Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μετατροπή Χ,Υ ΕΓΣΑ σε φ,λ wgs84


Recommended Posts

Αγαπητοί

 

Προς άρση παρεξηγήσεων.

 

1. Το google earth χρησιμοποιεί το ελλειψοειδές του WGS84 και σαν προβολή την UTM, η οποία χωρίζει την γη σε ζώνες

2. Το ΕΓΣΑ87 να μεν χτησιμοποιεί το ελλειψοειδές του GRS80 (πρακτικά το ίδιο με το WGS84), μετατεθιμένο ως προς του τρεις άξονες

3. Για να πάμε από φ,λ το google earth σε φ,λ συντεταγμένες ΕΓΣΑ87 μπορούμε να εφαρμόσουμε τον ακόλουθο αλγόριθμο (Βέης 1994):

 

φ2’’= φ1’’+ α0’’+ α1’’* (φ1º-38º) + α2’’* (λ1º-24º)

λ2’’= λ1’’+ β0’’+ β1’’* (φ1º-38º) + β2’’* (λ1º-24º)

 

α0 α1 α2 β0 β1 β2

 

-9.34'' 0.02'' 0.05'' -6.10'' -0.08'' -0.11''

 

α. Το σύμβολο 1 αντιστοιχεί στις συντεταγμένες του google earth

β. Το σύμβολο 2 αντιστοιχεί στις συντεταγμένες του ΕΓΣΑ87

γ. οι τιμές αναφέρονται σε δευτερόλεπτα

δ. Η ακρίβεια είναι της τάξης του 1 μέτρου

 

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 years later...

Καλημερα!

Θελω να μετατρεψω φ,λ είτε του WGS84 ή του EGSA87 σε Χ, Υ του εγσα. Υπαρχουν καπου οι μαθηματικοι τυποι για να τους εισαγω σε κωδικα ματλαμπ. Δεν εχω βρει τιποτα ως τωρα. Το μονο που βρηκα είναι η μετατροπη απο φ,λ του wgs σε φ,λ του ΕΓΣΑ. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

αναζήτησε το σχετικό άρθρο του συναδέλφου Ιωάννη Συγγρού  Μετασχηματισμοί συντεταγμένων των Γεωγραφικών Δεδομένων στον Ελληνικό Χώρο.

Προσοχή στις ακρίβειες που ζητάς και στο σχετικό τυπολόγιο

 
 
 
Edited by ΘΕΟΧΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

On 6/6/2020 at 2:00 ΠΜ, gppapado said:

Καλημερα!

Θελω να μετατρεψω φ,λ είτε του WGS84 ή του EGSA87 σε Χ, Υ του εγσα. Υπαρχουν καπου οι μαθηματικοι τυποι για να τους εισαγω σε κωδικα ματλαμπ. Δεν εχω βρει τιποτα ως τωρα. Το μονο που βρηκα είναι η μετατροπη απο φ,λ του wgs σε φ,λ του ΕΓΣΑ. Ευχαριστω!

Αγαπητέ, για πήγαινε:

 

http://www.geosolution.gr/portal/index.html

 

τέλος της σελίδας υπάρχει η εφαρμογή: geo point -στο τέλος της σελίδας.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το ξαναγράψω. Χαίρομαι που μας κάνει παρέα ο Θεοχάρης, μετά από μία παύση χρόνων! Καλός γνώστης των θεμάτων της Τοπογραφίας.

Αυτά τα προγράμματα που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο, εγώ προσωπικά (προσοχή, λέω προσωπικά) δεν τα πολυ -εμπιστεύομαι. Ξέρω πολύ καλά πως ο συνάδελφος Σοφός μας έδωσε  αρκετά καλά πράγματα (το geosolution είναι δικό του), αλλά όπως ανέφερε ο Θεοχάρης "Προσοχή στις ακρίβειες που ζητάς και στο σχετικό τυπολόγιο".

Είναι σημαντικό να ξέρει κάποιος τι ακρίβεια ζητάει στην δουλειά που θέλει να κάνει!

Επειδή λοιπόν , τον τελευταίο καιρό, ξεσπάει πάντα ένας διάλογος για δουλειές που γίνονται από μη γνώστες του αντικειμένου , καλό θα ήταν, όσοι θέλουν να κάνουν  κάποιες τοπογραφικές εργασίες , να σκαλίσουν και τα κείμενα, ας πούμε, του Σγουρού, του Σοφού κλπ, κλπ.

Το να καταφύγεις, με την πρώτη , σε "μασημένη τροφή" δεν είναι και το καλύτερο . Όταν μάλιστα υπάρχει ένα μπέρδεμα σε βασικές έννοιες . 

Εγώ για παράδειγμα αυτό που γράφει ο φίλος μας παραπάνω : "..... ή του EGSA87 σε Χ, Υ του εγσα"  (??) δεν το καταλαβαίνω . 

Μπορούν  φυσικά, αυτά τα έτοιμα προγράμματα, να φανούν χρήσιμα για μία .... επαλήθευση. 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν, nbr said:

Θα το ξαναγράψω. Χαίρομαι που μας κάνει παρέα ο Θεοχάρης, μετά από μία παύση χρόνων! Καλός γνώστης των θεμάτων της Τοπογραφίας.

