Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/19409/1507 Υπεγράφη η υπουργική απόφαση για την στατική επάρκεια


chrisvach

Recommended Posts

Παράθεση

ια) το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά διηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο δεν επιφέρει αύξηση των κατακόρυφων φορτίων άνω του 20% για κατηγορία σπουδαιότητας Σ2 σύμφωνα με τον Ελληνικό Αντισεισμικό Κανονισμό (ΕΑΚ) και 10% για κατηγορίες σπουδαιότητας Σ3 και Σ4 για τη για τη διηρημένη ιδιοκτησία αυτή ή το ανεξάρτητο κτίριο,

Αν σε ένα ρετιρέ έχει κάποιος φτιάξει μία επέκταση 30τμ με μεταλλική πέργκολα και κεραμοσκεπή με ελαφριά κατασκευή π.χ.1κΝ/μ2 όπως στο σχήμα, πως γίνεται αυτός ο έλεγχος των κατακόρυφων φορτίων ? Στο συγκεκριμένο σχήμα το γειτονικό διαμέρισμα έχει κάνει και αυτό επέκταση στον όροφο.

Drawing1-Model.thumb.jpg.13aaac5b2337cd6c75ae171d07979518.jpg

1) Μιλάμε για έλεγχο μόνο G ? G+Q ? G + 0.3Q ?

2) Κάνουμε έλεγχο "ορόφου" ή "ορ.ιδιοκτησίας" ? Αν είναι ανά όροφο, λαμβάνουμε υπόψην τις αυθαιρεσίες των γειτόνων ή βάζουμε ότι υπάρχει στην άδεια ?! Γιατί αν τις λάβουμε χρειάζεται αποτύπωση σε ολόκληρο τον όροφο. 

Εγώ λέω ότι ο έλεγχος είναι G+Q ανά όροφο, θεωρώ μη βατή την κεραμοσκεπή της επέκτασης άρα μηδενικό q και λαμβάνω υπόψην μου τις επεκτάσεις του γείτονα στην αρχική κατάσταση. Άρα έχουμε:

(G+Q)ρετιρέ,αρχ. = 28μ2*(5+5)κΝ/μ2 + 140μ2*(5+2)κΝ/μ2 + 30μ2*(1+0)κΝ/μ2 = 1290κΝ

(G+Q)ρετιρέ,τελ. = 28μ2*(5+5)κΝ/μ2 + 140μ2*(5+2)κΝ/μ2 + 60μ2*(1+0)κΝ/μ2 = 1320κΝ

τελ/αρχ = 1320/1290 = 1,023 < 1,20 άρα ο.κ. 

 - Ακόμη και αν δεν λάβω την αυθαιρεσία του γείτονα στην αρχική κατάσταση είναι 1320/1260 = 1,047 πάλι < 1,20. 

Συμφωνείτε με τον έλεγχο όπως τον κάνω ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

@gp1

Εχει ακουστεί ότι υπηρεσιακός παράγοντας του ΥΠΕΚΑ , ο οποίος έχει διαρκή συμμετοχή στην σύνταξη όλων των αυθαιρετονόμων των  τελευταίων ετών , ήταν ο μόνος που πίεσε συστηματικά και προφανώς πέτυχε , την εφαρμογή αυτών των διατάξεων πεί στατικής επάρκειας. 

Αν είναι αλήθεια και με δεδομένο ότι ο  Σταθάκης ουδεμία σχέση έχει με μηχανηλίκι ( ότι του ετοίμασαν υπέγραψε )  βάλτε τη φαντασία σας να δουλέψει...

nik

1. Εγώ λέω G+Q

2. Aφού σου λέει "ανά διηρημένη ιδιοκτησία" , πως θα ελέγξεις όλον τον όροφο ?

 

 


@nik

 

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει και εγώ μια σχετική ιστοριούλα σχετικά με το πως σουλάτσαρε η ΜΣΕ!

Αλήθεια, λέω γω τώρα, γιατί δε βγαίνει και μια απόφαση να ελέγχεται η επάρκεια

των στατικών, έστω των καινούριων μελετών που κατατίθενται από τις  αρμόδιες ΥΔΟΜ?

Για να γελάσουμε και λίγο.

 

ΥΓ Μη γελιόμαστε. Σε μια οικονομία που παίζει στη λογική Κανε μου μόνωση στη ταράτσα με 

ενα 100ρκο και που μαστόρια σχετικά με ενισχύσεις παίζουν μόνο Αθήνα Θεσσαλονίκη άντε και σε

κανα 2 μεριές ακόμη ΜΣΕ και ενισχύσεις ουτε γίνονται ούτε πληρώνονται!

Link to comment
Share on other sites

Μια απόφαση για να ελεγχθεί η "επάρκεια μυαλού" στα βλήματα που σχεδιάζουν νόμους κ.λπ. πότε θα βγει;;; Kατά πάσα πιθανότητα ήταν εσκεμμένος δάκτυλος μη συριζαίου, που δεν τον πήραν χαμπάρι ο υπουργός και οι δικοί του, ούτως ώστε να υπάρξει παταγώδης αποτυχία του νόμου και να 'ρθει στη συνέχεια ο "εθνικός ευεργέτης" κ.λπ.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά χαλαρώστε. 

