Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/19409/1507 Υπεγράφη η υπουργική απόφαση για την στατική επάρκεια


chrisvach

Recommended Posts

Εφαρμογή της παρ. η του άρθρου 99 του ν. 4495/2017 «Έλεγχος και προστασία του Δομημένου Περιβάλλοντος και άλλες διατάξεις» (ΦΕΚ Α΄ 167).

ΦΕΚ Β 1643 2018.pdf


View full είδηση

Link to comment
Share on other sites

Και έρχεται η ώρα που η αυθαιρεσία που έκανε το διαμέρισμα του Δ' ορόφου θα οδηγήσει σε εκπόνηση ΜΣΕ για όλο το κτήριο η οποία θα βγάλει ότι θα απαιτηθούν π.χ. ενισχύσεις στο διαμέρισμα του Β' ορόφου (μανδύες κλπ). Ο ιδιοκτήτης του Β' θα πει: "Βεβαίως να κάνω ενισχύσεις στο δικό μου διαμέρισμα για την αυθαιρεσία του άλλου" ή θα πει σε εκείνον του Δ' ορόφου να  γκρεμίσει το αυθαίρετό του; Εσείς τι λέτε; 

  • Like 2
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Αρα η μισθωση και η αδεια λειτουργιας απαγορευονται μονο στην περιπτωση που κριθει το ακινητο στατικα μη επαρκες.

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς βάλανε το (ι):

Παράθεση

ι) το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά διηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο είναι μικρότερο σε επιφάνεια από 25 τ.μ.

Αυτή η εξαίρεση ευτυχώς παίρνει μπάλα τις επεκτάσεις σε ρετιρέ εντός βεράντας όπου και για 1μ2 με τον 4495/17 χρειαζόταν ΜΣΕ. 

Από εκεί και πέρα...

 - Ακόμη και με αυτή τη διάταξη παραμένει η επιλογή ΚΑΝΕΠΕ ή παλαιών κανονισμών για την αποτίμηση. Και ας λένε κάποιοι μεγαλομηχανικοί το αντίθετο. Ο ΚΑΝΕΠΕ παραμένει προαιρετικός για τα αυθαίρετα όπως ήταν πάντα.

- Λέει και ξαναλέει ο νόμος ότι σε κάθε περίπτωση ο έλεγχος γίνεται με το σεισμικό φορτίο της εποχής που χτίστηκε....Αυτό δε στέκει σαν πρόταση. Κανονισμό διαλέγεις ναι. Φορτίο όχι! Αν πας με ΚΑΝΕΠΕ το φορτίο είναι δεδομένο και είναι αυτό του ΕΚ8 με τα q αναλόγως την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά στους προβόλους ισχύει το μεγαλύτερο από 125% ή 2,00μ; Οι εξαιρέσεις συνδυάζονται; Δηλ. 25τμ υπέρβαση + 5τμ κλειστός ημ/θριος δεν θέλει ΜΣΕ; Όταν λέει κατακόρυφα φορτία 20% ή 10% εννοεί μόνιμα + κινητά χωρίς συντελεστές; (Λογικά ναι σε όλα)

Περιμέναμε τόσο καιρό για να ξαναγράψουν ουσιαστικά αυτολεξεί το άρθρο 99 και να προσθέσουν μόλις τρεις γραμμές χωρίς διευκρινήσεις.

  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, yo4 said:

Και έρχεται η ώρα που η αυθαιρεσία που έκανε το διαμέρισμα του Δ' ορόφου θα οδηγήσει σε εκπόνηση ΜΣΕ για όλο το κτήριο η οποία θα βγάλει ότι θα απαιτηθούν π.χ. ενισχύσεις στο διαμέρισμα του Β' ορόφου (μανδύες κλπ). Ο ιδιοκτήτης του Β' θα πει: "Βεβαίως να κάνω ενισχύσεις στο δικό μου διαμέρισμα για την αυθαιρεσία του άλλου" ή θα πει σε εκείνον του Δ' ορόφου να  γκρεμίσει το αυθαίρετό του; Εσείς τι λέτε; 

Δεν ξέρω τι ισχύει με την συγκεκριμένη νομοθεσία, δεν είμαι Π.Μ. Αλλά αν συνέβαινε αυτό που περιγράφεις θα έκανα αγωγή σε αυτόν που έκανε την αυθαιρεσία στο δικό του διαμέρισμα να μου πληρώσει τις εργασίες ενίσχυσης.

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, mantzaras said:

η παράταση για 8/10 το 20% έκπτωση έχει βγει?

όχι ακόμα

btw, η απόφαση έχει υπογραφή 2 Απριλίου, και έγινε ΦΕΚ 11/5. Κάποιος θέλει βρεγμένη σανίδα...

Edited by dsworks
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.