοδα που προσαυξάνουν το κόστος των υπηρεσιών κατά την κρίση της οντότητας, δηλαδή δαπάνες που γενικά θεωρεί η οντότητα ότι επηρεάζουν το κόστος αυτής της δραστηριότητας της οντότητας και σε αυτές των Δ11(423) & Δ11(425) όπου καταχωρούνται αντίστοιχα τα έξοδα και οι αποσβέσεις που θεωρεί η οντότητα ότι δεν έχουν ενσωματωθεί στο κόστος υπηρεσιών.

Δηλαδή 
α) Από τα έξοδα του Ζ2(485) στον Δ11(425) θα μεταφερθούν αυτά, πλην αυτών που έχουν ενσωματωθεί-προσαυξάνουν το κόστος των υπηρεσιών. 
Οσα έχουν ενσωματωθεί-προσαυξάνουν το κόστος των υπηρεσιών θα θα μεταφερθούν στον Δ5(401). 
β) Από τις αποσβέσεις του Ζ2(487) στον Δ11(423) θα μεταφερθούν οι αποσβέσεις πλην αυτών που έχουν ενσωματωθεί-προσαυξάνουν το κόστος των υπηρεσιών. 
Οσες έχουν ενσωματωθεί-προσαυξάνουν το κόστος των υπηρεσιώνθα θα μεταφερθούν στον Δ5(401). 
γ) Το ανάλογο συμβαίνει και με τα υπόλοιπα έξοδα του Ζ2.

Καλό είναι να διατηρείς την ίδια πρακτική που θα αποφασίσεις γενικότερα στα διάφορα επόμενα έτη.

Δες την ΠΟΛ 1072/2018
"[...]
Για τις εταιρείες παροχής υπηρεσιών, τυχόν δαπάνες που αφορούν ανάλωση προϊόντων και γενικά επηρεάζουν το κόστος αυτής της δραστηριότητας καταχωρούνται αρχικά στους αντίστοιχους κωδικούς του υποπίνακα Ζ2 και στη συνέχεια μεταφέρονται στον κωδικό 401, ενώ οι υπόλοιπες δαπάνες μεταφέρονται στον κωδικό 423
...
Τέλος, στους κωδικούς 125, 225, 325 και 425 «Αποσβέσεις» του Δ11 καταχωρούνται οι αποσβέσεις που δεν έχουν ενσωματωθεί στο κόστος πωληθέντων..."

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού τα ανέλυσες αρκετά καλά ... κατέληξα στο  συμπέρασμα (κατα την δική μου κρίση) οτι το 1) είναι πιό ορθό, λαμβάνοντας  υπόψη και το % κέρδους !!!

Ευχαριστώ πολύ δάσκαλε ... +1 !!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Το taxheaven "γαργαλά" το πρόβλημα των προστίμων αναδρομικής αλλαγής ΚΑΔ, εδώ: https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/41499 στο τέλος λίγο. Όχι πως ελπίζω σε τίποτα... Τώρα θα τα ακούσουν οι υπάλληλοι/διευθυντές στη ΔΟΥ που πήραν την απόφαση να διευκολύνουν τις αλλαγές ΚΑΔ (με τα κατοστάρικα) για τους καημένους τους βιαστικούς (νοικοκύρηδες/καλοπληρωτές ή, κοινώς, λακαμάδες) φορολογούμενους...

Link to comment
Share on other sites

Πόσο πιο πολύ απαράδεκτοι να γίνουν ... αφού μάζεψαν τα 102,40άρικα και ταλαιπώρησαν τον κόσμο ...το έλυσαν .... εν μέρη ....

Αυτό που εγώ καταλαβαίνω-κατέληξα είναι ότι τις δηλώσεις πρέπει όλοι να τις υποβάλλουμε το απόγευμα της ημέρας που λήγει η προθεσμία... Αλήθεια πόσο εκνευρισμένοι θα πρέπει να είναι οι συνεπείς !!!!! 

giphy_(1).gif

Edited by georgegaleos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

ξέρει κάνεις αν μπορεί να γίνει τροποποιητική ηλεκτρονικά από το gsis (για Ε3 και Ε1) και αν έχει κάποιο πρόστιμο-ποινή-περαιτέρω ταλαιπωρία/έλεγχο;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις κανονικά τροποποιητική, νομίζω όσες θέλεις, από το gsis. Χωρίς πρόστιμο έως ότου λήξει η προθεσμία (26/7 αν δεν κάνω λάθος).

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, επέχει θέση αρχικής (εμπρόθεσμης) δήλωσης. [Ν.4174/2013 (ΚΦΔ), άρθρο 19]

"2. Αν ο φορολογούμενος υποβάλει τροποποιητική φορολογική δήλωση εντός της προθεσμίας υποβολής της αρχικής φορολογικής δήλωσης, τότε και η τροποποιητική φορολογική δήλωση επέχει θέση αρχικής δήλωσης και θεωρείται ότι και οι δύο, αρχική και τροποποιητική έχουν υποβληθεί εμπρόθεσμα."

Ταλαιπωρία δεν έχει ... αλλά δεν μπορείς να ξέρεις εκ των προτέρων αν η αλλαγή που θα κάνεις σε οδηγήσει στην ΜΗ έκδοση της Πράξης Διοικητικού Προσδιορισμού Φόρου και άρα στην υποβολή των δικαιολογητικών στην ΔΟΥ για να γίνει η εκκαθάριση από την ΔΟΥ.

Κατά την επιλογή υποβολής τροποποιητικής μεταφέρονται τα δεδομένα των προηγούμενων δηλώσεων Ε1, Ε2, Ε3. 

Η δήλωση Ε1 μεταφέρεται σε προσωρινή κατάσταση ενώ οι δηλώσεις Ε2,Ε3 μεταφέρονται σε "οριστική". Τα εισαγωγικά αφορούν στο ότι μπορείς να επιλέξεις αν θες να αλλάξεις κάτι και στο Ε3. Το επιλέγεις, κάνεις τις αλλαγές και μπορείς να το αποθηκεύσεις μέχρι να το υποβάλλεις (ξανά) οριστικά ... και στην συνέχεια το υποβάλλεις και το Ε1.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.