Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ: Παρατείνεται μέχρι 18 Μαΐου 2018 η καταβολή της τρέχουσας εισφοράς μηνός Μαρτίου 2018


Engineer

Recommended Posts

35 λεπτά πριν, georgegaleos said:

"Επισημαίνεται ότι η επιλογή συμψηφισμού του ποσού επιστροφής με τρέχουσες εισφορές διασφαλίζει και αποτρέπει ενδεχόμενη κατάσχεσή του έναντι οφειλών προς οποιοδήποτε τρίτο φυσικό ή νομικό πρόσωπο."

 

Ναι, να χρησιμοποιήσουμε τον ΕΦΚΑ ως "νταβατζή" των επιστροφών... :mrgreen::mrgreen:

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

On 5/16/2018 at 12:42 ΜΜ, georgegaleos said:

Αν είναι μικρότερο των 50,00 € θα συμψηφισθεί αυτόματα.

Αν είναι μεγαλύτερο των 50,01 € μπορεί να συμψηφισθεί εφόσον υποβληθεί σχετικό αίτημα έως 31/5/2018.

Οπότε μας μένει μόνο να μάθουμε τι θα γίνει αν είναι ακριβώς 50,00 ή 50,01.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έγινε & αυτό. Ενώ δεν έχω διαβάσει πουθενά για ενημέρωση του ΕΦΚΑ προς τους ασφαλισμένους του για τις ασφαλιστικές εισφορές Απριλίου 2018, η τράπεζα είναι ήδη ενήμερη & η καλύτερη φίλη του ταμείου μας. Τριγωνική ενημέρωση.

D7DFEAF3-8D99-4ADB-ACC0-2F992D9EC7BA.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Όπως ανέφεραν και προηγούμενοι συνάδελφοι, το ίδιο ισχύει και για μένα. Δεν ενημερώθηκε η πληρωμή των εισφορών και εμφανίζεται ακόμη ο Μάρτιος ως οφειλή.  Κάποια στιγμή θα ενημερωθεί. Για όσους έχουν απορίες σχετικά με την εκκαθάριση τους μην παίρνετε τηλέφωνο στο 1555, δεν θα απαντήσουν ποτέ και επίσης νομίζω πως χρεώνεται επιπλέον η γραμμή. Βρήκα 3 τηλέφωνα που αφορούν το τμήμα που ασχολείται ειδικά με τις εκκαθαρίσεις και θα μπορέσουν να σας βοηθήσουν. Καλή υπομονή σε όλους.

-210 5285617
-210 5285598 (αυτό με εξυπηρέτησε εμένα)
-210 5285690

Link to comment
Share on other sites

όσοι βλέπετε ακόμα την οφειλή

πριν αρχίσετε να ψάχνετε τηλέφωνα κλπ. δείτε στο link https://www.idika.org.gr/EfkaServices/Account/Login.aspx

η. υπηρεσίες/υποχρεώσεις κοινωνικής ασφάλισης/καταβολές

μήπως φαίνεται η πληρωμή

Edited by imhotep
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό είναι το θέμα ... υπάρχει η καταβολή-πληρωμή ... η οποία όμως δεν έχει "πάει" να εξοφλήσει κάποια παλαιά οφειλή (και με την έννοια της παλαιάς οφειλής είναι πλέον πρώτα η 1η δόση της εκκαθάρισης και μετά αυτή του Μαρτίου).

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που δεν έχω να πληρώσω δόσεις εκκαθάρισης, ενώ θα έπρεπε η καταβολή του ποσού να αποπληρώσει την εισφορά Μαρτίου, κάτι τέτοιο δεν έγινε. Όπως και να χει, φαίνεται κανονικά η καταβολή και περιμένω την εξόφληση.

Edited by Astrolavos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η εισφορά μαρτίου συνεχίζει σε μενα και εμφανίζεται ως η τρέχουσα, παρόλο που την έχω καταβάλει (φαίνεται στις καταβολές), όμως δεν εχει συμπεριληφθει στην εξόφληση, και δεν μπορω να εκτυπωσω της καινούργια ειδοποίηση πληρωμης που λήγει στις 31/05/2018 ..., πραγματικά οτι ναναι.

Για ποιο λόγο να μην την συμπεριλαμβάνει στην εξόφληση?..

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς ότι, ενώ στο Ιστορικό Εισφορών για το 2018, όπως και στις οφειλές έχει εμφανισθεί και ο μήνας Απρίλιος με ημερομηνία εμπρόθεσμης πληρωμής την 31/5/2018 !!!!, στο Ιστορικό Εκδοθέντων Ειδοποιητηρίων για το 2018, καθώς και ως τρέχουσα εισφορά (είναι ο μήνας Μάρτιος), δεν έχει εμφανισθεί ακόμη ο μήνας Απρίλιος, το επιβεβαιώνω κι εγώ.

1.jpg

 

2.jpg

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.