Καταρχάς για τα εντός σχεδίου με άδεια υπάρχουν αρκετά παραθυράκια για να γλυτώσεις την ΜΣΕ. Και ο έλεγχος των 25μ2  και ο έλεγχος του 20% κατακόρυφων φορτίων απαλλάσσει πάρα πολλά. 

Για τα εκτός σχεδίου - χωρίς άδεια εκεί δεν τη γλυτώνουν. Εγώ συμφωνώ ότι δεν μπορείς να υποχρεώσεις τον άλλον να κάνει ΜΣΕ με το ζόρι. Ας μην τη βάζανε ποτέ. Αλλά κάποια στιγμή δεν πρέπει να γίνει κάτι για όλα αυτά τα σπιτάκια εκτός σχεδίου που χτίστηκαν νύχτα με μπετά - χαρμάνια, τσιμεντόλιθους και στράντζες- κεραμίδια ? 

Δηλαδή αυτήν την στιγμή τακτοποιούνται αυθαίρετα εκτός σχεδίου τα οποία θα μεταβιβαστούν κάποια στιγμή, τα οποία από στατικής άποψης είναι χάλια. 

Και ο νόμος σου δίνει κάποιες ελαφρύνσεις. 10% μείωση στο πρόστιμο και συμψηφισμό για ενισχύσεις. Από εκεί και πέρα επειδή αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει ας προσαρμοστούμε και ας μην το φιλοσοφούμε άλλο. Αλλιώς κάποιος άλλος στο τέλος θα την κάνει τη δουλειά και εμείς θα σκούζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Βρε φίλε, δεν ψάχνω τρόπο για να ΓΛΙΤΏΣΩ ΤΗ ΜΣΕ!!! Ήδη έχω συμφωνήσει καμιά δεκαριά πελατών μου και με πολύ καλή κι "άχρωμη" αμοιβή! Φέρε μου όσες ΜΣΕ θέλεις να κάνω, αρκεί να πληρωθούν όσο πρέπει!!! Ψάχνω να βρω τρόπο να πείσω κι άλλους πελάτες μου, που ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΦΡΑΓΚΑ να κάνουν δήλωση (ή να μεταφέρουν δήλωση) στον 4495 και δεν πείθονται!!!! Αν δεν υπήρχε στη μέση αυτή η μαμακία που έβαλαν θα έκανα σήμερα π.χ. 30 νέες δηλώσεις 4495... πολλαπλασίασε επί ένα "ικανοποιητικό" ποσό και δες το νούμερο που βγαίνει....

Δηλαδή, η μαμακία που έβαλαν, ΑΠΟΤΡΕΠΕΙ υποψήφιους πελάτες.... Κι αυτό μεταφράζεται σε "γιοκ μπικικίνι" για το μηχανικό.... Χέστο το κράτος... Έπαιξε κι έχασε.... Εμείς πως θα τη βγάλουμε 1 με 1,5 χρόνο ακόμα, μέχρι να 'ρθει ο άλλος "έξυπνος" να φτιάξει το δικό του νόμο αυθαιρέτων;;;; Και καταντήσαμε να σκεφτόμαστε - κάνουμε "αλχημείες" και να μαζεύουμε φραγκοδίφραγκα προκαταβολές για να "δέσουμε" τον πελάτη κ.λπ. σώνει και καλά να μας εμπιστευθεί και να του κάνουμε αύριο τη δουλειά και κ.λπ.

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, nik said:

... Αλλά κάποια στιγμή δεν πρέπει να γίνει κάτι για όλα αυτά τα σπιτάκια εκτός σχεδίου που χτίστηκαν νύχτα με μπετά - χαρμάνια, τσιμεντόλιθους και στράντζες- κεραμίδια ? ..

Τώρα κάνεις χιούμορ.  Εχουν  εξαιρέσει τα πιο χρέπια όλων , τα προ του '83. 
Και αυθαίρετα και καταδιαβρωμένα . Τι λέμε τώρα....

 

Link to comment
Share on other sites

Κάνω μιά "μπακαλίστικη" εκτίμηση του τζίρου των προγραμμάτων: 29.000 πολιτικοί μηχανικοί μέλη ΤΕΕ + άλλοι τόσοι συνάδελφοι ΑΤΕΙ = 60.000. Αν υποθέσουμε ότι περίπου το 20% ασχολείται με μελέτες, μιλάμε για περίπου 12.000 κλειδιά. Επί 2.000 το κόστος πλήρους προγράμματος ΜΣΕ - pushover - ενισχύσεων, σύνολο περίπου 24.000.000.  Αυτά διά τις 5-6 εταιρείες λογισμικού. Συν συμβόλαια συντήρησης κλπ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν έβγαλαν καμιά διόρθωση για τους ισόγειους ΒΧ και το 50% έκπτωση να υποθέσω σωστά?....

On the deaf man's door, knock as much as you want!

To the down-down of the writing whatever we eat, whatever we drink and whatever snatch our ass! ..... :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.