Αυτά τα προγράμματα που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο, εγώ προσωπικά (προσοχή, λέω προσωπικά) δεν τα πολυ -εμπιστεύομαι. Ξέρω πολύ καλά πως ο συνάδελφος Σοφός μας έδωσε  αρκετά καλά πράγματα (το geosolution είναι δικό του), αλλά όπως ανέφερε ο Θεοχάρης "Προσοχή στις ακρίβειες που ζητάς και στο σχετικό τυπολόγιο".

Είναι σημαντικό να ξέρει κάποιος τι ακρίβεια ζητάει στην δουλειά που θέλει να κάνει!

Επειδή λοιπόν , τον τελευταίο καιρό, ξεσπάει πάντα ένας διάλογος για δουλειές που γίνονται από μη γνώστες του αντικειμένου , καλό θα ήταν, όσοι θέλουν να κάνουν  κάποιες τοπογραφικές εργασίες , να σκαλίσουν και τα κείμενα, ας πούμε, του Σγουρού, του Σοφού κλπ, κλπ.

Το να καταφύγεις, με την πρώτη , σε "μασημένη τροφή" δεν είναι και το καλύτερο . Όταν μάλιστα υπάρχει ένα μπέρδεμα σε βασικές έννοιες . 

Εγώ για παράδειγμα αυτό που γράφει ο φίλος μας παραπάνω : "..... ή του EGSA87 σε Χ, Υ του εγσα"  (??) δεν το καταλαβαίνω . 

Μπορούν  φυσικά, αυτά τα έτοιμα προγράμματα, να φανούν χρήσιμα για μία .... επαλήθευση. 

 

 

αγαπητέ nbr

 

έχεις δίκιο, αλλά αντιλαμβάνομαι εκ της ιδιότητος του ερωτώντος ότι απλά θέλει μετασχηματισμό φ,λ σε προβολικές ΕΓΣΑ87

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nbr said:

Θα το ξαναγράψω. Χαίρομαι που μας κάνει παρέα ο Θεοχάρης, μετά από μία παύση χρόνων! Καλός γνώστης των θεμάτων της Τοπογραφίας.

Αυτά τα προγράμματα που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο, εγώ προσωπικά (προσοχή, λέω προσωπικά) δεν τα πολυ -εμπιστεύομαι. Ξέρω πολύ καλά πως ο συνάδελφος Σοφός μας έδωσε  αρκετά καλά πράγματα (το geosolution είναι δικό του), αλλά όπως ανέφερε ο Θεοχάρης "Προσοχή στις ακρίβειες που ζητάς και στο σχετικό τυπολόγιο".

Είναι σημαντικό να ξέρει κάποιος τι ακρίβεια ζητάει στην δουλειά που θέλει να κάνει!

Επειδή λοιπόν , τον τελευταίο καιρό, ξεσπάει πάντα ένας διάλογος για δουλειές που γίνονται από μη γνώστες του αντικειμένου , καλό θα ήταν, όσοι θέλουν να κάνουν  κάποιες τοπογραφικές εργασίες , να σκαλίσουν και τα κείμενα, ας πούμε, του Σγουρού, του Σοφού κλπ, κλπ.

Το να καταφύγεις, με την πρώτη , σε "μασημένη τροφή" δεν είναι και το καλύτερο . Όταν μάλιστα υπάρχει ένα μπέρδεμα σε βασικές έννοιες . 

Εγώ για παράδειγμα αυτό που γράφει ο φίλος μας παραπάνω : "..... ή του EGSA87 σε Χ, Υ του εγσα"  (??) δεν το καταλαβαίνω . 

Μπορούν  φυσικά, αυτά τα έτοιμα προγράμματα, να φανούν χρήσιμα για μία .... επαλήθευση. 

 

 

 

Καλησπερα. Εχετε δίκιο τα μπέρδεψα λίγο. Δεν είμαι τοπογράφος, είμαι γεωλόγος και κάποιες τοπογραφικές έννοιες δε μου είναι ξεκάθαρες (δυστυχως!!). Αυτο που εννοω ειναι : εχω φ,λ του WGS84, τα οποια με βαση του τυπους του Βεη 1994, μετετρεψα σε φ,λ του EGSA87. Αυτο που θελω πραγματικα ομως ειναι τα Χ,Υ σε EGSA87 (μέτρα δηλαδή). Συνεπώς ψάχνω αυτούς τους τυπους που θα μου μετατρεψουν τα φ,λ του EGSA87 σε Χ, Υ του EGSA87 για να τους εισαγω σε κώδικα.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει τώρα τα φ,λ  του ΕΓΣΑ να  γινουν  χ,y στην προβολή.Επισυνάπτω  ένα εκπαιδευτικό έγγραφο.έχει και τον κώδικα μέσα .ο τύπος  που ψάχνεις ειναι σελ 23

Αναγωγή _στοιχείων_σε_ χαρτογραφικό_επίπεδο.pdf

Edited by pavlos romios
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 6/6/2013 at 2:38 ΜΜ, GiorgosKal said:

Συνάδελφε ευχαριστώ πολύ. Πολύ καλή δουλειά.

Που θα μπορούσα να βρω συγκεντρωμένο όλο αυτό το τυπολόγιο; Eπίσης τι γίνεται με τον αντίστροφο μετασχηματισμό;

Gerry

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.