Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τρίγωνο γείωσης ή θεμελιακή γείωση;


mech.eng

Recommended Posts

Καλημέρα σας. Πρόκειται για εγκατάσταση οικίσκου isobox. Είναι απαραίτητη η θεμελιακή γείωση ή μπορώ να κάνω ένα τρίγωνο γείωσης ;  (με την προβλεπόμενη αντίσταση 1 Ω).

 

Link to comment
Share on other sites

Τα isobox στην πλειοψηφία των περιπτώσεων μπαίνουν "ακουμπιστά" στο έδαφος χωρίς θεμέλια.

Άρα θεμελιακή δεν γίνεται, και πάς για απλό ηλεκτρόδιο ή τρίγωνο για να πετύχεις την απαιτούμενη αντίσταση γείωσης.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Απ ότι γνωρίζω πάω για 1 Ωm?

Επίσης, γνωρίζεις την απαραίτητη απόσταση που πρέπει να έχει η αντικεραυνική απο την γείωση της εγκατάστασης (το τρίγωνο δλδ) ;

Link to comment
Share on other sites

mech.eng για να μην σε δουλευουμε , ψαχτω λιγο παραπανω εδω  ,  http://www.michanikos.gr/search/?q=γειωση&fromCSE=1

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, stasinos1972 said:

Απορία. Γιατί να ασχοληθείς με κάτι που δεν ξέρεις; Ούτε ειναι και της ειδικότητας σου, εδώ που τα λέμε.....

Εγώ έχω δύο απορίες αλλά για την ώρα θα μείνω στην πρώτη. Τι ακριβώς είναι αυτό που θέλει να ασχοληθεί ο συνάδελφος αλλά δεν το ξέρει;

Υ.Γ. Το συγκεκριμένο κόκκινο δεν είναι δικό μου, διότι θεωρώ ότι ακόμη υπάρχουν περιθώρια συνεννόησης. 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, stasinos1972 said:

Απορία. Γιατί να ασχοληθείς με κάτι που δεν ξέρεις; Ούτε ειναι και της ειδικότητας σου, εδώ που τα λέμε.....

οι γειωσεις δεν ειναι ειδικοτητας μηχανολογου μηχανικου ???!!!!?????

Α ναι, ειναι μαλλον πολιτικου μηχανικου.....

ή, καλυτερα, Ηλ/γου ΤΕΙ.......

 

 

ΥΓ λιγο φορτισμενη η διατυπωση μου, αλλα με τα τοσα που αναφερονται εδω μεσα, πραγματικα η απορια του stasinos με εξεπληξε...

Edited by maneni
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι η συζήτηση έχασε την ουσία της. Γνωρίζει κάποιος την απαραίτητη απόσταση που πρέπει να έχει η αντικεραυνική απο την γείωση της εγκατάστασης (το τρίγωνο δλδ) ;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, mech.eng said:

νομίζω οτι η συζήτηση έχασε την ουσία της. Γνωρίζει κάποιος την απαραίτητη απόσταση που πρέπει να έχει η αντικεραυνική απο την γείωση της εγκατάστασης (το τρίγωνο δλδ) ;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

αν κ παλιος θα επρεπε να γνωριζεις πως δουλευει το φορουμ . Παραπανω, σου εδωσα το που πρεπει να διαβασεις για να μαθεις αυτο που θες . any way, αν καταφερεις  να εχεις γειωση <1Ω  ''κουμπωνεις'' την αντικεραυνικη πανω της 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.